×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
1. oktobris, 2015
Drukāt

Agris Liepiņš: Cita sētā ar savu reglamentu neiet! (34)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Mēs ievēlam deputātus par saviem priekšstāvjiem un gaidām, lai viņi pildītu tautas gribu un aizstāvētu latviešu tautas intereses. Grūti noticēt, ka latviešu tauta vēlas mainīt Latvijā gadu simtiem koptās tradīcijas un veidot ap sevi mūsu zemei neraksturīgu kultūrvidi. Neiespējami iztēloties, ka šo mazohistisko vēlmi Latvijas iedzīvotāji būtu uzticējuši deputātiem ieviest dzīvē. Tomēr izskatās, ka daļa tautas kalpu to grasās darīt! Runa ir par musulmaņu sieviešu tradīciju aizsegt seju publiskajā telpā.

Labākais veids, kā norakt priekšlikumu, ir ierosinājuma racionālo kodolu pārvērst pretmetā – destruktīvā un muļķīgā pasākumā, par ko visiem nāk smiekli. Tieši šādu ceļu izvēlējušies “Vienotības” deputāti. Lai nebūtu jāsniedz skaidra atbilde – ļaut vai liegt Latvijā musulmaņu sievietēm aizsegt seju, deputāti spurdz, ka tas ir juridisks brāķis! Pieņemot šādu normu, seju nedrīkstēšot aizsegt ne ķirurgi operācijas zālē, nedz hokeja vārtsargi ledus laukumā. Vajagot skaidri aprakstīt visus gadījumus, kad seju ir atļauts aizsegt un kad ne.

Te nu sastopamies ar klasisku piemēru, kā racionāla ideja tiek apzināti pārvērsta absurdā pretmetā. Piedāvātā likuma jēga ir izsakāma vienkāršā parunā – cita sētā ar savu reglamentu neiet! Ierodoties svešā zemē, viesim visupirms jāciena tās zemes likumi, kur viņš atrodas, un jārespektē vietējo ļaužu ieražas. Pirms kāda laiciņa latviešu rakstniece Laima Muktupāvela aizprecējās uz Turciju. Intervijā literāte stāstīja – dodoties uz publisku pasākumu, vīrs, arī rakstnieks un intelektuālis, lūdzis viņu apsiet tradicionālo turku sievietes galvas lakatu. Lai ievērotu pieklājību un izrādītu cieņu. Katrai tautai ir tiesības aizstāvēt savas kultūras vērtības un tradīcijas, sev raksturīgo dzīvesveidu. Savukārt iebraucējiem ir pienākums to cienīt. Ja reiz latviešu tautai nav pieņemama tradīcija publiskajā telpā aizsegt seju, tad atnācējiem tas jārespektē un jāpiemērojas. «Vienotības» politiķi daudz runā par toleranci pret svešu kultūru, par provinciālām bailēm no nepazīstamā un svešā, bet klusē kā ūdeni mutē ieņēmuši, ja jāaizstāv latviskas vērtības. Nereti pat ironizē – kas tās par latviskām vērtībām, nosauciet man tīrasiņu latvieti utt. Deputāti piemirst prasīt elementāru cieņu pret mūsu tautas kultūru un tradīcijām. Tas viņiem otršķirīgi, galvenais, lai iebraucēji netiktu ierobežoti un augstie Eiropas ierēdņi nepārmestu!

Tā vietā, lai, izmantojot savas izcilās juridiskās zināšanas, ietērptu likumu saprotamā valodā, politiķi aicina uzskaitīt visus gadījumus, kad, veicot profesionālos pienākumus, seju drīkst aizsegt. Lai bērnudārza karnevālā kāds censlis nepārprastu un trīsgadīgam puisēnam nerautu nost lācēna masku. Nevar visas dzīves situācijas aprakstīt likumā! Tas neizdevās arī vācu firstam, kurš prūša cietpaurībā iecerēja savā sīkvalstiņā uzrakstīt likumus visiem dzīves gadījumiem. Pēc vairāku mēnešu grafomāniska un pedantiska darba, balansējot uz nervu sabrukuma robežas, valdnieks atzina, ka aizrāvies ar pagalam neauglīgu ideju, un atteicās no sava nodoma.

