×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
22. septembris, 2015
Drukāt

Ciprs uzvar atkārtoti

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Aleksis Ciprs pateicas saviem atbalstītājiem par uzvaru vēlēšanās.

Neskatoties uz sāpīgajām reformām, par kurām panākta vienošanās ar starptautiskajiem kreditoriem, grieķu vēlētāji bijušajam premjeram Aleksim Cipram un viņa pārstāvētajai kreiso radikāļu partijai “Syriza” devuši iespēju turpināt iesākto.

Cipra vadītā Grieķijas kreiso radikāļu partija ārkārtas parlamenta vēlēšanās svētdien guva uzvaru ar negaidīti lielu pārsvaru pār savu tuvāko konkurentu – labēji centrisko partiju “Jaunā demokrātija”. Par “Syriza” nobalsojuši 35% vēlētāju, bet par “Jauno demokrātiju” – 28%. Līderiem seko labējo radikāļu partija “Zelta rītausma” ar 7% balsu un sociālistu partija “Pasok” ar 6%. Jaunajā parlamentā ir iekļuvušas pavisam astoņas partijas, pārvarot nepieciešamo 3% barjeru. Tagad “Syriza” parlamentā, kurā ir 300 vietu, būs teju vai absolūtais vairākums un koalīcija tiks veidota ar iepriekšējiem partneriem – konservatīvā spārna populistu partiju “Neatkarīgie grieķi”. “Syriza” parlamentā būs 145 deputātu vietas, tikai par četrām mazāk nekā pēc 25. janvārī notikušajām vēlēšanām. “Neatkarīgie grieķi” varētu saņemt 10 vietas, kas “Syriza” nodrošinātu nepieciešamo balsu vairākumu parlamentā.

Uzrunājot savus atbalstītājus demonstrācijā Atēnās, Ciprs teica: “Šī uzvara pieder tiem cilvēkiem, kas tic labākai nākotnei. Mēs to sasniegsim ar smagu darbu.” Viņš uzsvēra, ka Grieķijas tauta ir devusi skaidru mandātu, lai atbrīvotos no korupcijas un īstenotu sāpīgās starptautiskajiem kreditoriem apsolītās reformas, Cipra teikto citē britu raidsabiedrība BBC. Viņš arī norādīja, ka lēmums par ārkārtas vēlēšanu rīkošanu ir attaisnojies un tagad viņa vadītā partija ir ieguvusi četru gadu mandātu. “Syriza” vadītājs norādīja, ka partija nekavējoties ķersies pie stabilas valdības izveides, lai izvestu no krīzes ekonomisko nedienu mocīto valsti un turpinātu vienošanās izpildi ar starptautiskajiem aizdevējiem.

Prieku par “Syriza” uzvaru neslēpa arī iepriekšējās valdības koalīcijas partneri “Neatkarīgie grieķi”. Partijas līderis Panoss Kamenoss apliecināja, ka partija ir gatava arī turpmāk strādāt ciešā koalīcijā ar “Syriza” un veidot jauno valdību ar Cipru priekšgalā. Partijas “Jaunā demokrātija” līderim Vangelim Meimarakisam konkurentu uzvara sagādāja vilšanos – pirmsvēlēšanu aptaujās viņa partija bija līdzvērtīgās pozīcijās ar “Syriza”.

Šīs Grieķijā bija pirmās vēlēšanas kopš krīzes sākuma, kurās” Syriza” nestartēja ar programmu, kas vērsta pret taupības politiku un starptautiskajiem aizdevējiem. No partijas, kas iepriekš stingri iestājās pret taupības pasākumiem un izdabāšanu starptautiskajiem aizdevējiem, tā izvēlējusies pilnīgi pretēju ceļu, atzīmē “The Guardian”. Cipra politiskā kursa maiņa izsauca klaju neapmierinātību daļā viņa radikālāk noskaņoto partijas biedru vidū un noveda pie “Syriza” šķelšanās.

Eiropa, kas ar bažām gaidīja Grieķijas ārkārtas vēlēšanu rezultātus, tagad var atvilkt elpu. Analītiķi uzsver, ka Cipra un viņa partijas uzvara vēlēšanās ES amatpersonām dos pārliecību, ka Grieķija turpinās iesāktās reformas un pildīs uzņemtās saistības. Vienlaikus tas mazinās spriedzi finanšu tirgos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+