×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
1. aprīlis, 2017
Drukāt

Cirks ielās un Saeimā (2)

Foto - Saeimas preses dienestsFoto - Saeimas preses dienests

Piketā pie Saeimas vakar tika prasīts aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā.

Laikā, kad Latvijā tiek plānota nodokļu reforma un gāzes tirgus liberalizācija, netrūkst izaicinājumu valsts drošībai un joprojām neatrisināta virkne problēmu sociālajā jomā un izglītībā, par galveno diskusiju objektu Saeimā vakar kļuva jautājums – ļaut vai aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu Rīgas cirkā. No vienas puses, varētu piekrist deputāta Aleksandra Kir­šteina (NA) vērtējumam, ka mūsu sabiedrība sasniegusi tādu labklājības un brieduma līmeni, ka uztraucas ne tikai par saviem vēderiem, bet arī humānām vērtībām. Taču, no otras puses – šķiet nedaudz dīvaini, ka Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi par cirka dzīvniekiem izsauca karstas deputātu debates, bet nedaudz vēlāk šajā pašā sēdē ziņojumu par aizvadītajā gadā fiksētajiem cilvēktiesību pārkāpumiem tiesībsargs lasīja gandrīz tukšai Saeimas zālei.

Par savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs jau vairākas nedēļas aktīvas diskusijas notiek sabiedrībā – rīkoti dažādi protesti un nemitīgi turpinās diskusijas sociālajos tīklos. Arī ceturtdien pirms sēdes deputātus pie Saeimas nama sagaidīja veseli divi piketi – vienā pulcējās dzīvnieku draugi, kas atbalsta aizliegumu, bet otrā – tradicionālā cirka atbalstītāji. Pirmo bija skaitliski vairāk – ap 200 cilvēkiem, kamēr dzīvnieku izmantošanu izrādēm aizstāvēja vien pāris desmiti, toties “bruņojušies” ar megafonu. Cirka kultūras vērtības aizstāvēja arī kāds tīģera tērpā ģērbies aurojošs tēls. Abi piketi drīz vien pārtapa savstarpējā klaigāšanā un apvainojumos. Nedaudz civilizētākas debates par šo jautājumu risinājās Saeimā. Lūk, daži aizlieguma atbalstītāju un pretinieku argumenti:

Par aizliegumu:

Eiropas Veterinārārstu asociācija aicinājusi visas Eiropas valstis aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkos. Valsts pēc ilgas tiesāšanās atguvusi Rīgas cirka ēkas un zemi, kas ļaus ieguldīt līdzekļus šīs kultūras iestādes sakārtošanā un tā spēs pastāvēt bez dzīvnieku izmantošanas. (Einārs Cilinskis, NA)

Dzīvnieku izmantošanu nedrīkst skatīt tikai no peļņas viedokļa, jo tad jau varētu atgriezties arī pie tā sauktajiem frīku šoviem, kad par maksu izrāda invalīdus un citu rasu pārstāvjus. (Ilmārs Latkovskis, NA)

Lai piespiestu dzīvniekus izpildīt trikus, dresētāji vardarbīgā ceļā salauž viņu dabiskos instinktus, arī dzīvnieku turēšanas ap­stākļi ir nehumāni. (Inguna Rībena, NA)

Dzīvnieku izmantošana cirkā rada bērniem greizus priekšstatus par savvaļas radību uzvedību. Turklāt šo atrakciju vienīgais mērķis ir gūt peļņu, kamēr zoodārzi un delfināriji spēj uzturēt dzīvniekus dabiskai videi pielāgotos apstākļos, turklāt veic arī izglītojošu un rehabilitācijas funkciju. (Ingmārs Līdaka, ZZS)

Latvijā tikpat kā nav savvaļas dzīvnieku dresētāju, izrādēs tiek izmantoti viesmākslinieki, tādēļ nekādas kultūras vērtības netiks iznīcinātas. (Ingmārs Līdaka, ZZS)

Pret aizliegumu:

Dzīvniekus iespējams dresēt un apmācīt arī ar humānām metodēm. Piemēri ar slikto izturēšanos pret dzīvniekiem piemeklēti no ārzemju pieredzes. (Jūlija Stepaņenko, “Saskaņa”)

Jāsoda dresētāji, kuri cietsirdīgi izturas pret dzīvniekiem, nevis jāaizliedz dzīvnieku izmantošana vispār. (Mārtiņš Šics, LRA)

Vajadzētu domāt par to, lai Latvijā uz simtgadi uzbūvētu jaunu modernu cirku, kur dzīvniekiem būtu visām labturības prasībām atbilstoši voljeri. (Ivans Klementjevs, “Saskaņa”)

Grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā pirmajā lasījumā atbalstīja 44 deputāti, pret bija 23, un 12 tautas kalpi atturējās. Otrajā lasījumā likumprojekts tiks skatīts aprīlī.

Latvijā Lauksaimniecības datu centrā reģistrēts tikai viens cirks – SIA “Rīgas cirks”, kam nepieder neviens savvaļas sugas dzīvnieks, kas apmācīts izmantošanai atrakcijās. Visi savvaļas sugu dzīvnieki, kas tiek izmantoti cirka izrādēs Latvijā, tiek ievesti no citām valstīm (galvenokārt Ukrainas, Krievijas). Tādēļ nav iespējams pārliecināties, vai viņu dresēšanā netiek pārkāptas dzīvnieku aizsardzības un labturības prasības. Tāpat ir apgrūtināta savvaļas sugu dzīvnieku pārvadāšanas un turēšanas prasību ievērošana.

Zemkopības ministrijas sagatavotie grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā paredz to papildināt ar jaunu pantu, kurā noteikts, ka savvaļas sugas dzīvnieku (gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu) aizliegts apmācīt un izmantot kā atrakciju dzīvnieku un to izrādīt publiski kā atrakciju dzīvnieku. Šī norma būs attiecināma gan uz ceļojošajiem cirkiem, kas reģistrēti Eiropas Savienībā un var brīvi pārvietoties tās robežās, gan uz trešo valstu ceļojošajiem cirkiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. SKAIDRS KĀ KĀDU LOTI INTERESĒ ZEMES ZEM RĪGAS CIRKA UN RĪGAS CIRKA ĒKA, DZĪVNIEKI ŠĀJĀ GADIJUMĀ NEVIENU NEINTERESĒ!

  2. SKAIDRS KĀ KĀDU LOTI INTERESĒ ZEMES ZEM RĪGAS CIRKA UN RĪGAS CIRKA ĒKA, DZĪVNIEKI ŠĀJĀ GADIJUMĀ NEVIENU NEINTERESĒ!

Draugiem Facebook Twitter Google+