Likumam jābūt jēgpilnam un, to lietojot, jāvadās no elementāras veselā saprāta diktētas loģikas. Mūsu tautas tradicionālo vērtību saglabāšana, latviskas kultūrvides uzturēšana un latviešu tautas apziņa, ka tā mīt savās, ne svešās mājās, ir daudz būtiskāka par dažu politiķu vēlmi komfortabli grozīties Eiropas Savienības ierēdņu samitos. Meklējot iespējas brīvprātīgā piespiedu kārtā izmitināt bēgļus un ekonomiskos migrantus, latviešu tautas tiesības justies droši savā zemē vērtējamas kā primāras!

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Tas ir tāpat kā ar krievu apspiešanu un rasismu. Ja telpā ir 10 latvieši un ienāk viens krievs, visiem jārunā krieviski, citādi tiek taisīta trādirīde par krievu apspiešanu. Ja latvietis piesprauž sarkanbaltsarkano lentīti, tā ir krievu kaitināšana un apspiešana. Ja krievs piesprauž oranžmelnstrīpaino lentīti, tad viss ir kārtībā, tās ir viņa tiesības.
  Ja ASV un vēl šur tur melnais uzbrūk baltajam, tad tam ir iemesls, ja baltais uzbrūk melnajam, tas jau ir rasisms un uzreiz black lives matter, neskatoties uz konflikta cēloni un notikumu gaitu (pat, ja melnais atrāvies pelnīti). Tāpat ir ar bēgļiem. Ja tu viņam neiedosi to, ko grib, neklausīsi viņam, neizdabāsi viņam, tad tu noteikti būsi rasists, ksenofobs, gan jau arī fašists un nacists, kas sapņo viņus visus nogāzēt, necilvēks un vispār – ļaunuma sakne. Tas nekas, ka bēglītis ir apbižots tikai par to, ka citu tautu kultūra ir jāciena un šeit neviens bezmaksas cigaretes negrib dot. Ak jā, pēc šādas pašas formulas tiek apbižoti visādi homo un citi ne īsti tradicionālie seksuāļi un citādi dīvainie. Taču kaut kā traci nemēdz celt tās sabiedrības grupas, kuras tiešām apbižo konkrētos jautājumos un situācijās.

  P.S. Jā, zinu, ka ir arī normāli krievi, kas saprot kur dzīvo, paldies jums, kaut vairāk tādu cilvēku būtu! Un zinu arī to, ka ir normāli jebkuras citas tautas un rases pārstāvji, kuri saprot kā uzvesties citā valstī, pret tādiem man nekādu iebildumu NAV!

 2. Bildē, aptītajai sievietei, IR vīrieša rokas,lietderīga un vizuāla informācija pārdomām.

 3. pārsteidz tas, ka autora tiešām liekas, ka pie vainas ir vien Vienotības politiķi, lai gan skaidri redzams, ka jārunā par Vienotības , Zaļo un zemnieku politiķiem un zināmā mērā pat Nacionālās apvienības un Saskaņas centra politiķiem; skaidru pozīciju paudu vienīgi Reģionu apvienība…

 4. Paldies, labs raksts!

 5. Nobanot debīlo islamu un miers! Kam tas drankis vajadzīgs?

 6. RAKSTAT KO GRIBAT TIK UN TA LATVIJA BUS IZTIRGOTA CITIEM .KA PAZUDA KOLHOZI TA ARI VISS PAREJAIS TIKAI KADU LAIKU BUSS ATMINAS PAR LATVIJU JO VALDIBAI INTERESE MILJONI VIENALGA KA TIE NAKS UN PIEMERS IR MUSU KAIMINS KAS JAU LATVIJU PARDOD PAR 7 EIRO PAR KATRU EMIGRANTU ARI SAJUTIS NAUDAS GARSU DOME SEZOTTTT

 7. Es pilnigi piekritu virsrakstam. Pats esmu bijis “aizverto seju” pasaule… un patiesiba ir ta, ka sis sievietes Istanbul airport pargerbjas un no WC telpas iznak bez “aizskariem”, bet braucot atpakal uz majam atkal taja pasa Istanbul airport ieskrien WC, lai uzrautu virsu ‘aizskarus’. Tas viss ir teatris. Bezsatura religija nomac/nogurdina. Ta nav kultura vai patika, ta ir religija.

