Foto: Valdis Semjonovs

Vai “ABLV Bank” tiešām bija starptautiska naudas atmazgāšanas kompānija. Saruna ar Pēteru Putniņu 6

Pagājušajā nedēļā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) apstiprināja “ABLV Bank” likvidācijas plānu, kas, spriežot pēc visa, atbilst visu iesaistīto pušu – bankas klientu, Latvijas valsts un tās partneru – Eiropas Centrālajai bankai (ECB) un ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (“FinCEN”) – interesēm. FKTK vadītājs Pēters Putniņš intervijā “Latvijas Avīzei” skaidro, kad bankas klienti saņems naudu un kādas būs šīs bankas likvidācijas ilgtermiņa sekas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Spriežot pēc tā, kāds troksnis tika sacelts ap “ABLV Bank” likvidāciju, bija vairāki scenāriji, kā varēja attīstīties notikumi. Vai pastāvēja alternatīvs bankas likvidācijas plāns?

P. Putniņš: – Juridiski – ne. Kamēr bankai ir licence un tā tai pagaidām ir, likvidēt banku var tikai pašlikvidācijas ceļā. Piespiedu likvidācija iespējama tad, ja bankai licence ir atņemta. Iespaids par kaut kādām alternatīvām, iespējams, ir radies tāpēc, ka publiski tika iztirzāti visi trīs likumā paredzētie gadījumi bankas likvidācijai – maksātnespēja, piespiedu likvidācija un pašlikvidācija. Taču tas, ka bankai vēl joprojām ir licence, nav sagadīšanās, jo nav apstākļu, lai šo licenci atņemtu – nav maksātnespējas pazīmju, savukārt piespiedu likvidācijas scenārijam trūka jebkāda pamata. Tādēļ vienīgā iespēja bija iet pa pašlikvidācijas ceļu. Šajā gadījumā gan tas ir arī optimālais iespējamais ceļš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādēļ tad lēmuma pieņemšanai bija nepieciešami trīsarpus mēneši?

Bija par ko padomāt. Bija bankas iesniegums par pašlikvidāciju ar sarežģītu juridisko pamatojumu. Pašreiz pašlikvidācija ir “apaudzēta” ar papildu kontroles elementiem un naudas atmazgāšanas kontroles jautājumam tiks pievērsta īpaša vērība. FKTK pienākums ir pārliecināties, ka visi “ABLV Bank” noguldītāji saņems “tīru” naudu. Tieši kontroles jautājumu saskaņošana arī paņēma visvairāk laika – bija nepieciešamas gan sarunas un viedokļu saskaņošana ar “ABLV Bank”, gan ar potenciālajiem likvidatoriem, gan valsts iestādēm, gan ārvalstu partneriem. Saskaņā ar šo vienošanos, FKTK saņems pieeju likvidācijas procesam caur auditorfirmu “Ernst & Young”, FKTK tiesības ir apstiprināt likvidācijas metodoloģiju, pēc kuras notiks bankas klientu un naudas “izsijāšana”, atdalot “labo” no “sliktā”. Tas ir daudzkārt vairāk, nekā būtu iespējams maksātnespējas vai piespiedu likvidācijas gadījumā – tad FKTK nekāda iespaida uz likvidācijas procesu vairs nebūtu.

Vai tiks pārbaudīti pilnīgi visi “ABLV Bank” klienti, ieskaitot pat tos, kas šajā bankā saņēma darba algas pārskaitījumus no Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem?

Pilnīgi visi. Bet, protams, cilvēkiem, kas saņem algu šajā bankā, pārbaudes jau ir notikušas, dodoties pēc garantētās atlīdzības (līdz 100 000 eiro), kuru izmaksa sākās 3. martā. Te būtu jāpasaka paldies arī bankai “Citadele”, kas ieguldījusi lielu darbu un faktiski uzņēmusies sociālas funkcijas – naudas izmaksu, paši no tā neko neiegūstot. Turklāt jāatgādina, ka šie klientu prasījumi līdz 100 tūkst. eiro tiek izmaksāti nevis no valsts naudas vai Noguldījumu garantiju fonda, bet gan no “ABLV Bank” līdzekļiem. Kopējais izmaksu apjoms, kas līdz šim veikts, ir apmēram pusmiljards eiro.

Naudas izmaksas no bankas būs organizētas pa kārtām – proporcionāli visiem vienādi. Respektīvi, ja, piemēram, tiek apstiprināti 500 milj. eiro izmaksām, tad tos izmaksā visiem vienādi, proporcionāli katra klienta prasījumu apjomam, tad atkal nākamo summu tādā pašā veidā, kamēr visas izmaksas kreditoriem nebūs pabeigtas. Tālāk tiks pāriets pie pārējām izmaksu grupām – obligāciju turētājiem, subordinētā kapitāla iemaksātājiem utt.

Reklāma
Reklāma

Bet kaut kāda “ABLV Bank” depozītu izmaksa caur banku “Citadele” taču jau notiek. Vai šie klienti ir kaut kādā īpašā statusā?

Caur “Citadeli” līdz šim ir izmaksāta nauda tiem “ABLV” klientiem, kuriem pienākas garantētā atlīdzība – proti, visi klienti, kuru prasījumu apjoms ir līdz 100 tūkst. eiro saskaņā ar likumu. Attiecībā uz viņiem visas pārbaudes ir jau veiktas.

Cik laika aizņems bankas likvidācija?

Bankas klientu un naudas pārbaudes metodoloģiju saskaņā ar noziedzīgi iegūto līdzekļu apkarošanas noteikumiem un detalizētu bankas likvidācijas plānu paredzēts apstiprināt līdz septembrim. Pašas bankas likvidācija aizņems piecus gadus.

FKTK uzskata, ka “ABLV Bank” gadījumā kreditori saņems atpakaļ 100% savas naudas. Reālā naudas izmaksa sāksies šā gada beigās vai nākamā gada sākumā, lielākā izmaksu daļa notiks 2019. – 2020. gadā. Paralēli notiks darbs ar pārējiem bankas aktīviem, taču lielākā daļa šo jautājumu acīmredzot tiks risināti pēc 2020. gada. Par to gan lems likvidatori.