×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
11. oktobris, 2016
Drukāt

Guntis Ščerbinskis par deputātu tviterī: Vai zobus izsist ir norma? (10)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš

Negribēju ticēt, kad viens iestādes vadītājs man sūdzējās par kāda ministra padomnieka rupjo attieksmi, darba sanāksmes laikā piedraudot “nepaklausīgos” kolēģus “izdr*** ar zarainu mietu”. Tomēr, redzot, kas notiek publiskajā telpā, kā saka, pat pie ieslēgtiem mikrofoniem, jebkuras ilūzijas par tikumiem politiskajā un publiskās pārvaldes ķēķī pagaist.

Atklāti sakot, uz šīm pārdomām mani rosināja ne tik daudz iepriekšminētā sūdzība, jo saprotu, ka mēdz būt dažāda rakstura, kultūras līmeņa un temperamenta cilvēki. Atkarībā no sasniedzamajiem mērķiem un izpratnes par to, kā tie sasniedzami, cilvēks izvēlas savu uzvedības modeli. Negribu liekuļot, darba sarunu karstumā var pasprukt arī pa kādam biezākam vārdam. Bīstamība ir citā, proti, ja brutāls un agresīvs uzvedības modelis tiek kultivēts sabiedrībā.

“Neprotam nopirkt ne tankus, ne vilcienus, ne auto policijai? Visiem, kas šos pasūtījumus pieņēma, vajadzētu zobus izdauzīt un no darba padzīt,” tā Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”) pagājušajā nedēļā sociālajā vietnē “Twitter” reaģēja uz ziņu par neskaidrībām policijas auto iepirkumā. Redzam, ka savā vēstījumā augstākā likumdevēja pārstāvis bez jebkādas kautrēšanās mudina uz vardarbīgu izrēķināšanos ar konkrētiem, viņaprāt, atbildīgajiem. Tāpat deputāts un jurists Elksniņš demonstrē atbalstu linča tiesas principam, jo savu “spriedumu” jau pasludina pirms lietas apstākļu noskaidrošanas. Ja tiešām šīs ir vērtības, kuras aizstāv Saeimā visplašāk pārstāvētā politiskā spēka deputāts, bažām ir pamats.

Kā redzams, ne partija, ne darba devējs – Saeima – Elksniņam nav likusi ne šo bezatbildīgo “pērli” izdzēst, ne arī atvainoties par to sabiedrībai. Tātad deputāts var ne tikai izaicinoši uzvesties, bet arī uzspļaut tādiem “papīriem” kā, piemēram, deputāta ētikas kodekss. Citēju: “Deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus” (Ētikas kodeksa 7. punkts) un “Deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību ie­stāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli” (20. punkts). Ja Saeimas Ētikas komisija Elksniņa mudinājumā izdauzīt zobus pāris ierēdņiem nesaskata minēto normu klaju pārkāpumu, jāsecina, ka šāda politiskā retorika tiek vispārīgi akceptēta.

Elksniņa rīcība, protams, jāskata plašāk, ne tikai dažu Ētikas kodeksā formulētu punktu kontekstā. Šāda veida deputāta izpaudumi vairo neticību politiķu vai pat veselu institūciju ieinteresētībai ierobežot naida runu un vairot iecietību sabiedrībā. Vismaz tādi mērķi ir deklarēti. Bet varbūt tā ir tikai tukša muldēšana.

Jāpiekrīt Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesneša Mārtiņa Mita savulaik teiktajam, ka politiķa vārda brīvības izpausmei ir īpaša dimensija, jo tam ir jāpauž savs argumentēts viedoklis un jāvirza valsts kāda konkrēta attīstības modeļa virzienā. Gribas ticēt, ka neviena mūsu politiķa vai politiskā spēka vīzijā nav Latvija, kurā problēmas tiek risinātas brutālas vardarbības ceļā. Drīzāk te runa ir par politiķa vēlmi piesaistīt sev uzmanību jebkuriem līdzekļiem. Un cik grūti ir pretoties kārdinājumam, ja tauta prasa asinis. Protams, populisms nav aizliegts. Tomēr uz politiķiem un, jo sevišķi amatpersonām, attiecas noteikums, ka arī populismam jābūt atbildīgam, un robežas, kas jāievēro.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Vilcienu nemāk nopirkt, nemāk arī auto policijai nopirkt, un Barona ielu saremontēt arī nemāk, ne kvalitatīvi, ne arī termiņos iekļauties.

 2. /Neprotam nopirkt ne tankus, ne vilcienus, ne auto policijai?/ – tas viss ir mazsvarīgi,galvenais ir tas,ko teicis Elksniņš!

  • nu un ko tad tu varētu teikt, piemēram, par tankiem? esi speciālists? esi tos tankus inspektējis? vai vienkārīs esi saņēmis uzdevumu pūst “saskaņas” stabulē?))

 3. VAI TAD ELKSNIŅŠ NAV TRĀPĪJIS MĒRĶĪ????????? VAI TAD VISS IR IZDARĪTS GODAM??????????? NAV IZDARĪTS!!!!!!!!!!!! NEKAD NEKAS VĒL NAV IZDARĪTS GODAM, AR KO TAUTA VARĒTU LEPOTIES!!!!!! TĀ KĀ ELKSNIŅU ŠOREIZ NAV KO APSPRIEST UN MUĻĶĪGI KAUT KO BULDURĒT! PASKATIETIES UZ SEVI NO MALAS!!! TAS IR TRAKUMS!

 4. ko troļļi dara anonīmos komentāros, to saskaņieši dara atklāti. mērķis ir viens – diskreditēt un graut valsti. argumenti nav nepieciešami – kam skaļāka balss, tam taisnība. cik “konstruktīvi” saskaņieši plosās rīgā, var redzēt ikviens, kam gadījies iet vai braukt pa pilsētas centru

 5. Ja “Saskaņa” ilgstoši un regulāri ir Latvijas sabiedrības populārākā partija,tai neviļus rodas tieksme pārbaudīt,cik tālu ir atļauts iet,lai cieņa un autoritāte nemazinātos.Ja kādam(ai) nepatīk,lai balso par sev tīkamāku kandidātu un partiju.Ētika?- tā neko daudz netraucē,galvenais taču ir sasniegt mērķi.Ar jebkādiem līdzekļiem,tā lai to pamanītu uz visai bālā līdzvērtīgo(?) fona.

 6. Viņa vadonis Nils lietoja vēl smalkākus vārdus ,protams savā dzimtajā valoda.

 7. pareizi visu pateica! tikai kādu iemeslu dēļ, cienījamais autors nenocitēja visu elksniņa teikto? neatkarīga žurnalistika Vienotības stilā?
  “Neprotam nopirkt ne tankus, ne vilcienus, ne auto policijai? Visiem, kas šos pasūtījumu pieņēma, vajadzētu zobus izdauzīt un no darba padzīt. Ierēdņi iestādēs, kurus var piečakarēt. Turklāt – atkal neviens ne par ko neatbild. Tikmēr KNABISTi liek sodu lauku kultūras nama vadītājai! Te valsti nozog deguna galā, bet viņi, kaut kādā pālī, gramstās gar trimdas literatūru.”

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+