 8. Tā arī nepateica, kā to likumu nodefinēt. Tikai uz riņķi plati, ka viss ir elementāri – jāciena latviskās vērtības.

 9. Būtībā viss ir vienkārši – mūc uz Latviju,pieņem kristietību!Un,tas nav nekas nebijis pasaules vēsturē.Lai kļūtu par carienēm vācu princeses pieņēma pareizticību.Un ne tikai…

  • Vai vietējiem arī pie viena būs obligāti jākristās vai regulāri jāapmeklē baznīca? Jo šobrīd Latvija nemaz nav kristīga valsts. Pavārgi postkristīga.

 10. Ko neteikt, valdosiem komunistiem tas ir ka zaptsmaize – atrast iemeslu ka ieriebt latviesiem…
  It seviski, ka nav pat jabut lielai iztelei, lai saprastu, ka ta ir tiesi vietejo DISKRIMINACIJA, jo lai pamegina kaut vai musejie pastaigat apkart maskas, nav saubu, ka tiks aiztureti, iemeslu, personibas noskaidrosanai, utml.
  Bet cita seta ar savu reglamentu nak tikai OKUPANTS. Un tadi mums jau ir. Un valdosie ari tiem izpalidz, joprojam uzturet okupacijas valodu, uzspalujot gan valodu likumam, gan Satversmei.
  Tatad, tie “zalie virini” JAU ir seit un citigi pilda saimnieka norades.

 11. Sakarīgākais raksts par šo tēmu! Politiķi, ja protiet lasīt – izlasiet!!!

 12. Cita sētā ar savu reglamentu neiet! Cik vieda doma! Paldies Liepiņa kungs par Jūsu rakstu, kaut būtu vairāk šādi domājošu cilvēku!

 13. Paldies par rakstu! Labs. Jūs jautājat pa vērtībām, par politiķu izpratni par latviskām vētībām, dzīvesziņu. Šāds jautājums šodien ir bezjēdzīgs, jo Latviešu tautas politiķi nenāk no inteliģēnces. Juristus ir grūti nosaukt par inteliģenci, jo tie tāpāt kā precīzā zinātne meklē vienu vienīgu pareizu atbildi t.i., faktu, – ļoti šaura specializācija. Pretstats ir filosofija, tā kura nav pārvērsta par šauru disciplīnu, bet gan tā, kura sevī ietver visas disciplīnas, tā kura meklēpareizu jautājumu. Cik politiķu – ar šādu analītiski trenētu prātu – ir Saeimā un lielajās pašvaldībās? Cik daudzi no politiķiem ir spējīgi sakarīgi paskaidrot latvisko dzīvesziņu, salīdzinot to ar citām kultūrām, tā savienojot mītisko, reliģisko un ideoloģisko? Manuprāt – neviens. Politiķim, kurš spētu saredzēt latviešu kultūras unikalitāti būtu jābūt spējīgam ātri radīt virzibu savai domai, pārvietojoties dažādu zinību laukos, kā: filosofijā, antropoloģijā, socioloģijā, reliģijās, hermenuētikā, psiholoģijā, politikā (ideoloģijās). Cik daudz mums ir šādu deputātu??? Cik daudz no deputātiem ir pasūtījuši pētījumus universitātēm, zinātniekiem par viņiem nesaprotamiem, neskaidriem jautājumiem? Cik???? Par Mūsu zemītē par autoritatīvu izziņas avotu ir kļuvusi plašsaziņa, žurnālisti – tie, kuri ir sagrābstījušies pāris stundās kaut ko par kaut ko un tad raksta, runā “atklāsmes. Stulbums, vai ne? Kad mūsu valstī racionālisms tiks pacelts saulītē, nezaudējot otru pusi – šīs dzīves mītisko pusi? Kad iemacīsimies iet pa ceļu, bet nevis ložņāt pa grāvjiem? Kad?

 14. VIENOTĪBAI viss pie vienas vietas!!! Šī partija neieklausās!!! Viņi tikai ņirgājas un pazemo!!! Ja viņi DRAUDZĒTOS AR GALVU, nekad nekas tāds nenotiktu… Viņi PĀRLIECINĀTI, KA TIKS ATKAL SAEIMĀ UN VALDĪBĀ BEZ ŠĶĒRŠĻIEM!!! UN TĀ TURPINĀSIES, LĪDZ LATVIJA BŪS TUKŠA NO ZILUPES LĪDZ LIEPĀJAI!?? TAD VIŅI SAGAIDĪS SAVUS “DRAUGUS” ATPLETĀM ROKĀM… VIENOTĪBA NEGRIB SAPRAST, KA TIEŠI ŠIS LAIKS PĀRBAUDA VIŅU RĪCĪBSPĒJU UN SAPRATNI…

 15. kurš iet un kurš neiet. bet nav pēc bontina paģērēt sava reglamenta ievērošanu ne savā zemē. “тут мы огурцы посолим!”! да пошли в задницу ar saviem gurķiem!

