×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. aprīlis, 2014
Drukāt

Gunda Reire: Krievija pārzīmē Eiropas robežas un diskreditē Latviju (7)

Foto: LETAFoto: LETA

Autore: Dr. GUNDA REIRE, Starptautisko pētījumu centra izpilddirektore

Krievija jau sen ir uzzinājusi to kārti, kuras parādīšanās uz galda dara bažīgu Rietumu starptautisko sabiedrību un rada tajā spriedzi – tā ir cilvēktiesību kārts. Krievija lieto šo starptautiski jūtīgo jautājumu kā politiskās cīņas ieroci, nekautrējas no dubultu standartu lietošanas un izmanto Latvijas mazspēju sākt mērķtiecīgu, enerģisku un proaktīvu darbību starptautiskajās organizācijās.

Kontekstā ir jāraugās uz visām šābrīža Krievijas starptautiskajām aktivitātēm – gan Krimas pussalas aneksiju, sūdzēšanos EDSO un Eiropas Savienībā par Latvijas valdības plānu no 2018. gada spēcināt latviešu valodas nozīmi vienotā Latvijas izglītības sistēmā, gan neseno Krievijas Ārlietu ministrijas paziņojumu, ka Latvijas varasie­stādes ignorē nepilsoņu tiesības, atsakoties uzklausīt ANO Cilvēktiesību komitejas 27. marta rekomendācijas, kas aicina Latviju pārskatīt Valsts valodas likumu un tā piemērošanu. Šīs aktivitātes iezīmē kopīgu tendenci – Krievija izmanto tā dēvēto tautiešu politiku savu ģeopolitisko robežu paplašināšanai un pārbauda Rietumu demokrātiju spējas rīkoties. Vai tas ir kas jauns? Nē. Vai Latvija ANO Cilvēktiesību komitejas uzbrūkošās rekomendācijas varēja novērst? Jā.

ANO Cilvēktiesību komiteja 27. martā publiskoja rekomendācijas, kurās cita starpā pauda bažas par “valodas prasības diskriminējošo ietekmi uz nodarbinātību un darba iespējām minoritāšu grupu pārstāvjiem, kā arī par nepilsoņu iedzīvotāju izslēgšanu no noteiktām profesijām privātajā sektorā”. Krievija steidzīgi pārtvēra šo ziņu, lai turpinātu starptautiski diskreditēt Latviju, skaļi dezinformējot, ka Latvijas nepilsoņiem esot “liegta iespēja izmantot daudzas pilsoniskās, politiskās, ekonomiskās, sociālās un kultūras tiesības”.

Var jautāt – kā Latvijai šajā situācijā rīkoties un kā šādas neobjektīvas rekomendācijas radās? Pirmkārt, zīmīgs ir fakts, ka ANO Cilvēktiesību komiteja pirms ziņojuma tapšanas ir konsultējusies tikai ar trim Latvijas nevalstiskajām organizācijām, divas no tām – izteikti proputiniskas politikas īstenotājas – Aleksandra Gapoņenko vadītais “Nepilsoņu kongress” un Tatjanas Ždanokas radītā Latvijas Cilvēktiesību komiteja. Ārlietu ministrija skaidro, ka citas neval­stiskās organizācijas neesot pieteikušās. Šis arguments neiztur kritiku. Lai arī jau kopš neatkarības atgūšanas Krievija uzbrūk un cenšas Latviju diskreditēt tieši cilvēktiesību jomā, Latvijas Ārlietu ministrija joprojām aprobežojas ar formāla paziņojuma publicēšanu “Latvijas Vēstnesī” (kurš tiek izdots tikai elektroniski), nevis mērķtiecīgi organizē objektīvu pārstāvniecību. Šādu vienreizēju publikāciju nevalstiskais sektors var viegli arī nepamanīt, rezultātā pilsoniskās sabiedrības pārstāvniecība no Latvijas puses ir vienpusēja un dezinformējoša.

Tāpat daudz lielāka uzmanība būtu pievēršama Latvijas delegācijas sastāva formēšanai. Iespējams, ilggadējā Jāņa Urbanoviča vadītā “Baltijas foruma” aktīvista, tagad – Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāra Viktora Makarova vadītā delegācija darīja visu iespējamo, lai Latvijas situācija tiktu atainota visobjektīvākajā gaismā. Tomēr zīmīgi, ka delegācijā nebija pārstāvēts Valsts valodas centrs, kas būtu varējis atspēkot pret mums vērsto kritiku. Tāpat jāatceras, ka 90. gados, kad piedzīvojām plašu cilvēktiesību situācijas monitorēšanu mūsu valstī, Latvijas pozīciju pārstāvēja visaug­stākās amatpersonas. Tādēļ arī šoreiz, ņemot vērā ANO Cilvēktiesību komitejas nozīmīgumu un jau iepriekš prognozējamās sekas, Latvijai šajā sanāksmē kopumā vajadzēja būt pārstāvētai daudz augstākā līmenī.

Latvijā Valsts valodas likums mainīts netiks, jo tas ir atbilstošs etniskajai un lingvistiskajai situācijai un nevienu starptautisku normu nepārkāpj. Tāpat arī rekomendācijas bez iedziļināšanās vietējā kontekstā ANO Cilvēktiesību komitejai godu nedara. Vienlaikus šādas rekomendācijas ir signāls tam, ka jāsāk uztvert nopietni Krievijas gadu desmitiem īstenoto nomelnojošo kampaņu pret Latviju, daudz nopietnāk jāgatavojas augsta līmeņa sanāksmēm un daudz efektīvāk jāturpina skaidrojošais darbs gan par mūsu valsts vēsturi, gan valodas un minoritāšu politiku.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Gudra sieviete uzrakstījusi labu rakstu. Paldies!

