×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. decembris, 2012
Drukāt

Cilvēku likteņi leļļu spēlē “Dirty Deal Teatro” izrādē “Laika jautājums”

Foto - Anna VilnīteFoto - Anna Vilnīte

Ciklā “Personas kods”, kas pēta cilvēku iekšējo pasauli un attiecības ar apkārt notiekošo, Andris Kalnozols ar domubiedriem “Dirty Deal Teatro” iestudējis izrādi “Laika jautājums”. 


 

Autori to nosaukuši par rotaļīgu spēli ar realitāti, kurā kopā savīti komēdijas un eksistenciālisma elementi. Pēc savas būtības izrāde ir leļļu teātris pieaugušajiem – virziens, kādu uz latviešu teātra skatuves bieži negadās redzēt.

Darbība notiek sociālās aprūpes centrā, kur nonākušais jaunais cilvēks vairs nespēj atcerēties bijušo, cenšas noskaidrot savu identitāti un iepazīstas ar pārējiem centra iemītniekiem. Sarunājoties ar dažādiem cilvēkiem, galvenais varonis nonāk pie atziņas, ka dzīve arī bez pagātnes var būt gana komfortabla. Izrādes dramaturģisko materiālu veidojis A. Kalnozols, apmeklēdams sociālās aprūpes iestādi Talsu pusē.

“Sākumā biju iecerējis paviesoties vairākās vietās, bet tad sapratu, ka pansionātos mītošo dzīvesstāsti ir diezgan līdzīgi.

Tur nemājo tikai slimi vecīši, daudz arī gados jaunu cilvēku, īpatņu, kas nākuši no nelabvēlīgām ģimenēm, internātskolām un paši nav spējīgi tikt galā ar ikdienas rūpēm. Savā ziņā viņi ir laimīgi, ka var dzīvot tādā iestādē, jo nav gatavi skarbajam dzīves reālismam un arī mūsu sabiedrība vēl nav gatava viņus pieņemt.

Piemēram, Vācijā ir pavisam cita situācija – tur pat atrakciju parkā ir noteikta diena, kad šādus cilvēkus ielaiž bez maksas,” stāsta dramaturgs.

No aprūpes namā satiktajiem tipāžiem Andris izrādē izmantojis viņu raksturus un rotaļīgo loģiku, ar kādu apveltīti bezrūpīgi ļaudis.

“Arī sižeta pamatideju man priekšā pateica paši stāsta varoņi. Vācot materiālus izrādei, es ar viņiem tikos vairākkārt, un ik pa laikam man tika pārjautāts, kas es esmu. Noskatoties mūsu iestudējumu, skatītājiem droši vien radīsies atšķirīgas emocijas, taču vēlos pateikt, ka izrādi veidojām kā sirsnīgu stāstu, nevis pasmiešanos par kādām nepilnībām,” uzsver A. Kalnozols. “Mēģinājumu gaitā sākotnējais materiāls ir ievērojami mainījies, tādēļ dramaturga lauri nepienākas tikai man, bet arī aktieriem maniem kursabiedriem Armandam Berģim, Gintam Širmelim-Širmanim un Gunai Zariņai no Jaunā Rīgas teātra. Ar gaismošanu un skaņošanu mums palīdz Ģirts Šolis, fonā skan arī mana balss. Īpaši lepojamies ar lellēm, kuras veidojusi Marta Batbajarina. Leļļu sejas darinātas no silikona, un katram tēlam ir savs prototips.”

Izrādes dzīvo muzikālo noformējumu rada paši tās veidotāji, iedvesmojoties no aprūpes centra iemītnieku mākslas darbiem, kurus uz milzīgiem audekliem, paliekot skatītājiem neredzamam, glezno māksliniece Margrieta Dreiblate.

 

UZZIŅA

Autori un izpildītāji: “Umka.lv” un Guna Zariņa

Izrādes ilgums: 1 stunda 20 minūtes

Tuvākās izrādes: 19. decembrī, 21., 31. janvārī

“Dirty Deal Teatro” atrodas Maskavas ielā 12, k-2 (Spīķeros)

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+