×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
28. maijs, 2014
Drukāt

Cīņa par Doņecku (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Doņeckas apgabals Ukrainas austrumos piedzīvojis vienu no asiņainākajām kaujām starp Ukrainas drošības spēkiem un prokrieviskajiem separātistiem. Vakar cīņā par Doņeckas apgabalu dzīvības zaudēji vairāki desmiti cilvēki. Tiek ziņots, ka vairāk nekā četrdesmit prokrievisko separātistu nogalināti, viņiem nepakļaujoties Ukrainas drošības spēku prasībām atbrīvot otrdienas agrā rītā ieņemto Sergeja Prokofjeva vārdā nosaukto Doņeckas starptautisko lidostu.

Porošenko sola 
apspiest separātistus


Kad kļuva zināms, ka Ukrainas prezidenta vēlēšanās, iegūstot 54 procentus balsu, uzvarējis Petro Porošenko, viņš paziņoja, ka prokrievisko separātistu likvidēšanai ir nepieciešams īstenot “ātrāku un efektīvāku” militāro operāciju. “Pretterorisma operācija nedrīkst ilgt divus vai trīs mēnešus. Tam jābūt dažu stundu jautājumam,” paziņoja jaunievēlētais Ukrainas prezidents. Runājot par prokrieviskajiem separātistiem, viņš sacīja, ka “viņi ir vienkārši bandīti”. “Viņi grib uzturēt bandītu valsti, kas tiek pārvaldīta ar ieročiem,” paziņoja Porošenko.

Agrā otrdienas rītā smagākās kaujas norisinājās Doņeckas starptautiskajā lidostā, ko iepriekš bija ieņēmuši prokrieviskie separātisti. Ukrainas drošības spēki lidostu atkaroja arī ar kara lidmašīnu uzbrukumiem. Pēc uzbrukuma uz Doņeckas morgu tika pārvesti vismaz 45 separātistu mirstīgās atliekas. “Lidosta ir mūsu kontrolē. Ienaidnieks cieta smagus zaudējums. Mūsu rindās upuru nav,” medijiem apstiprināja Ukrainas iekšlietu ministrs Arsēns Avakovs. Domājams, ka prokrieviskie separātisti lidostu ieņēma, lai mēģinātu nepieļaut to, ka pilsētā ierodas Porošenko. “Kijevas valdība bija apņēmusies nepieļaut, ka lidosta nonāk nemiernieku kontrolē. Februārī, kad prokrieviskie separātisti sāka iebrukumu Krimā, lidosta bija pirmā svarīgā vieta, kas nonāca separātistu kontrolē,” skaidrojis BBC korespondents Doņeckā.

Ukrainas vicepremjers Vitālijs Jarema apstiprināja, ka pretterorisma operācija Ukrainas austrumos joprojām turpinās. Viņš uzsvēra, ka tā turpināsies līdz brīdim, kad Ukrainas teritorijā vairs nebūs paliecis neviens terorists. Tikmēr Ukrainas valdības pretterorisma operācija pārstāvis Oleksijs Dmitraškovskis paziņojis, ka kopš pirmdienas, kad Ukrainas armija sāka pretterorisma operāciju, nogalināti vismaz 200 prokrievisko kaujinieku. Tiesa, separātisti vēl vakar pēcpusdienā nebija paziņojuši par kapitulāciju. “Pretterorisma operācija turpināsies, kamēr nebūs iznīcināti visi teroristi vai kamēr viņi nebūs padevušies,” uzsvēra Dmitraškovskis. Viņš arī paziņoja, ka daļa no separātistiem esot zaudējusi ticību saviem vadītājiem. “Ir arī labas ziņas – kaujinieki sākuši sadarboties ar pretterorisma operācijas vadību. Viņi snieguši informāciju par izvietojumu un separātistu pārvietošanos,” apstiprināja Dmitraškovskis. Savukārt pretterorisma operācijas informācijas nodaļas vadītājs Vladislavs Seļezņovs apliecinājis, ka vairākums kaujinieku esot “citu valstu pārstāvji”.

Saņem ieročus 
no Krievijas


Pēc tam, ka Ukrainas drošības spēki bija uzsākuši vērienīgo pretterorisma operāciju, naktī uz otrdienu no Krievijas teritorijas Luganskas un Doņeckas apgabalos ielauzās automašīnu kolonnas ar ieročiem. Ukrainas robežsargiem mēģinot nepieļaut, lai valsts teritorijā iebrauc spēkrati ar bruņojumu, izcēlusies apšaude, kuras laikā viens no robežu šķērsojušajiem vīriešiem ticis ievainots. Ukrainas robežsargiem izdevās aizturēt vienu minibusu un divas vieglās automašīnas, kas bija piekrautas ar dažādiem ieročiem, informē laikraksta “Kiev Post” interneta vietne. Šajos spēkratos Ukrainas robežsargi atrada Kalašņikova automātus, mīnmetējus un sprāgstvielas. Tiesa, pārējā automašīnu kolonna spējusi izlauzties cauri robežai, turpinot savu ceļu tālāk Ukrainas teritorijā. Tiek, ziņots, ka Doņeckas apgabalā iebraukušas 40 “Kamaz” markas automašīnas.

Gan Doņeckas, gan Luganskas apgabalos vairākas pilsētas sev pakļāvuši prokrieviskie separātisti. Doņeckas iedzīvotāji mikroblogošanas vietnē “Twitter” raksta, ka “teroristu atbalstītāji” auto kolonnās ar pašpasludinātās “Doņeckas tautas republikas” karogiem pilsētas ielās aicina iedzīvotājus kopā ar viņiem doties nāvē, daži esot saņēmuši nāves draudus, ja nekaros. Tiek ziņots arī, ka separātisti Doņeckā saņēmuši papildspēkus no Luganskas. Tiesa, separātistu grupējuma “Luganskas tautas republika” līderis Valērjis Bolotovs kritizējis Doņeckas kaujiniekus, ka viņi pārāk viegli atdevuši pilsētu Ukrainas karavīriem un neesot tiem izrādījuši pietiekamu pretestību, informē interneta vietne “korrespondent.net”. “Atklājies, ka “Doņeckas tautas republikas” līderi ir apkaunojoši gļēvuļi un nodevēji”, dusmojās Bolotovs.

Savukārt Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, komentējot Porošenko ievēlēšanu prezidenta amatā, paziņoja, ka Krievija respektēs Ukrainas izvēli un ir gatava ar jaunievēlēto prezidentu sākt dialogu. Tiesa, viņš uzsvēra, ka šobrīd galvenais ir izbeigt vardarbību, informē Krievijas ziņu aģentūras.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Donbasā Kremļa algotņiem un vietējiem bandītiem plātība bijusi lielāka par karošanas prasmi. Tas, ka šajā jezgā ievilkti čečeni, nav laba ziņa. Tā publika ir atriebīga un var taisīt nepatikšanas vēl tad, kad Ukrainā jau sen viss būs beidzies. Kremlis gan lai pastāv pie ratiem un priecājas, ka pagaidām vēl nav piestādīts rēķins par viņu cūcībām Ukrainā un arī citur agrāk.

Draugiem Facebook Twitter Google+