Foto: LETA

Cilevičs aicina Kaimiņu ne tikai runāt, bet arī klausīties 4

Saeimas deputāts Boriss Cilevičs (“Saskaņa”) Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdes laikā otrdien aicināja deputātu Artusu Kaimiņu (Latvijas Reģionu apvienība) ne tikai runāt, bet arī klausīties.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdes laikā tika skatīti grozījumi Patvēruma likumā. Komisija izskatīja 20 no 65 priekšlikumiem un vienojās turpināt sēdi ceturtdien.

“Iemācīties ne tikai runāt, bet arī klausīties,” pauda Cilevičs un norādīja, ka Kaimiņam jāiemācās strādāt “arī šajā žanrā”. Kaimiņš gan oponēja, ka arī klausīties viņš mākot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iepriekš Parlaments konceptuāli atbalstījis jauno likumu patvēruma un bēgļa statusa iegūšanai Latvijā.

Likumprojekta autori norāda, ka pēdējo gadu laikā saņemtie iesniegumi par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu apstiprina noturīgu patvēruma meklētāju skaita pieaugumu. 2010.gadā šādu statusu lūdza 61, 2011.gadā – 335, 2012.gadā – 189, 2013.gadā – 185, bet 2014.gadā – 364 personas, tostarp no 2010. līdz 2013.gadam iesniegumus iesnieguši 10 nepilngadīgie bez pavadības, 2014.gadā iesniegumi no nepilngadīgām personām bez pavadības nav saņemti. Kopumā laikā no 1998.gada, kad Latvijā sāka darboties patvēruma procedūra, līdz pagājušā gada 31.decembrim patvērumu lūguši 1440 cilvēki.

Likumprojekts paredz ieviest vai precizēt patvēruma jomā lietojamos terminus, tostarp ģimenes loceklis, mazāk aizsargāta persona, patvēruma meklētājs, kuram nepieciešamas īpašas procesuālas garantijas, kā arī patvēruma meklētājs ar īpašām uzņemšanas vajadzībām, terminu “uzņemšanas materiālie nosacījumi”.

Paredzēts noteikt, ka patvēruma meklētāju pirkstu nospiedumu informācijas sistēmā, kas izveidota, lai nodrošinātu informācijas apmaiņu ar pirkstu nospiedumu salīdzināšanas sistēmu “Eurodac”, iekļaujamo ziņu apjomu, iekļaušanas, izmantošanas kārtību, glabāšanas termiņus, kā arī institūcijas, kurām piešķirama piekļuve informācijas sistēmā esošajām ziņām, nosaka Ministru kabinets. Šobrīd patvēruma meklētāju datu nodošanu uz “Eurodac” sistēmu nodrošina Valsts robežsardzes (VR) Automatizētā pirkstu nospiedumu identifikācijas sistēma.

Lai izvairītos no smagnējas pārsūdzēšanas procedūras un garantētu tiesu sistēmas efektivitāti, patvēruma meklētāja aizturēšanas pārsūdzēšana ir paredzēta tikai divās instancēs, bet lēmuma par reģistrēšanos VR struktūrvienībā vienā instancē, nosakot, ka to ir tiesības arī apstrīdēt padotības kārtībā augstākā iestādē. Likumprojekts neparedz pienākumu tiesnesim, pieņemot lēmumu par patvēruma meklētāja aizturēšanas atteikumu, izlemt jautājumu par to, vai būtu piemērojams ierobežojošais pasākums.

Reklāma
Reklāma

Šobrīd visus aizturētos patvēruma meklētājus izmitina Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes Aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā “Daugavpils”, atsevišķās telpās, šķirti no aizturētajiem nelegālajiem imigrantiem. Aizturēto patvēruma meklētāju ģimenes, tostarp kopā ar vecākiem esošās nepilngadīgās personas, tiek izmitinātas kopā, atsevišķi no citām aizturētajām personām speciāli aprīkotā ģimeņu blokā. Aizturētās nepilngadīgas personas bez pavadības tiek izmitinātas iestādēs, kurās ir personāls un aprīkojums, lai ņemtu vērā viņu vecuma vajadzības.

Likumprojekts paredz, ka patvēruma meklētājam apsardzes uzraudzība tiks nodrošināta likumā noteiktajos gadījumos un visu nepieciešamo laiku, kamēr patvēruma meklētājam būs jāatrodas ārpus centra, piemēram, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.