×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. februāris, 2014
Drukāt

Cīņa par Krimu (5)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ukrainas pagaidu prezidents Oleksandrs Turčinovs paudis bažas par Ukrainas austrumu apgabalos, jo īpaši Krimas apgabalā, uzvirmojušajām runām par iespējamu valsts šķelšanos. Šā iemesla dēļ vakar notika Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sēde, kurā Turčinovs pievērsa uzmanību “saasinātajai situācijai” Krimas pussalā. Tur vairākums iedzīvotāju ir etniskie krievi, kas iebilst Viktora Janukoviča gāšanai no prezidenta amata. Domājams, ka arī Janukovičs atrodas Krimā, kur, pēc raidsabiedrības “BBC” ziņām, viņam tiekot gatavota jahta, kas Krievijas Melnās jūras flotes kuģu pavadībā gāzto prezidentu nogādās Krievijā.

Krievi prasa atdalīšanos


“Aizmirstiet Kijevu. Īstā cīņa būs par Krimu,” raksta angliski iznākošais laikraksts “The Moscow Times”. Pēdējās dienās Krimā teju nepārtraukti notiek dažāda apmēra demonstrācijas, kuru promaskaviskie aktīvisti iebilst varas maiņai valstī un dažādos paziņojumos aicina Krieviju palīgā, lai “nepieļautu, ka Krimu sasniedz fašisti, kas tuvojas no valsts rietumu apgabaliem”, ziņo “BBC”. Protestētāji tur rokās gan Krievijas karogus, gan plakātus ar uzrakstiem “Putins ir mūsu prezidents” un “Krievija, mēs esam pamesti, nāc mums palīgā!”.

Nedēļas nogalē Krimas apgabala Kerčas pilsētā no administratīvās ēkas tika norauts Ukrainas karogs un tā vietā izkārts Krievijas karogs. Vietējās amatpersonas Krimā atteikušās atzīt Ukrainas jauno pagaidu valdību un solījušas izraudzīties savu vadību. Bruņutransportieri no Sevastopolē esošās Krievijas Melnās jūras flotes bāzes bloķējuši piekļuvi pilsētai, raksta “The Moscow Times”. Bet aptuveni desmit tūkstošu promaskaviski noskaņoto cilvēku pūlis par Sevastopoles pilsētas mēru izraudzījis vietējo krievu uzņēmēju Alekseju Čalovu, kurš paziņojis, ka apturēs nodokļos iekasētās naudas plūsmu uz Kijevu un ka savā kontrolē pārņems pilsētas policiju.

Tas viss liecina, ka situācija ap Krimu kļūst aizvien nokaitētāka. Pagājušajā nedēļā Krimas parlamenta priekšsēdētājs Vladimirs Konstantinovs brīdināja, ka apgabala vadība neizslēdz iespēju atdalīties no pārējās Ukrainas. Savukārt Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ir iespējas izmantot “krievu intereses” kā iemeslu Krimas separātisma atbalstīšanai, kā tas 2008. gadā notika ar Gruzijas apgabaliem Dienvidosetiju un Abhāziju.

Tatāri par 
palikšanu Ukrainā


Pēc 2001. gadā veiktajiem tautskaites datiem, vairākums (58,5%) Krimas iedzīvotāju sevi atzīst par etniskajiem krieviem, tikmēr 24,4% Krimā dzīvojošo ir etniskie ukraiņi, bet 12,1% – Krimas tatāru. Krimas tatāru nacionālā parlamenta priekšsēdētājs Refats Čubarovs paziņojis, ka kategoriski iebilst Krimas atdalīšanai no Ukrainas. “Mana tauta ir gatava iestāties pret separātiskām kustībām Ukrainā,” sarunā ar Ukrainas iknedēļas izdevumu “Zerkalo nedeli” sacīja Čubarovs, Krimas parlamenta priekšsēdētāja Konstantinova paziņojumus nodēvējot par “nodevību”. Krimas tatāru nacionālais parlaments tika dibināts pēc PSRS sabrukuma, un tas par savu uzdevumu izvirzījis Krimas tatāru interešu virzīšanu kā nacionālajā, tā vietējā valdībā. “Konstantinova izteikumi un dažu parlamentāriešu spriedumi par Krimas atdalīšanos no Ukrainas Krimas tatāru diasporā radījuši lielas bažas,” sacījis Turcijas galvaspilsētā Ankarā esošās Krimas Turku kultūras un solidaritātes asociācijas vadītājs Tunčers Kalkajs, spriežot, ka tatāru diasporas situācija krasi pasliktināsies, ja Krimas valdība atdalīsies no Ukrainas un tuvināsies Krievijai. Ukrainas pagaidu prezidentam Turčinovam un nesen no ieslodzījuma atbrīvotajai Jūlijai Timošenko jau bijusi tikšanās ar Turcijas vēstnieku Kijevā Čanu Tezelu. Turcijas laikraksts “Hurriyet” raksta, ka Turčinovs apstiprinājis Tezelam, ka jaunā Ukrainas valdība uzlūkos Turciju kā savu “stratēģisko partneri” un Krimas tatārus – kā “tiltu”, kas savienotu Kijevu un Ankaru.

