Ekonomika
Nauda

“Citadeles” grupa nopelna 18 miljonus eiro. Kā tas izdevies?3

Foto: Ieva Lūka/LETA

Bankas “Citadele” grupa paziņo 2018. gada 1. pusgada darbības rezultātus. Grupas neto peļņa ir palielinājusies par 20%, kā arī pieauguši procentu ienākumi, liecina bankas apkopotā informācija.

Šogad “Citadele” ieviesusi vairākus inovatīvus risinājumus klientiem, lai veicinātu to izaugsmi un nodrošinātu ērtus bankas pakalpojumus.

“Citadeles” grupas darbības rezultātus 2018. gada 1. pusgadā galvenokārt sekmēja tīro procentu ienākumu palielināšanās no Baltijas kredītportfeļa apjoma pieauguma, kā arī augstāka portfeļa ienesīguma.

Grupas tīrie procentu ienākumi pieauga par 10%, sasniedzot 39,9 miljonus eiro. Grupas neto peļņa, salīdzinot ar 2017. gada 1. pusgadu, palielinājās par 20% un sasniedza 18 miljonus eiro.

Bankas “Citadele” valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis norādīja, ka šī gada pirmo sešu mēnešu laikā Citadele turpināja nostiprināt savas pozīcijas kā inovāciju ieviesēja finanšu pakalpojumu jomā Baltijā.

“Bijām pirmie Baltijā, kas ieviesa iespēju uzņēmējiem līdzīgi kā iedzīvotājiem tiešsaistes režīmā noskaidrot savu kredītreitingu, sev pieejamo mikrokredīta summu un procentu likmi. Bijām pirmie Latvijā, kas bankas mobilajā lietotnē ieviesa biometrijas funkcijas maksājumu apstiprināšanai, sniedzot iespēju klientiem autorizēties un apstiprināt maksājumus gan ar sejas atpazīšanas, gan pirksta nospieduma funkciju,” uzsvēra Beļavskis.

Vienlaikus “Citadele” turpina īstenot savu kreditēšanas stratēģiju atbilstoši bankas mērķim kļūt par vadošo banku pakalpojumu sniedzēju Baltijas valstīs.

Aktīvāk kreditē uzņēmumus un iedzīvotājus

Atbilstoši “Citadeles” mērķim kļūt par vadošo banku pakalpojumu sniedzēju Baltijas valstīs “Citadeles” grupa 2018. gada 1. pusgadā visās trīs Baltijas valstīs palielināja korporatīvajiem, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī privātpersonām piešķirto kredītlīdzekļu apjomu.

Kopējais kredītportfeļa apjoms pieauga par 3%, salīdzinot ar 2017. gada 1. pusgadu, un sasniedza 1,36 miljardus eiro. 2018. gada 1. pusgadā “Citadeles” grupa Baltijas valstīs kopumā piešķīra jaunos kredītlīdzekļus 221 miljona eiro apmērā.

Latvijā 2018. gada 1. pusgadā “Citadeles” grupa jaunos kredītlīdzekļus piešķīra 126 miljonu eiro apmērā. Lietuvā jaunos kredītos tika piešķirti 69 miljoni eiro. Savukārt Igaunijā jaunos kredītos tika piešķirti 26 miljoni eiro.

“Citadeles” grupas kapitāla pietiekamības rādītājs (CAR) 2018. gada 30. jūnijā bija 18.0%. Grupas likviditātes pozīcija saglabājās spēcīga: tās likviditātes seguma rādītājs (LCR) 1. pusgada beigās bija 279% un kredītu-noguldījumu attiecība bija 51%.

Palielinās vietējo noguldījumu apjoms

“Citadele” ir gandarīta par Baltijas valstīs īstenoto izaugsmi laikā no 2017. gada 31. decembra, kad vietējo noguldījumu apjoms palielinājies par 131 miljonu eiro.

Ārvalstu klientu darījumu apjoms 2018. gada 1. pusgadā turpināja samazināties, kā rezultātā grupas kopējais klientu noguldījumu apjoms 2018. gada 1. pusgadā samazinājās.

2018. gada 30. jūnijā grupas noguldījumu portfelis bija 2,65 miljardi eiro, kas ir par 9% mazāk nekā 2017. gada 31. decembrī.

Ievieš inovatīvus digitālos bankas pakalpojumus

2018. gadā “Citadele” turpināja investēt bankas digitālo tehnoloģiju attīstībā un klientu apkalpošanā.

