×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
3. marts, 2016
Drukāt

Limuzīnas liellopi – izdevīga šķirne arī Latvijā. Liezēres “Vecmeiru” saimnieku pieredze (1)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Audzējot gaļas liellopus, jāņem vērā, ka nauda ienāks nevienmērīgi. Tāpēc racionālismam jābūt pirmajā vietā, saimniekam perfekti jāizdomā, kā tērēt katru eiro. Svaigas, labas idejas, ko pašpikot un īstenot savā saimniecībā, var Madonas novada Liezēres pagasta SIA “Vecmeiri”, kur saimnieko AIJA un MĀRTIŅŠ TURKI.

Kas māk, tam nāk

Limuzīnas tīršķirnes bioloģisko saimniecību jaunie saimnieki izveidoja pirms pieciem gadiem. Pašlaik viņi apsaimnieko 330 ha nomātas zemes, kur lielāko platību aizņem dabiskās ganības un pļavas, ko izmanto siena un skābsiena ieguvei. Daļa zemes atstāta papuvē, jo saimniecībai jāiziet divu gadu pārejas periods, lai iegūtu bioloģiskās lauksaimniecības sertifikātu. Liellopu audzēšana ģimenei ir galvenais ienākumu avots, patlaban 60 gaļas liellopu ganāmpulkā ir 30 govis, ko izmanto zīdīšanai.

Skaidrības labad jāpiebilst, ka lauksaimniecība nav abu profesija, turklāt viņi ir izbijuši rīdzinieki. Mārtiņš mācījies par vācu valodas tulku, bet Aija – par mārketinga speciālisti, visa pieredze lopkopībā smelta laika gaitā, mācoties no pašu kļūdām un arī piedaloties dažādos semināros.

– Iedvesma audzēt tieši gaļas lopus radās, apmeklējot liellopu izsoles namu. Uzzinot, cik maksā šķirnes teļš, secinājām, ka mums vis­ekonomiskākā varētu būt Limuzīnas šķirne – tai vairāk plusu nekā mīnusu. Daudzas saimniecības gan pašlaik izvēlējušās audzēt Šarolē šķirnes liellopus, bet tiem teļi dzimst ļoti grūti, jo dzīvnieki ir lieli, ar masīvu skeleta uzbūvi. Latvijā izsolēs Limuzīnas šķirnes bullīši maksā tikpat daudz kā Šarolē, taču limuzīniem ir vairākas priekšrocības – teles un govis viegli atnesas, dzemdībās vajag uzraudzīt tikai 8% gadījumu. Mēs dzemdībās nepalīdzam, jo pašas tiek galā. Mums nav arī kūts, jo apzināmies, ka, nevajadzīgi tērējot vairākus tūkstošus eiro jaunas mītnes celtniecībai, ieguldīto naudu atpakaļ nedabūtu, – spriež uzņēmējs. – Mēs netiecamies uz izcilību, neturam lopus siltā telpā, nepiebarojam ar spēkbarību un neaizsargājam pret skarbiem apstākļiem.

Limuzīnas lopi gan vasarā, gan ziemā uzturas ganībās, kur lēnām uzbarojas, tie ir piemēroti arī ekstensīvai audzēšanai. Kustību brīvība liellopiem ļauj iegūt muskuļu masu bez veselības riskiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Andos Fino no Limožas Atbildēt

    tas tiesam ir labs ienakumu avots saimniecibam ar >30-40 ha zemes(l/s), bet ir kaut kada limuzēnas+ Kanādas kas aug ka traki un ir pieticīgakipar ziemelbriedi..

Draugiem Facebook Twitter Google+