Pasaulē

Cīņa par Balto namu: Aģitēs līdz pēdējam brīdim 16

AP/Reuters

Otrdien ASV notiks prezidenta vēlēšanas, taču nevienam no pretendentiem līdz pat kampaņas noslēgumam nav izdevies gūt pārliecinošu pārsvaru, un gan demokrātu kandidāte Hilarija Klintone, gan viņas sāncensis no Republikāņu partijas Donalds Tramps vēl pirmdien iesaistās aktīvā aģitācijā tā dēvētajos svārstīgajos štatos, kas var izšķirt šīs sīvās sacensības galīgo iznākumu.

Ekscentriskais nekustamo īpašumu magnāts Tramps, kas vēlēšanās startē ar populistisku antiistablišmenta programmu, nosaucis Klintoni par “viskorumpētāko kandidāti, kāda jebkad pretendējusi uz prezidenta matu”, un aicinājis savus atbalstītājus “pie balsošanas urnām 8.novembrī gādāt par taisnīgumu”.

Savukārt bijusī valsts sekretāre Klintone, kas cer kļūt par pirmo sievieti Baltā nama saimnieka krēslā, aicinājusi savus atbalstītājus aktīvi piedalīties vēlēšanās, lai novērstu Trampa radītos draudus. “Es patiesi vēlos, lai katrs un ikviens no mums brīdi padomātu, kā mēs jutīsimies 9.novembrī, ja mums neveiksies,” uzrunājot vēlētājus Ņūhempšīrā, svētdien mudināja bijusī pirmā lēdija. “Kad jūsu bērni un mazbērni vaicās, ko jūs darījās 2016.gadā, kad viss bija likts uz spēles, ceru, ka varēsiet atbildēt, ka balsojāt par labāku, stiprāku un taisnīgāku Ameriku.”

Demokrātu kandidātes kampaņas pēdējā nedēļā aizēnoja Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) paziņojums, ka tas atsācis izmeklēšanu lietā par privātā e-pasta servera izmantošanu, viņai atrodoties valsts sekretāres amatā, tomēr pašā kampaņas noslēgumā Klintone beidzot varēja atviegloti uzelpot, jo FIB svētdien pavēstīja, ka neizvirzīs viņai nekādas kriminālapsūdzības.
Tomēr pēdējās nedēļas laikā Klintones pārsvars pār Trampu sarucis no 5,7 procentpunktiem līdz 2,9 procentpunktiem, liecina vietnes “FiveThirtyEight” galvenā redaktora un augstu reputāciju baudošā statistikas eksperta Neita Silvera aplēses.

Silvers lēš, ka Klintones izredzes šobrīd ir divi pret vienu, taču brīdina, ka atbalsts demokrātu kandidātei, šķiet, ir mazāks, nekā atbalsts Obamam pirms 2012.gada vēlēšanām.
Tramps sola, ka viņš vēlēšanu dienā sagādāšot Amerikai un visai pasaulei tādu pašu pārsteigumu, kādu jūnijā nesa britu negaidītais balsojums par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), un šī gada prezidenta vēlēšanas viņš nosaucis par “Brexit plus, plus, plus”.

Klintone savas kampaņas pēdējā dienā, kas turpināsies līdz pat pusnaktij, var paļauties uz tādu smagsvaru tiešu atbalstu kā pašreizējais prezidents Baraks Obama un rokzvaigzne Brūss Springstīns, taču arī Tramps līdz pat vēlēšanu dienai negrasās apturēt savu aģitāciju svārstīgajos štatos, vēlreiz un vēlreiz vēlētājiem atgādinot par savas sāncenses e-pasta skandālu, kas viņa atbalstītāju acīs simbolizē Vašingtonas elites korumpētību.

“FIB ierindas īpašie aģenti neļaus viņai palikt nesodītai par saviem briesmīgajiem noziegumiem,” saviem atbalstītājiem Mičiganā, kur 2012.gadā pārliecinošu uzvaru guva Obama, paziņoja Tramps. “Šobrīd viņu aizsargā blēdīgā sistēma. Tā ir absolūti blēdīga sistēma. Esmu to teicis jau sen.”

Iepriekš Tramps arī paziņojis, ka neatzīs otrdienas vēlēšanu iznākumu, ja tajās uzvarēs Klintone, jo mediji un istablišmenta elite dara visu, lai balsošanas rezultātus viltotu.
Savukārt Klintone kampaņas noslēgumā atgādināja saviem atbalstītājiem Trampa pretrunīgi vērtēto retoriku, kas aizskārusi dažādus sabiedrības slāņus, sākot no minoritātēm un beidzos ar sievietēm, kā arī piesauca domājamos Krievijas slepenos centienus ietekmēt ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu. “Gan Amerikā, gan ārpus tās ir ietekmīgi spēki, kas draud mūs sašķelt,” brīdināja demokrātu kandidāte. “Esam šajās vēlēšanās nonākuši līdz patiesības mirklim. Pārbaudītas tiek mūsu, amerikāņu, galvenās vērtības.”

Tikmēr aptaujas liecina, ka Trampam izdevies atkal nostiprināt savas pozīcijas, kas sašūpojās, kad atklātībā nonāca viņa pagātnes vulgārie izteikumi par sievietēm, un šobrīd šķiet, ka galīgā uzvarētāja noteikšanai var būt nepieciešams “fotofinišs”.

Klintone gan iekšpolitikā, gan ārpolitikā sola pamatā turpināt Obamas pašreizējo politiku, tostarp viņa iesākto veselības aprūpes sistēmas reformu.

Savukārt Tramps apņēmies lielā mērā pavērst pretējā virzienā līdzšinējo Vašingtonas kursu, tostarp atceļot Obamas veselības aprūpes reformu un atjaunojot samazināto finansējumu Pentagonam. Tajā pašā laikā republikāņu kandidāts paudis gatavību pārskatīt līdzšinējās attiecības ar sabiedrotajiem starptautiskajā arēnā.

LA.lv