“Citadeles” grupa turpināja aktīvi attīstīt un ieviest dažādus jaunus digitālos risinājumus, produktus un pakalpojumus saviem klientiem: uzlaboja internetbanku un mobilo aplikāciju, atjaunināja maksājumu termināļus ar bezkontakta funkciju, uzstādīja jaunus bankomātus ar skārienjūtīgajiem ekrāniem.

“Citadele” kļuva par pirmo banku Latvijā, kas mobilajā lietotnē ieviesa sejas atpazīšanas funkciju.

Lai piedāvātu klientiem ātru, ērtu un drošu veidu bankas pakalpojumu izmantošanai, “Citadele” mobilajā lietotnē ieviesa iespēju ar sejas atpazīšanu (Face ID) un pieskārienu (Touch ID) autorizēties un apstiprināt maksājumus, kā arī pārvaldīt karšu drošības režīmus.

Tāpat “Citadele” ieviesa jauna veida debetkarti Latvijā – “X smart”.

Lai uzlabotu finansējuma pieejamību mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) un padarītu bankas pakalpojumu pieejamību vienkāršāku, n “Citadele” bija pirmā banka Baltijas valstīs, kas līdzīgi kā iepriekš privātpersonām arī uzņēmumiem ieviesa jaunu tiešsaistes instrumentu uzņēmuma individuālā kredītreitinga noteikšanai.

Tas ļauj uzņēmumu vadītājiem vairāk pievērsties biznesam un noskaidrot mikrokredīta pieejamību un nosacījumus tiešsaistē. Šis jaunais tiešsaistes instruments dod iespēju jebkuram Latvijas mazam un vidējam uzņēmumam dažu minūšu laikā noskaidrot pieejamo mikrokredīta summu un piedāvāto procentu likmi neatkarīgi no tā, kuras bankas klients tas ir.

Bankas “Citadele” meitasuzņēmums “CBL Asset Management” izveidoja jaunu pensiju plānu “CBL dzīves cikla plāns Millennials”.

Šī plāna ieguldījumu stratēģija laika gaitā pielāgojas klientu vecumam, kā arī šī plāna pārvaldīšana tiek nodrošināta ar zemākām izmaksām. Jaunais pensiju plāns ir paredzēts iedzīvotājiem, kas dzimuši laika periodā starp 1980. gadu un 1990. gadu.

Citi notikumi

Pateicoties “Citadeles” labajai reputācijai noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas un atbilstības jomā, kā arī iepriekšējai pieredzei sadarbībā ar Noguldījumu garantiju fondu valsts garantētās atlīdzības izmaksas nodrošināšanā, Finanšu un kapitāla tirgus komisija uzticēja “Citadelei” no 2018. gada 3. marta veikt valsts garantētās atlīdzības izmaksu AS “ABLV Bank” noguldītājiem.

“Citadeles” risku pārvaldību un atbilstību uzsvēra arī starptautiskā reitingu aģentūra “Moody’s Investors Service” (Moody’s) savā 2018. gada februārī publicētajā ziņojumā, norādot, ka “Citadelei” ir laba pozīcija, lai izturētu spiedienu, kas varētu rasties no notikumiem, kas ietekmē Latvijas finanšu sektoru, kā arī “Citadeles” attīstību Baltijas valstīs un darījumu samazināšanu NVS valstīs.

2018. gada aprīlī “Moody’s” publicēja atjaunotu kredītreitinga analīzi ar pozitīvu “Citadeles” reitinga prognozi, atzīmējot, ka banka ir izveidojusies par ilgtspējīgu un uz attīstību orientētu koncernu.

2018. gadā “Citadelei” tika veikts neatkarīgs ārējais audits AML (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas) jomā.

Tajā tika atzīmēts, ka “Citadele” ir ieviesusi vadošās prakses, kas apliecina tās līdera pozīciju AML atbilstības jomā Baltijas reģionā.

Bankas “Citadele” akcionāri ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka un starptautiska investoru grupa ar pieredzi banku sektorā visā pasaulē.

Saistītie raksti

“Citadeles” grupa tiek pārvaldīta no Latvijas ar meitasuzņēmumiem un filiālēm Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Šveicē.

“Citadele” nodrošina norēķinus un karšu maksājumus, kredītus, noguldījumu, ieguldījumu, aktīvu pārvaldes un līzinga pakalpojumus, kā arī virkni ekskluzīvus, unikālus produktus.

LA.lv