×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
19. jūnijs, 2018
Drukāt

Vai “ABLV Bank” tiešām bija starptautiska naudas atmazgāšanas kompānija. Saruna ar Pēteru Putniņu (6)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Pagājušajā nedēļā Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) apstiprināja “ABLV Bank” likvidācijas plānu, kas, spriežot pēc visa, atbilst visu iesaistīto pušu – bankas klientu, Latvijas valsts un tās partneru – Eiropas Centrālajai bankai (ECB) un ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (“FinCEN”) – interesēm. FKTK vadītājs Pēters Putniņš intervijā “Latvijas Avīzei” skaidro, kad bankas klienti saņems naudu un kādas būs šīs bankas likvidācijas ilgtermiņa sekas.

Spriežot pēc tā, kāds troksnis tika sacelts ap “ABLV Bank” likvidāciju, bija vairāki scenāriji, kā varēja attīstīties notikumi. Vai pastāvēja alternatīvs bankas likvidācijas plāns?

P. Putniņš: – Juridiski – ne. Kamēr bankai ir licence un tā tai pagaidām ir, likvidēt banku var tikai pašlikvidācijas ceļā. Piespiedu likvidācija iespējama tad, ja bankai licence ir atņemta. Iespaids par kaut kādām alternatīvām, iespējams, ir radies tāpēc, ka publiski tika iztirzāti visi trīs likumā paredzētie gadījumi bankas likvidācijai – maksātnespēja, piespiedu likvidācija un pašlikvidācija. Taču tas, ka bankai vēl joprojām ir licence, nav sagadīšanās, jo nav apstākļu, lai šo licenci atņemtu – nav maksātnespējas pazīmju, savukārt piespiedu likvidācijas scenārijam trūka jebkāda pamata. Tādēļ vienīgā iespēja bija iet pa pašlikvidācijas ceļu. Šajā gadījumā gan tas ir arī optimālais iespējamais ceļš.

Kādēļ tad lēmuma pieņemšanai bija nepieciešami trīsarpus mēneši?

Bija par ko padomāt. Bija bankas iesniegums par pašlikvidāciju ar sarežģītu juridisko pamatojumu. Pašreiz pašlikvidācija ir “apaudzēta” ar papildu kontroles elementiem un naudas atmazgāšanas kontroles jautājumam tiks pievērsta īpaša vērība. FKTK pienākums ir pārliecināties, ka visi “ABLV Bank” noguldītāji saņems “tīru” naudu. Tieši kontroles jautājumu saskaņošana arī paņēma visvairāk laika – bija nepieciešamas gan sarunas un viedokļu saskaņošana ar “ABLV Bank”, gan ar potenciālajiem likvidatoriem, gan valsts iestādēm, gan ārvalstu partneriem. Saskaņā ar šo vienošanos, FKTK saņems pieeju likvidācijas procesam caur auditorfirmu “Ernst & Young”, FKTK tiesības ir apstiprināt likvidācijas metodoloģiju, pēc kuras notiks bankas klientu un naudas “izsijāšana”, atdalot “labo” no “sliktā”. Tas ir daudzkārt vairāk, nekā būtu iespējams maksātnespējas vai piespiedu likvidācijas gadījumā – tad FKTK nekāda iespaida uz likvidācijas procesu vairs nebūtu.

Vai tiks pārbaudīti pilnīgi visi “ABLV Bank” klienti, ieskaitot pat tos, kas šajā bankā saņēma darba algas pārskaitījumus no Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem?

Pilnīgi visi. Bet, protams, cilvēkiem, kas saņem algu šajā bankā, pārbaudes jau ir notikušas, dodoties pēc garantētās atlīdzības (līdz 100 000 eiro), kuru izmaksa sākās 3. martā. Te būtu jāpasaka paldies arī bankai “Citadele”, kas ieguldījusi lielu darbu un faktiski uzņēmusies sociālas funkcijas – naudas izmaksu, paši no tā neko neiegūstot. Turklāt jāatgādina, ka šie klientu prasījumi līdz 100 tūkst. eiro tiek izmaksāti nevis no valsts naudas vai Noguldījumu garantiju fonda, bet gan no “ABLV Bank” līdzekļiem. Kopējais izmaksu apjoms, kas līdz šim veikts, ir apmēram pusmiljards eiro.

Naudas izmaksas no bankas būs organizētas pa kārtām – proporcionāli visiem vienādi. Respektīvi, ja, piemēram, tiek apstiprināti 500 milj. eiro izmaksām, tad tos izmaksā visiem vienādi, proporcionāli katra klienta prasījumu apjomam, tad atkal nākamo summu tādā pašā veidā, kamēr visas izmaksas kreditoriem nebūs pabeigtas. Tālāk tiks pāriets pie pārējām izmaksu grupām – obligāciju turētājiem, subordinētā kapitāla iemaksātājiem utt.

Bet kaut kāda “ABLV Bank” depozītu izmaksa caur banku “Citadele” taču jau notiek. Vai šie klienti ir kaut kādā īpašā statusā?

Caur “Citadeli” līdz šim ir izmaksāta nauda tiem “ABLV” klientiem, kuriem pienākas garantētā atlīdzība – proti, visi klienti, kuru prasījumu apjoms ir līdz 100 tūkst. eiro saskaņā ar likumu. Attiecībā uz viņiem visas pārbaudes ir jau veiktas.

Cik laika aizņems bankas likvidācija?

Bankas klientu un naudas pārbaudes metodoloģiju saskaņā ar noziedzīgi iegūto līdzekļu apkarošanas noteikumiem un detalizētu bankas likvidācijas plānu paredzēts apstiprināt līdz septembrim. Pašas bankas likvidācija aizņems piecus gadus.

FKTK uzskata, ka “ABLV Bank” gadījumā kreditori saņems atpakaļ 100% savas naudas. Reālā naudas izmaksa sāksies šā gada beigās vai nākamā gada sākumā, lielākā izmaksu daļa notiks 2019. – 2020. gadā. Paralēli notiks darbs ar pārējiem bankas aktīviem, taču lielākā daļa šo jautājumu acīmredzot tiks risināti pēc 2020. gada. Par to gan lems likvidatori.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Onkas Sema naudas kule ir mūsu vienīgais dievs un Putniņš ir viņa pravietis. Āmen.

 3. “Kamēr bankai ir licence un tā tai pagaidām ir, likvidēt banku var tikai pašlikvidācijas ceļā.”
  Un, kā lasu tālāk, ar obligātajiem 100 000 nav problēmu = ok, paldies viņiem par to!.
  Toties redzēsim, kā Lipstam un Biernim veiksies ar pārējo, lielāko, klientu apjāšanu, khe, hhē:)

 4. tur jau tā lieta. tik ļoti pārspīlēt:)

 5. “banka ir faktiski radīta ar mērķi atmazgāt naudu, ka “ABLV Bank” faktiski ir bijis viens vienots noziedzīgs sindikāts, kas nodarbojies tikai un vienīgi ar naudas atmazgāšanu, un faktiski nekas cits tur nav noticis” -faktiski ir gan kas cits noticis, citādi nebūtu augstāk nosaukto un vel paredzēto izmaksājumu.

Draugiem Facebook Twitter Google+