Ekonomika
Bizness

Citas alternatīvas nebija: FKTK vadītājs par “ABLV Bank” pašlikvidāciju0


Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Pēters Putniņš
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Pēters Putniņš
Foto – Sintija Zandersone/LETA

To, vai “ABLV Bank”, nodarbojās ar naudas atmazgāšanu lielā mērogā, kā apgalvo ASV finanšu noziegumu apkarotājs “FinCEN”, noskaidros pārbaude bankā, taču ja šādi fakti atklāsies, tad tas būs bezprecedenta gadījums pat pasaules mērogā, intervijā “Latvijas Avīzei” saka Finanšu un kapitāla tirgus komisijas vadītājs Pēters Putniņš.

Vai FKTK rīcībā esošā informācija apstiprina “FinCEN” pārmetumus “ABLV Bank”?

Patiesības noskaidrošana būs ļoti svarīga. Daļa pārmetumu ir pamatota – FKTK bija informēta par to “FinCEN” pārmetumu daļu, kas skar bankas darbību uz Moldovā, Ukrainā, Krievijā un citās NVS valstīs – šīs lietas ir zināmas, bankai ir tikuši uzlikti sodi, uzraudzības procesa ietvaros slēgti līgumi ar banku par korektīviem pasākumiem un ieguldījumiem bankas IT sistēmā, un, kas ļoti svarīgi, visos šajos jautājumos banka sadarbojās ar FKTK. Ņemot vērā šo sadarbību, mūsuprāt, šie iemesli nevarētu būt par pamatu bankas licences atsaukšanai. FKTK uzsvars bija kļūdu novēršana un lielas investīcijas bankas iekšējās kontroles sistēmā, kopā ar 3,1 miljona eiro sodu – ap 20 milj. eiro. Taču “FinCEN” smagākie pārmetumi ir apgalvojumi, ka banka ir faktiski radīta ar mērķi atmazgāt naudu, ka “ABLV Bank” faktiski ir bijis viens vienots noziedzīgs sindikāts, kas nodarbojies tikai un vienīgi ar naudas atmazgāšanu, un faktiski nekas cits tur nav noticis. Tie ir ļoti smagi apvainojumi, un, ja tie ir pamatoti, tad tas radīs ļoti daudz jautājumu gan Latvijas Bankai, kas izsniedza šai bankai licenci vairāk nekā pirms 20 gadiem un krietnu laiku to arī uzraudzīja, tāpat FKTK, policijai, starptautiskajām auditorkompānijām, kas to auditējušas, un vēl daudziem citiem – Eiropas Centrālajai bankai, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas kontroles dienestam. Ja banka ir jau radīta ar mērķi nodrošināt naudas atmazgāšanu un vairāk kā divdesmit gadus praktiski nesodīta šajā jomā ir darbojusies, un neviens no atbildīgajiem dienestiem Latvijā to nav redzējis un nav redzējis arī neviens dienests, kas kontrolē šos jautājumus starptautiskajā vidē – ne Interpols, ne kāds cits, tad tā būtu bezprecedenta atklāsme visas pasaules mērogā. Taču FKTK rīcībā šādas informācijas nav. Pārbaude ieviesīs pilnīgu skaidrību – vai tā tiešām bija starptautiska naudas atmazgāšanas kompānija vai tomēr ne.

FKTK vadītājs intervijā izskaidro, kādēļ “ABLV Bank” pašlikvidācijas plānam nebija alternatīvas, kad bankas klienti saņems savu naudu un to, kādu informāciju Latvija par bankas likvidācijas procesu sniegs ASV.

Plašāk lasiet “Latvijas Avīzes” 19. jūnija numurā.

LA.lv