 2. No maija Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misijā piedalīsies 12 lidmašīnas. Tas labi! Vēl gan vajadzētu izvietot Baltijā lielākas ASV karaspēka daļas un jūras kājniekus Liepājas Kara ostā. Baltijas valstīs vajag daudz lielāku ASV klātbūtni, tas tikai stabilizētu situāciju. Mazinātos Krievijas ietekme daudzās jomās.

 3. Latvijas jau sevi ir diskreditējusi kopš pagājušā gadsimta 90-jiem gadiem, kad tā savu neatkarību soli pa solim atdeva ASV un Rietumiem. Mums nav neatkarīgas valsts, tas ir apzīmējums uz papīra, jo mēs esam daudz atkarīgāki kā jebkad agrāk.
  Kad Džordžs Bušs pēc 2000. gada uzsāka savu kampaņu par pretraķešu aizsardzības sistēmu izvietošanu vairākās Eiropas valstīs Krievijas pierobežā, jau toreiz jebkuram analītiķim bija skaidrs, ka zināmi spēki ASV plāno kādreiz izprovocēt Krieviju, lai būtu iemesls tai uzbrukt. Tā kā Krievijai ir atomieroči, tad šī pretraķešu sistēma dotu Eiropai iluzoru drošības sajūtu. Šāda rīcība skaidri pierāda, ka ASV jau sen plānojusi izveidot šo konfliktu Ukrainā, bet tā kā pretraķešu sistēmas vēl nav izvietotas pa visu Krievijas pierobežu, atliek tikai riet un draudēt ar sankcijām. ASV nevēlas mieru pasaulē, neviena no amerikāņu pēdējo gadu kinofilmām neliecina, ka šī zeme vēlas mieru pasaulē. Tieši otrādi, viss liecina par apzinātām, atmaksātām provokācijām daudzās pasaules valstīs. Jau 1990-to gadu sākumā, kad tautā bija populāri apspriest visādus pareģojumus no Finka, Vangas u.t.t., likās dīvains apgalvojums no Vangas, ka 44. ASV prezidents būs melnādains un, ka tas būs arī pēdējais. Tālāk runa bija par diviem scenārijiem: ekonomikas pinīgs sabrukums vai arī liela dabas kataklizma. Toreiz mums likās neticami, ka kādreiz ASV varētu ievēlēt šādu prezidentu, taču nesenā ekonomiskā krīze mainīja aizspriedumus Amerikā, un šobrīd Obama ir 44. prezidents, turklāt melnādains, un pats galvenais – Amerika ir lielākais parādnieks pasaulē ar vislielāko budžeta deficītu. Šī zeme, kura tā māca visus citus kā pareizi dzīvot un domāt, katru gadu aizņemas prātam neaptveramas summas, lai tikai valsts aparāts nepārtrauktu savu darbību. Jebkurš ekonomists saprot, ka ilgi tas nevar vilkties. Nabaga Obama no republikāņu partijas tiek spiests darīt lietas, ko viņš nemaz nevēlas, taču savādāk republikāņi ASV Kongresā sola neatbalstīt kārtējā aizņēmuma piešķiršanu. Būtībā demokrāts Obama šobrīd pilnībā rīkojas kā karu mīlošs republikānis, kuri arī pārstāv ieroču industriju un īpaši uzstāj, ka katram Amerikas iedzīvotājam ir tiesības uz pāris šaujamieročiem. Attīstītā Amerika ir attīstīta tikai viņu pašu izplatītajā propagandā, taču realitāte ir pavisam cita.

 4. Rinkevičs un Makarovs Ārlietu ministrijā tā ir katastrofa.

 5. Ābols no ābeles tālu nekrīt. Vienīgais no iepriekšējās valdības ministriem, kurš apmierināja Bērziņu bija Rinkēvičš, arī Makarova atrasšanās valsts sekretāra amatā izskaidro visu.

 6. Ko var ieteikt – pirmais nomainīt prezidentiņu un amatā kaut ko nopietnu,kurs atdotu zemessargiem ieročus,
  – otrais aizsardzības budžetu jau maijā 2 % no kopuma.
  – stiprināt policijas spēkus skaitliski un ar algām, tas pats arī armijai.
  – tajā pašā laikā ar likumu aizliegt ”legālās” narkotikas, jo neaizliegšanas gadījuma tas radīs pārliecību par varas vājumu un korumpētību ( adresēts tikai Vienotībai par aktīvu pretdarbību) un nebūs viena iemesla SC veidot pašaizsardzības vienības šodien pret narkotikā un rīt jau varēs nostiprinātās vienības paildināt ar zaļajiem vīriņiem un lielāku naudu…Tālākais sk. Krimu…

 7. Ko mēs? Mēs varam būt laimīgi ka mums ļauj šajā pavasarī taisīt putnu būrīšus un dancot ap tiem.Ja parādīsies ziņa ,ka šos putnu būrīšus var izmantot NATO pasta baloži,tad mūsu prezidents ieteiks putnu būrīšus noņemt no visiem kokiem lai nekaitinātu mūsu austrumu kaimiņu.

Draugiem Facebook Twitter Google+