×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
22. maijs, 2012
Drukāt

Čikāgā piemin ģenerāli Kureli


berzins_leta9

Līdzās oficiālajiem NATO Čikāgas samita pasākumiem Latvijas amatpersonas Čikāgā tikušās ar vietējiem latviešiem un pieminējuši ģenerāli Jāni Kureli, kura atdusas vieta atrodas Čikāgā. 


 

Uz samitu no Latvijas devās Valsts prezidents Andris Bērziņš, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kā arī citas amatpersonas. Nedēļas nogalē piemiņas brīdī pie ģenerāļa atdusas vietas tika atklāta Latvijas okupācijas muzeja uzstādītā piemiņas plāksne, uz kuras bija rakstīts: “Pat vistumšākajos brīžos nenodzisa cerība, ka reiz Latvija atkal būs brīva.” Kā ziņo Aizsardzības ministrija (AM), nedēļas nogalē notikušajā pasākumā ministrs uzsvēris, ka arī visgrūtākajos laikos ģenerālis J. Kurelis valkājis Latvijas armijas formastērpu, skaidri paužot vēlmi pēc neatkarīgas valsts. “No ģenerāļa Kureļa ikviens no mums var mācīties mīlestību pret dzimteni. Viņa augstākā vērtība bija Latvijas brīvība, kam viņš palika uzticīgs visu savu dzīvi,” piemiņas brīdī teicis A. Pabriks. Jānis Kurelis piedalījās Pirmajā pasaules karā, bet Otrā pasaules kara laikā uzņēmās vadīt militāro vienību – kureliešus –, kuras mērķis bija cīņa par neatkarīgu Latviju, nepakļaujoties nevienai no okupācijas varām. Pēc nacistu veiktā aresta un aizvešanas uz Dancigu, izbēgšanas no sarkanās armijas zonas un Vācijā pavadītā laika ģenerālis 1951. gadā kopā ar ģimeni emigrēja uz ASV, kur 1954. gada 5. decembrī mira. Valsts prezidents Andris Bērziņš nedēļas nogalē tikās ar Čikāgas Ciānas latviešu draudzes pārstāvjiem, piedalījās svētbrīdī, kā arī noklausījās kora priekšnesumus. Čikāgas latvieši uzdevuši jautājumus par krīzes pārvarēšanu un to, kā tā izpaužas reālajā dzīvē Latvijā, uz ko prezidents atbildējis, ka krīze ir pārvarēta, taču valstij šobrīd jānodrošina apstākļi tiem, kas paši to nespēj. Valsts prezidents skaidroja arī Latvijas pilsonības politiku, kā arī Latgales reģiona ekonomiskās un politiskās aktualitātes.

 

Prezidents tautiešus Čikāgā aicināja līdzdarboties Latvijai nozīmīgu jautājumu risināšanā. Krišjāņa Barona skolas bibliotēka no prezidenta rokām saņēma grāmatu dāvinājumu no Latvijas, bet visi klātesošie tautieši ciemakukulī saņēma rudzu maizes klaipus un medu.

 

Vakar Baltijas valstu prezidenti uz īsu laiku tikās ar ASV prezidentu Baraku Obamu un kopīgi nofotografējās. Samita laikā Valsts prezidents neilgi ticies arī ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisto. Valsts prezidents sniedzis arī intervijas vairākiem ASV televīzijas kanāliem, kā arī vizītes sākumā ticies ar Čikāgas mēru Rāmu Emanuelu.

Bet A. Pabriks kopā ar NBS komandieri ģenerālmajoru Raimondu Graubi apmeklēja Mičiganas Greilinas poligonu, kur tikās ar senu Latvijas draugu – Mičiganas nacionālās gvardes ģenerāli Gregoriju Vedneisu. Ar Mičiganas nacionālo gvardi Latvijas bruņotos spēkus saista sadarbība kopš 1993. gada, kad tā sākās starp gvardes vīriem un zemessargiem. Ģenerālmajors G. Vedneiss pērn viesojās Latvijā 18. novembra svinībās, un toreiz intervijā “Latvijas Avīzei” pauda vēlējumus vēl 2000 un vairāk gadu Latvijai plaukt kā neatkarīgai un demokrātiskai valstij, kā arī augsti novērtēja Latvijas karavīrus, ar kuriem ASV militāristi esot lepni doties kaujās. Tikšanās laikā pārrunāts kopīgi uzsāktais projekts Libērijā, kur šobrīd atrodas divi Latvijas armijas instruktori.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+