×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
19. februāris, 2015
Drukāt

Cirka meistars Kusturica un viņa orķestris plosīsies Rīgā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

24. februārī koncertzālē “Palladium” uzstāsies Latvijas publikas iemīļotā, leģendārā Balkānu mūzikas apvienība “Emir Kusturica and No Smoking Orchestra”. Viena no pasaules dzīvespriecīgākajām apvienībām joprojām ir skurbinošs čigānu mūzikas, Balkānu folkloras, rokenrola un serbu pankroka kokteilis, kura pavadījumā “neviena pēda nespēs palikt mierīgi uz vietas”.

Serbu izcelsmes režisors Emirs Kusturica pavisam nesen nosvinēja 60. jubileju. Viņa kontā ārpus mūzikas ir pasaules kino pērles “Čigānu laiks”, “Arizonas sapnis”, “Underground”, “Melnais kaķis, baltais kaķis”, “Dzīve ir brīnums” un citas. Viņa straujā un spožā karjera sākās 1981. gadā, brāzmaini iesoļojot pasaules kino ar filmu “Vai atceries Dolliju Bellu?”, kas atklāj bosniešu jauniešu dzīves problemātiku. Emira Kusturicas talants uzreiz tiek novērtēts ar Venēcijas festivāla “Zelta lauvu”. Turpmākajos gados kritiķu un skatītāju nedalīta sajūsma un visdažādākie apbalvojumi birst kā no pārpilnības raga. Viņš ir viens no retajiem, kam izdevies iegūt divus Kannu festivāla “Palmas zarus”, tiem pievienojis arī Berlīnes kinofestivāla “Sudraba lāci”, “Oskara” nomināciju un plašu citu apbalvojumu plejādi.

Pats Kusturica nesenā intervijā sevi nodēvējis par cirka meistaru, iesaistot it visās savās darbībās dažādu mākslu elementus – kino savijas ar mūziku, mūzika – ar kino, to papildina arhitektūra, māksla, popkultūra un citi elementi.

Tikmēr Sarajevā 1981. gadā dzima apvienība, kas sevi pieteica kā “jaunā primitīvisma” muzikālu izpausmi. Tolaik tā vērsās pret pastāvošo iekārtu. “No Smoking Orchestra” un Emira Kusturicas ceļi krustojas 1986. gadā, kad pēc neskaitāmiem koncertiem un diviem pieprasītiem albumiem grupa piedzīvoja Dienvidslāvijas cenzūras represijas. Ierastās pretvalstiskās grupas līdera Neles Karajliča replikas un sarkasms koncerta laikā noveda pie likumsakarīgām represijām no varas puses. Tāpēc Kusturicas – tajā laikā jau pasaulē atzīta režisora – vārds palīdzēja kolektīvam atgūt jaunu elpu.

80. gadu beigās apvienība saraksta vēl divus albumus, bet drīzā Dienvidslāvijas sadalīšanās un tai sekojošie militārie konflikti ietekmē kolektīva darbību. Pēc daļējas sastāva maiņas 90. gadu otrajā pusē grupa izdod Dienvidslāvijas karos cietušo piemiņai veltītu albumu. 1998. gadā “No Smoking Orchestra” sarakstīja mūziku Emira Kusturicas filmai “Melnais kaķis, baltais kaķis”, šī pati filma tad arī saņem minēto Venēcijas kinofestivāla “Sudraba lauvu”. Tāpat grupa sacerējusi mūziku filmai “Dzīve ir brīnums”.

Šī gadsimta sākumā iznāk nākamais ievērojamais orķestra albums “Unza Unza Time”. Aktīvā grupas koncertdarbība padarījusi viņus daudzviet Eiropā slavenākus nekā pašu zemē. Arī Latvijā “Emir Kusturica and No Smoking Orchestra” koncertējuši vairākkārt un ir gaidīti viesi. Jādomā, šī reize nav izņēmums.

Varbūt noder

24. II 20.30 “Palladium”

Biļetes “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 34

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+