×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
16. decembris, 2013
Drukāt

Citāds Repše un partija (16)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ar mērķi celt iedzīvotāju labklājību dibina labēji konservatīvu partiju “Latvijas attīstībai”.

Ar lielāku pieredzi 
un zināšanām


Biedrība “Latvijas attīstībai”, kas tika nodibināta 2012. gada pavasarī, vakar pilnsapulcē, nobalsojot vairāk nekā 200 personām, pārtapa par labēji konservatīvu partiju. Uzrunās tika uzsvērts, ka šī ir nevis politiķu, bet uzņēmēju partiju. Par valdes priekšsēdētāju ievēlēts Einars Repše.

Atceros, ko Repše runāja, kad dibināja “Jauno laiku” un veidoja valdību – arī tad viņš bija nolēmis samazināt birokrātiju, atvieglojot cilvēku dzīvi. Repše atzīst, ka kopš tā laika “problēmas un programma nav būtiski mainījusies”. “Ja katra partija velk uz savu pusi, tad, kā izrādās, nav iespējams tikt galā pat ar nemainīgi skaidrām problēmām. Lai tās lietas varētu īstenot, partijām ir jāsadarbojas arī ar saviem konkurentiem,” sacīja partijas priekšsēdētājs.

Gan pats Repše, gan viņa domubiedri, piemēram, Edgars Jaunups un ekonomists Ojārs Keh-ris, kurš gan nav starp partijas dibinātājiem, bet bija viesa statusā, atzina, ka jaundibinātās partijas priekšsēdētājs strādājot ar daudz lielāku pieredzi un zināšanām nekā pirms desmit gadiem. E. Repše: “”Jaunajā laikā” biju daudz vairāk cīnītājs un konfrontēju ar visām negācijām, bet tagad esmu vairāk reālists, atbalstot labo katrā. Veidojot sistēmu, kur labais izvirzās, mēs varam sasniegt daudz vairāk nekā nesadarbojoties.” Kopš 1987. gada viņš sevi uzskata par sabiedriski politisku darbinieku, bet darbs pie mākslīgā intelekta esot ļoti paplašinājis viņa redzesloku, zināšanas, kā arī nostiprinājis pārliecību, ka jābeidz vienam otru apkarot.

Toties O. Kehris neslēpa, ka Repše bijis bīstams, strebjot karstu un pieņemot nesagatavotus lēmumus. “Einars ir pieļāvis kļūdas, taču, manuprāt, viņš no tām ir mācījies un tieši tādēļ ir daudz gatavāks valsts darbam šobrīd nekā toreiz, kad kā mesija ienāca politikā. Viņš ir apguvis spējas analizēt, pārdomāt, ieklausīties un sadarboties ar citiem. Viņam, tāpat kā partijas biedram Andrejam Žagaram, piemīt izteikta nacionālā piederība un vēlme uzstādīt visaugstākos mērķus.”

Nav jāgaida 
līdz vēlēšanām


Partijas programmā par galveno mērķi izvirzīta iedzīvotāju labklājības uzlabošana. To plānots sasniegt, uzlabojot uzņēmējdarbības vidi un attīstot ražošanu, pilnveidojot izglītības sistēmu, palielinot praktisku un finansiālu atbalstu zinātnei un pētniecībai.

Repše savā runā uzsvēra, ka nav jāgaida līdz nākamajām parlamenta vēlēšanām, bet jāsāk rīkoties, kad būs izveidota jaunā valdība. E. Repše: “Jāatjauno atbalsts mazajam biznesam un biznesa sākšanai un jābeidz mazā biznesa pamatu graušana. Nesen bez jebkādas vajadzības, bez diskusijām pieņemti Saeimas ieviestie palielinājumi mikrouzņēmumu nodoklim, jaunievestais valdes locekļu nodoklis, kā arī apgrozījuma neesamības nodoklis. Šie jaunie nodokļi ir nekavējoties jāatceļ. Valdība nedzird un neņem vērā uzņēmēju organizāciju viedokli. Spilgts piemērs ir nesadzirdētās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras aktivitātes pret nepārdomātām nodokļu maiņām. Valdība nav pildījusi savu solījumu samazināt darbaspēka nodokli vismaz par deviņiem procentu punktiem jau tuvākajos gados. Tūlītēja un radikāli strauja nodokļu samazināšana darbam ir pirmais no jaunās valdības veicamajiem pasākumiem.

Mums būtu nepieciešami ne tikai prognozējami, bet konkurētspēju veicinoši nodokļi, tādi, kas nedzen ēnu ekonomikā. Par to būtu jāvienojas jau tagad veidojamajai valdībai. Ja tas nenotiks, mēs par to cīnīsimies savu iespēju robežās, kamēr sasniegsim.

