×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. aprīlis, 2015
Drukāt

Ciprs meklē naudu Maskavā (3)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs

Vakar Krievijas galvaspilsētā Maskavā ieradās Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs (attēlā), lai šodien, tiekoties ar valsts augstākā ranga amatpersonām, tostarp Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un premjerministru Dmitriju Medvedevu, pārrunātu Atēnu un Maskavas ciešāku ekonomisko sadarbību. Maskavas apmeklējuma laikā Cipram plānota tikšanās arī ar Krievijas Pareizticīgās baznīcas patriarhu Kirilu, kā arī uzruna Maskavas universitātē.

Galdā liek sadarbības piedāvājumus

Vārdā neminēti Grieķijas valdības pārstāvji sarunā ar grieķu laikrakstu “Kathimerini” norādījuši, ka Cipra vadītā delegācija Maskavā ir apņēmusies “virzīt daudzšķautņainu enerģētisko un ekonomikas politiku”. Kā laikrakstam skaidrojuši avoti Grieķijas valdībā, vizītes laikā varētu tikt izstrādāts Atēnu un Maskavas savstarpējo attiecību plāns trim gadiem, kas aptvertu sadarbību ekonomikas, tirdzniecības, zinātnes un tehnoloģiju nozarēs.

Cipra vizītes priekšvakarā Krievijas laikraksts “Kommersant”, atsaucoties uz avotiem valdībā, raksta, ka Maskava varētu Grieķijai samazināt cenu par gāzi un piešķirt grieķiem tik nepieciešamo aizdevumu ar zemiem procentiem, ja Ciprs piekritīs Krievijai nodot kontroli pār vairākiem Grieķijas valstij piederošiem uzņēmumiem. Kā laikrakstam skaidrojis avots Krievijas valdībā, Maskava izrāda interesi par Grieķijas gāzes uzņēmumu “DEPA”, dzelzceļa firmu “TrainOSE” un Atēnu un Saloniku ostām.

Starptautiskās ziņu aģentūras informē, ka Atēnu delegācija grib panākt, lai Maskava atceļ pret Grieķijas augļu tirgoņiem noteiktos ierobežojumus, kas stājās spēkā pēc tam, kad Krievija piemēroja atbildes ekonomiskās sankcijas pret Eiropas Savienību. “Sarunu laikā Maskava varētu atcelt pārtikas embargo Grieķijai un piešķirt grieķiem privileģētu pieeju Krievijas tirgum, kas nomocītajiem Grieķijas uzņēmumiem dotu peļņu, bet Cipram – konkrētus rezultātus,” sarunā ar laikrakstu “The Moscow Times” teica Krievijas ekonomists Vasīlijs Koltašovs.

Krievijas prezidenta Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs izplatījis paziņojumu, kurā uzsvēris, ka Putina un Cipra sarunas viens no galvenajiem jautājumiem būs Maskavas un ES attiecības, kā arī Grieķijas “vēsā” attieksme pret ES sankciju politiku. Nedēļu pirms viesošanās Maskavā Ciprs sarunā ar Krievijas ziņu aģentūru “Tass” apstiprināja, ka Atēnas neatbalsta sankcijas pret Maskavu, kuras ES noteica Krievijai pēc Krimas aneksijas un izvērstās karadarbības Ukrainas austrumos. “Sankcijas ir ceļš uz nekurieni,” paziņoja Ciprs, piebilstot, ka “Grieķija, būdama ES dalībvalsts, var būt tilts starp Rietumiem un Krieviju”. Tiesa, Peskovs uzsvēra, ka vēl pāragri runāt par Krievijas aizdevumu Grieķijai.

ES brīdina Cipru

Tikmēr, kā atzīmē laikraksts “The Financial Times”, ES amatpersonas ir nobažījušās, ka aiz Putina un Cipra ciešās sadarbības slēpjas “Trojas zirga scenārijs”. Proti, Maskava piešķir Atēnām miljardiem vērtus aizdevumus un apmaiņā pret tiem saņem Grieķijas veto ES ekonomiskajām sankcijām pret Krieviju. Tikmēr vairāki politikas apskatnieki norāda, ka Cipra vizīte Maskavā drīzāk ir politiskais teātris. “Grieķi izmanto Krieviju, lai nokaitinātu Berlīni, lai pabiedētu viņus. Ciprs grib parādīt, ka viņam ir arī citas iespējas,” sarunā ar “The Financial Times” norādījis Berlīnes Brīvās universitātes Grieķijas un Krievijas attiecību eksperts Teocaris Grigoriadis.

Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs brīdinājis Cipru “neatsvešināties” no ES un neapdraudēt Eiropas kopējo politiku apmaiņā pret Krievijas palīdzību.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Galvenais ir tas, lai grieķiem nav jāstrādā …

  2. Vienreiz jau Maskava šim atteica,bet tā jau saka, ka nekaunība ir otrā laime.

  3. Lai Maskava maksā, ja var. Eiropiešiem tikai labums, ja krievus par tādiem neuzskata. Un visus procentus arī nomaksās parastais krieviņš, jo tā tauta, kā radita mazohismam. Lai dzīvo grieķu un Putina nesavtīgā draudzība!

Draugiem Facebook Twitter Google+