 16. Cilvēkam publiskā vietā ir jābūt identificējamam. Un tas ir viss. Nav tur jāatrunā nekādi konkrēti gadījumi. Un identifikācija mūsu sabiedrībā vispirms notiek pēc sejas, nevis pēc citām ķermeņa daļām.

 17. interesanti, kā šo jautājumu risina uz nopietnām robežām, kur pārbauda pases? Šķiet, arī lielās islama valstis diezgan rūpīgi pārbauda, ko pie sevis ielaist un ko ne? Kā tad viņi, nez, veic pasu pārbaudi??

 18. Pilnibā piekritu Liepinam,visur kur braucam ieverojam vietejo tradicijas,savā mājā ludzu dari pec savam….Sitā izdabājot šiem migrantiem mes tik paši sev izdarisim lāča pakalpojumu,lausim sev uzkāpt uz galvas un tad atpakaļ ceļa vairs nebus!!!!!!

 19. Piekritu. Noteikumus nosaka majas saimnieks. Deputatiem kauns nirgaties par savu tautu!

 20. Agri Liepiņ ! Parakstos zem katra vārda ! Kauns deputātiem , kuri balsoja par mums nepieņemamu likumu , uzspļāva mūsu zemes tradicijām , eiropiskam dzīves veidam .Nē , musulmaņu aizsegtām sejām , tas ir mums biedējoši un negribu piedzīvot iespējamus uzbrukumus zem segu aizsegiem , paskatieties foto …un tādas staigās pa mūsu pilsētu ielām un ciematiem ? Nākošajās vēlēšanās Vienotību aizslaucīt vēstures mēslainē .

 21. Dzird,ka viņu labiekārtošanai prasīts atvēlēt 16 miljonus eiro.Lēšu,ka prognozētais iepludināto skaits tad ar savu ierašanos vien jau būs izkonkurējis vismaz pusi valstsnācijas īpatņu.

 22. Vienotība smagi zaudēs vēlētāju balsis nākamajās vēlēšanās,ja tā turpinās tēlot radikālus nenopietnus liberastus.

 23. Ja Vienotība vēlas redzēt tīrasiņu latvieti, varu pieteikties apskatei. Esmu latviete 4 paaudzē gan no tēva, gan mātes puses. Mani senči atdusas Kurzemes un Zemgales zemēs. Tā, ka esmu dzīvs pierādījums tam, ka īsti latvieši vēl ir!

 24. Sibīrijā neviens latviešiem neprasīja, kādas ir viņu tradīcijas un pat netaisījās kādu nodrošināt ar tulka pakalpojumiem, tāpat neprasa musulmaņu zemēs iebraukušajiem vai tur dzīvojošajiem sveštautiešiem.
  Tikai ES norit spēle vienos vārtos ar neaicinātajiem iebraucējiem.

 25. dažas skandināvijas valstis jau aizdzīvojušās līdz stulbam absurdam, ka izpatīkot dvieļgalvām, aizliedz ziemassvētkus. Lai muļķīgas politikas rezultātā Vienotības politiķu bērniem kaut nāktos to piedzīvot

 26. pilnīgi pareizi-esi ieradies svešā zemē ,cieni tās kultūru.

 27. Nav jau tikai paranžas tā Latvijas problēma, bet Vienotība ar savu biezpiena politiku… Tā veicina islama valsts atribūtu virzību uz Latviju. Jau iebraucot – ir jāzin, šeit ir tāda kārtība un ja neievēro – valsts ir jāatstāj. Tikai tas biezpiens – te nevainoju piensaimniekus – tās biezpiena galvas…

 28. ” … bet klusē kā ūdeni mutē ieņēmuši, ja jāaizstāv latviskas vērtības …”
  Naivais Liepiņ !
  Viņu UZDEVUMS ir SAGRAUT latviskās vērtības…
  Vai tad tu neredzi ?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+