Būtu nepieciešams radikāli samazināt birokrātiju. To var izdarīt, vienkāršojot tos tiesību aktus, kurus reālā dzīvē ir grūti piemērot, un prēmējot ierēdņus par šā uzdevuma labu un kvalitatīvu veikšanu.

Būtu jāievieš princips – 
viena kontrole trijos gados, kas turpmāk liegtu pārslogot uzņēmumus ar dažādām mazvajadzīgām vai nevajadzīgām pārbaudēm, kas reizēm mēdz uzkrist uzņēmējiem katru mēnesi.

Latvija nav iedomājama bez cilvēkiem saprotamas un pieejamas veselības aprūpes sistēmas, tāpēc šeit vajadzētu ieviest Nīderlandes veselības aprūpes modeli. Pirms desmit gadiem piedāvāju ļoti līdzīgus principus – apdrošināšanu, solidaritāti, kvalitatīvu medicīnu… Toreiz neizdevās to ieviest, jo pret nostājās ieinteresētas lobiju organizācijas.”

Partijas rindās 
arī bijušie ierēdņi


Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane uzsvēra, ka daudzi politiķi stiprinot mītu, ka uzņēmēju rosība ir konfliktējoša ar sabiedrības kopīgajām interesēm. “Uzņēmējus interesē ne tikai apgrozījums un rentabilitāte, viņiem ir svarīgi mūsdienīgi izglītoti darbinieki. Tas nozīmē, ka uzņēmēji ir ļoti ieinteresēti pārmaiņām izglītības sistēmā.

Jāpārstāj nodokļus uzskatīt tikai par valsts budžeta papildināšanas instrumentu – nodokļi ir veids, kā valsts stimulē vai bremzē tautsaimniecību. Ekonomika ir kā zieds, to nevar atplēst ar varu, bet lai tas ziedētu, tam vajag labu augsni, rūpes, attieksmi un arī pacietību. Nereti politiķi izdara visu, lai vēl neuzplaukušu ziedu iznīdētu, paši to pat neapzinoties,” atzina ilggadējā Repšes līdzgaitniece Fromane.

Bijušais Latvijas Nacionālās operas vadītājs Andrejs Žagars sapulcē uzsvēra, ka mēs par daudz koncentrējamies uz Eiropas naudas iegūšanu, tā mēs varot palikt mūžīgā lūdzēju lomā. A. Žagars: “Ja apzināsimies savus talantus, radīsim vidi, kurā tie var uzplaukt, un turpināsim pasauli uzrunāt ar izcilībām ne tikai mūzikā, bet arī citās sfērās, būsim cienīti un apbrīnoti.”

Pilnsapulcē satiku arī vairākus bijušos valsts pārvaldes speciālistus. Piemēram, jurists Edmunds Stankevičs, kurš Valsts kancelejā vadīja komisiju, kas rēķināja PSRS okupācijas nodarītos zaudējumus, man sacīja, ka partijā iestājies tāpēc, ka pirms tam piedalījies biedrības rīkotajos uzņēmēju forumos un pārliecinājies, ka tie ir ļoti saturīgi un lietderīgi. Par partijas biedru kļuvis arī bijušais Nodarbinātības valsts aģentūras direktors un labklājības ministrijas valsts sekretārs Ringolds Beinarovičs, kā arī bijušais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce.

Partijas valdē tika ievēlēts Edgars Jaunups, Saeimas deputāts, bijušais “Saskaņas centra” biedrs Vladimirs Reskājs, Dans Titavs, Baiba Fromane, bijušais tēvzemietis Emīls Jakrins, uzņēmēji Uldis Osis un Edgars Čeporjus, kā arī juriste Liene Cakare.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Piekritu Harisa viedoklim!!! Ievēlēs to bandu, jo mūsu ļaudis TIEŠĀM IR LĒTTICĪGI…!? Tauta IZSVIEDĪS VĒJĀ SAVAS DĀRGĀS BALSIS un ar to viss beigsies… VAI TIEŠĀM MĒS NEVARAM PADOMĀT PAR SAVU LATVIJAS VALSTI AR VESELU SAPRĀTU??! Pacilājiet savā atmiņā un analizējiet, KAS IR BIJIS… NEKAS NEMAINĪSIES!!! Apskatiet partijas delegātu sastāvu, TAS JAU PASAKA VISU BEZ KOMENTĀRIEM … Sakiet, KURAM NO VIŅIEM INERESĒ LATVIJAS VALSTS un tās augšueja!?? K U R A M??! Reklāmās iztērētā nauda ir JĀATGŪST?! Vēl NEVIENS atgriezies pēc pātraukuma politikā NAV LATVIJAS LABĀ PAKUSTINĀJIS PAT MAZO PIRKSTIŅU…Piemērs – Ivars Godmanis ar varu ielauzās atpakaļ un “uzprāga gaisā” PAREX banka… SEKAS REDZAMAS UN OI, OI kā JŪTAMAS BŪS VĒL ILGUS GADUS… Vai gribām turpināt tādā garā? Neticu CITAM REPŠEM un CITAI PARTIJAI…!?

