×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
5. maijs, 2015
Drukāt

Cilvēktiesību aizstāvju organizācija Krievijā aicina aizliegt publiski slavināt Staļinu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas cilvēktiesību aizstāvju organizācija “Memoriāls” aicinājusi neizmantot padomju diktatora Josifa Staļina tēlu Otrā pasaules kara uzvaras 70. gadadienas atzīmēšanā.

“Jebkādu pieminekļu uzstādīšana ar Staļina figūru ir zaimojoša. Staļina noziegumiem nav analoga tēvzemes vēsturē. To apmēri ir tādi, ka viņa tēla parādīšanās publiskā vidē jebkādā pozitīvā kontekstā ir nepieļaujama un ir ar likumu jāaizliedz,” teikts “Memoriāla” paziņojumā. “Runa nekādā ziņā nav par to, ka Staļins būtu jāizsvītro no vēstures un ka būtu jāliedz viņu pieminēt, kā to ar saviem nogalinātajiem līdzgaitniekiem darīja pats Staļins. Bet diktatoru vieta viņu rīcības kontekstā ir muzeju zālēs, mācību grāmatās un vēsturiskās monogrāfijās, nevis pilsētu laukumos.”

Cilvēktiesību aizstāvji uzsver, ka katru gadu pirms 9. maija Krievijas reģionos dažādos līmeņos atjaunojas mēģinājumi uzstādīt Staļina pieminekļus vai izvietot plakātus ar viņa tēlu. “Memoriāls” vēsta, ka visbiežāk šie mēģinājumi ir maskēti – Staļins netiek attēlots viens, bet kopā ar kādu grupu, piemēram, maršaliem, Uzvaras ordeņa kavalieriem vai antihitleriskās koalīcijas līderiem.

Organizācija atgādina, ka uz Krievijas tūkstošgades pieminekļa Novgorodā, kurš uzstādīts 1862. gadā, izcilo Krievijas personību vidū nav atrodams cars Ivans Bargais. “Tika izlemts viņu nelikt viņa pastrādāto nelietību dēļ, kaut arī šī tirāna loma tēvzemes vēsturē ir ļoti nozīmīga,” skaidro cilvēktiesību aizstāvji. “Ir robežas, kuras pārkāpjot, cilvēks zaudē tiesības uz sabiedrības cieņu. Tas, ka Staļina publiska slavināšana nav aizliegta ar likumu, atklāj, ka valsts joprojām šīs robežas neapzinās,” uzsver organizācija.

“Memoriāls” ir galvenā nevalstiskā organizācija Krievijā, kura nodarbojas ar Staļina režīma upuru reabilitācijas jautājumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+