Kopš 15. gadsimta Osmaņu impērijā ietilpstošo Krimas hanisti Krievijas impērija okupēja 18. gadsimtā. Krimas pussalas vēsture bijusi ārkārtīgi asiņaina. 1927. gadā Josifs Staļins Krimas tatāru republikas līderus pasludināja par “buržuāziskiem nacionālistiem” un tos nogalināja. Tad tūkstošiem galvenokārt lauksaimniecībā strādājošo tatāru tika deportēti, bet viņu vietā Krimā izmitināti krievi. Arī Otrā pasaules kara laikā Krimā dzīvojošos tatārus, nosaucot tos par “vācu aģentiem”, Staļins izsūtīja uz Sibīriju un Urālu apgabaliem. Tādējādi aptuveni puse Krimas tatāru tika iznīcināti.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Tu esi “aizmirsis” uzskaitīt pēdējo faktu. Pēdējo deklarāciju, kurā Krievija un vēl dažas valstis atzina Krimu kā Ukrainas valsts sastāvdaļu. Arī pārrunu ceļā un brīvprātīgi! Papūlies atcerēties!

 2. Senājos laikos Krimā dzīvoja pēc kārtas: tavri, kimmerijci, grieķi, skifi, sarmati, Romu kolonisti, gotti, gunni, hazari, armeni, adigi.
  1239.g. Krimu iekaroja mongoli;
  1475.g. Krimu iekaroja Osmaņu Impērija;
  1774.g. pēc Pirmo krievu-turku karas tika izveidota neatkarīga Krimu valsts;
  1783.g. Krims pievienojas Kreivu Impērijai. Pievienojas pārrunas ceļā, jo Krimā baidījas atriebības no osmaniem.
  Šājā rakstā vizmaz pēdējais poragrafs nekorekts. Krievijas Impērija neokupēja Krimu.

 3. Ja viņi tā atbalsta Krieviju, tad lai dodas dzīvot uz Krieviju, Putins viņu uzņems. Bet izsūtītie Krimas tatāri no Sibīrijas atgriezīsies uz savu dzimteni un tas būs taisnīgi.

  • Bet varbūt viņi negrib nekur braukt un grib palikt un dzīvot labāk tur kur jau ir pašreiz? Un tagad meklē sev sabiedroto? Banderovieši jau sev ir atraduši – ES un ASV.
   Latvijā šāds variants nebija pieejams, tāpēc 300 tūkstoši ir atmetuši ar roku cerībām, ka te ir iespējams dzīvot labāk un aizbraukuši prom.

 4. • fakts,tikai fakts 24. februāris, 2014 19:48 Atbildēt
  -krievu apkaunojošo aklo pakļaušanos kremlim,kas tos apkauno ar savu totālo melošanu,provokācijām un agresiju pret savējo savādāku viedokli un necieņu pret citām tautām un valstīm tāpēc nerada nekādu citu attieksmi,ka vispērēju necieņu un izvairīšanos no kontaktiem ar šādiem barbariem un to pārstāvjiem, kā arī visur tos pavadošais izsmiekls aiz to mugurām ir pelnīts par to prasto uzvedību,zaglīgumu, žūpību un melošanu!

  Tikai Fakti !
  25.02.2014 22:20
  – vaņka bija un mūžam paliks sīks aziātisks blēdis un zaglēns, ja tam nebūs iespējas atklāti slepkavot , atņemt un laupīt

Draugiem Facebook Twitter Google+