×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
7. janvāris, 2016
Drukāt

Cita pasaules kārtība

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Paceļojusi pa kinofestivāliem un nu nominēta arī “Zelta globusam”, beļģu komēdija “Pavisam Jaunā Derība” ne vien izmaina kristīgās pasaules pamatus, bet arī vienā gultā ievelk Katrīnu Denēvu un milzu gorillu.

Dievs eksistē – vismaz tā apgalvo komēdijas “Pavisam Jaunā Derība” scenārists un režisors Žako van Dormāls –, turklāt Viņš dzīvo Briselē, ir visnejaukākā radība uz šīs Zemes, kurš terorizē ne vien savu sievu, bet arī meitu, nicīgi izsakās par dēlu un pēc pilnas programmas ņirgājas par Zemes iedzīvotājiem. Taču kādā dienā, kad Eai tēva izdarības ir līdz brošai, viņa caur veļasmašīnu nokļūst Briseles ielās, lai atrastu sešus apustuļus, kas kopā ar brāļa sekotājiem būtu skaitā astoņpadsmit – tas ir viņas mātes mīļākais skaitlis – un pie viena arī palīdzētu pareizi piekrāsot vienu no Leonardo da Vinči slavenākajiem darbiem. Taču, pirms doties ielās, meitēns paspēj arī izdarīt briesmu lietas, apsēdies pie tēva datora, un nu, kad visa pasaules kārtība sagriezusies kājām gaisā, Viņam neatliek nekas cits kā arī pašam līst veļasmašīnā un sekot meitai, lai realitātē līdz mielēm izbaudītu visas nejaucības, ko Viņš gadsimtiem ilgi sūtījis cilvēcei.

Iekļauta “Zelta globusu” nominācijā “Labākā filma ārzemju valodā” un kā viena no deviņām lentēm nu gaidot, vai tiks izvēlēta “Oskara” nominācijai, Žako van Dormāla jaunākā filma “Pavisam Jaunā Derība” ir viena no veiksmīgākajām nu jau pagājušā gada Eiropas kinolentēm un kā labākā komēdija bija nominēta arī Eiropas kino balvai. Taču saturiski tai ir daudz pretinieku, jo tāds cinisms un Bībeles postulātu apstrīdējums mūsdienu civilizācijas pastāvēšanā reti kad redzams uz lielā ekrāna, turklāt – pieklājīga budžeta darbā, kurā iesaistītas slavenības, tā nodrošinot arī pieklājīgu skatītāju skaitu.

“Pavisam Jaunajai Derībai” par skatītāju trūkumu sūdzēties būtu grēks, jo šī reliģiskā satīra no pirmizrādes dienas triju nedēļu laikā Beļģijā, Francijā un Šveicē vien iekasēja 5,3 miljonus eiro. Bezkaunība, nevainojams stils un maģiskais reālisms ir apbūris skatītājus, kuru pasaules skatījums pieļauj arī ķecerības, un, lai to īstenotu, Žako van Dormāls šo to aizņēmies no Terija Giljama un Mišela Gondrī kinematogrāfiskajiem ceļojumiem. Dormāla iepriekšējo filmu, Venēcijas kinofestivāla konkursā iekļauto sirreālo vīziju “Misters Neviens” (2009) ar Džaredu Leto titullomā demonstrēja arī Latvijā.

UZZIŅA:

“Pavisam Jaunā Derība”/”Le tout nouveau testament”/”The Brand New Testament”

Beļģija, Francija, Luksemburga, 2015.

Režisors: Žako Van Dormāls

Lomās: Pili Groine, Benuā Polvorde, Katrīna Denēva, Fransuā Damiens, Jolande Moro, Laura Verlindena

No 8. janvāra “Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+