 2. Tas ir Pats labākais, kas varēja notikt Brīvās Latvijas vēsturē!

 3. Varas kārš,neticu bijušajiem…

 4. Repšes kunga programmas seklums atklājas jau šajā īsajā izklāstā, piemēram – nodokļu samazināšana. Kā bijušais bankas prezidents un finanšu ministrs viņš taču labi zin, ka nodokļus neuzliek, nepalielina vienkāršas iegribas dēļ. Faktiski to dara, lai sabalansētu budžetu, apmierinātu neskaitāmās prasības dodiet, dodiet, palieliniet… Ja jau kaut ko samazināt, tad jāuzrāda, kam atņemt. To, lūk, neiedrošinās paust neviens politiķis, neviens arodbiedrības līderis, neviens mākslas vai citas neražojošās sfēras trubadūrs. Te , lūk, parādās populisms visā savā kailumā. Žēl, ka cilvēki tic šiem mutes bajāriem un faktiski pašlabuma meklētājiem.

 5. Žagars atstiepis uz partiju arī mākslinieci K.Pasternaku, bet neredz A.Maskatu ???

 6. Varbūt būtu joki,bet kad ieraudzīju Berķa kungu…………

 7. Pasorgoj,Dīveņj!Nu cik var!Ceru uz tautas spēju atšķirt,atcerēties…

 8. Nekavēsimies partijas „Latvijas attīstībai” nosaukumu pārdēvēt politiski atbilstošāk – „Latvija satīstībai”.

  • Latvijas saisTībai,spīTībai ,basTai,stibai,tīstīšanai…,neticu ,vecās partijas ka strausi bāž galvas no smiltīm āra.

 9. Ātro kredītu aizdevēji,potenciālais cietumnieks Munkevics ir īstie ekonomikas cēlāji.Vispār augļotāji un korumpētie ierēdņi pirmie potenciālie vēlētāji.

 10. Cels 201 iedzīvotāja labklājību? Vai arī aprobežosies ar ievēlēto Valdi…

 11. Ja mums vel palika kāda lieka banka, tad varētu uzticēt R. to izčakarēt. Iedomīgs, ne pārāk gudrs valsts lietās, nav spējīgs manevrēt, iet uz kompromisiem un atkāpties. Dzīvē dažreiz gadās tā, ka lai uzkāpt augstāk kalna iepriekš jānolaižās zemāk – Repšem tādi paņiemieni ir sveši. Parastas un saprotamas lietas viņš tagad dēvē par savu nemitīgu meklējumu un pētījumu rezultātu. Nelielus valdības šodienas manevrus nodokļu politikā viņš ir pataisijis par kaut ko ārkārtīgu, aizmirstot ka savu laiku ar godīgu seju pats ieteica divreiz palielināt mikrouzņēmumu nodokļus.

 12. Vistrākākais, ka viņu ar to bandu ievēlēs! Pieredze rāda, ka tā jau ir noticis. Tauta ir viegli zombējama, ne velti tik ilgi velkas bardaks valstī, jo vēlētājs neizšķir smiltis no graudiem, diemžēl…

 13. Repše ir glamūrs klauns, kuram jau 1% tic. Man viņu mērķis ir skaidrs— Latvijai ir Eiropa iedalījusi 7 miljardus eiro un Repše ar saviem spices vīriem NEDRĪKAT PALAIST GARĀM ĪZDALES MOMENTU. Skandināvu bankas palīdzēš šiem veiklajiem zēniem sadalīt miljardus un skandināvi par % saņemts pamatīgu peļņu. Repšes, Dombrovska . Godmaņa lolojis…. Te arī ir tā sāls partijas veidošanai. Super iluzors KLAUNS!

  • % no 7 miljardiem ir liela nauda un tad var pat lietotos pamperus reklamēt…Pat politiskie retro var pamosties it īpaši, ja vekseļi spiež…

 14. Kā var nesolīt???

Draugiem Facebook Twitter Google+