×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
11. novembris, 2015
Drukāt

Cilvēku enerģija Eifeļa tornim

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Cilvēks jau ir iemācījies izmantot ūdens, saules un vēja enerģiju. Franču mākslinieks Jans Tomā ir pārliecināts, ka šajā sarakstā ir jāiekļauj arī cilvēka enerģija.

Tiek uzskatīts, ka ar enerģiju, ko ģenerē cilvēks, var uzlādēt mobilo telefonu. Taču viņš ir gatavs pierādīt, ka ar cilvēka ģenerētu enerģiju var izgaismot pat Eifeļa torni.

300 metru augstais Eifeļa tornis, kas Parīzes centrā tika uzcelts 1889. gadā, kļuvis par vienu no galvenajiem Francijas simboliem un populārāko tūristu apskates objektu. Katru gadu Eifeļa torni apmeklē miljoniem cilvēku. Milzīgā cilvēku plūsma un enerģija, kas koncentrējas šajā vietā, bija galvenais vadmotīvs objekta izvēlē.

Eifeļa torņa pakājē mākslinieks kopā ar domubiedriem plāno iekārtot ciematu ar sporta laukumiem, atrakcijām, deju plačiem utt. Gan bērni, gan pieaugušie varēs braukt ar velosipēdiem, nodarboties ar sportu, spēlēt spēles un dejot līdz spēku izsīkumam. Projekta autors uzskata, ka ar cilvēku ģenerēto enerģiju Eifeļa torni varētu izgaismot pat stundu. Projekta laikā gan paredzēts, ka tornis iemirdzēsies tikai uz pāris sekundēm. “Es strādāju kopā ar saviem draugiem arhitektiem un inženieriem, lai pēc iespējas precīzāk aprēķinātu cilvēka ķermeņa ražotās enerģijas daudzumu. Tas nebija viegli, taču, ja patiešām vēlies kaut ko mainīt, nākas papūlēties,” atzīst projekta autors.

Šā projekta īstenošanai pilsētas administrācija jau devusi zaļo gaismu. Neparastā mākslas akcija notiks no 5. līdz 12. decembrim. Šajā laikā Francijas galvaspilsētā notiks ANO Parīzes klimata konference, kuras mērķis ir panākt globālu vienošanos par siltumnīcefekta gāzu izmešu samazināšanu un finansējuma palielināšanu klimata izmaiņu novēršanai.

Mākslinieks stāsta, ka realizēt ambiciozo projektu viņu iedvesmojis pērn Ņujorkā notikušais ANO klimata jautājumiem veltītais samits. Klausoties samita dalībnieku bažās par dramatiskajām klimata izmaiņām, to ietekmi uz apkārtējo vidi un cilvēka dzīvi, mākslinieks nolēma sniegt arī savu ieguldījumu cīņā pret klimata pārmaiņām. Piedalīties šajā unikālajā projektā var ikviens, kas decembra sākumā plāno apmeklēt Parīzi.

Eifeļa tornis jau ir kļuvis videi draudzīgāks. Šā gada pavasarī tika uzstādītas divas nelielas vēja turbīnas, kas pilnībā ar enerģiju nodrošina torņa pirmo stāvu, kurā atrodas restorāni. Uzstādīti arī solārie elementi, kas tornim nodrošina apmēram pusi nepieciešamā karstā ūdens daudzuma. Tornī ir energoefektīvs LED apgaismojums un darbojas lietus ūdens savākšanas un atkārtotas izmantošanas sistēma. Speciālisti aprēķinājuši, ka torņa pārbūves iespaidā par aptuveni trīsdesmit procentiem uzlabota torņa energoefektivitāte.

BEPS-logo
Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+