Latvijā
Politika

Munīciju ražos Latvijas uzņēmums. Elīna Egle: Tas nav nekāds čiki-briki! 16

Bruņutehnika CVR(T) Ādažu militārajā bāzē. Foto: Gatis Dieziņš, JIC

Visticamāk, ka Latvijas uzņēmums “D Dupleks” ražos munīciju CVR (T) bruņumašīnām, kuras ir Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā. Pēc “Latvijas Avīzes” rīcībā esošās neoficiālās informācijas, šim uzņēmumam, ir atbilstošās spējas, lai spētu izpildīt potenciālo Aizsardzības ministrijas pasūtījumu.

Kā norāda Latvijas drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle, viņas vadītajā uzņēmumu savienībā ir trīs komersanti, kuri ir spējīgi ražot munīciju, un katrs ir specializējušies savās nišās, un tie ir “D Dupleks”, “Daugavpils skrošu rūpnīca” un “Vladcom”.

Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību nodaļas vadītājs Kaspars Galkins norādīja, ka iepriekš medijos izskanējušās ziņas par to, ka pašlaik citur nekur pasaulē CVR(T) bruņumašīnām neražo munīciju, esot nepatiesas – to darot uzņēmums Britānijas “BAE Systems”, kurš ražojis arī attiecīgās bruņumašīnas.

Jāpaskaidro, ka trešdien raidījumā “Delfi TV ar Jāni Domburu” tika intervēts aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, un pēc tam portālā delfi.lv tika publicēta ziņa, kurā teikts: “Latvijas armijas vajadzībām Anglijā iegādātajiem kāpurķēžu bruņutransportieriem CVRT (Combat Vehicle Reconnaissance Tracked) munīciju ražos Latvijā, sacīja aizsardzības ministrs. [..] Latvijā munīciju šī tipa bruņumašīnām ražos tāpēc, ka nekur citur pasaulē to vairs neražo.” Jāpiebilst, ka video redzamajā intervijā ministrs nesaka faktu, ka “nekur citur pasaulē šo munīciju vairs neražo”, bet piemin, ka munīciju ražos Latvijā.

Šobrīd AM un “BAE Systems” noslēgtais līgums paredz gan britu uzņēmuma ražotās munīcijas piegādes, gan “BAE Systems” pienākumus attiecībā uz Latvijas apakšuzņēmēju iesaisti. “BAE Systems” ir uzdots apzināt munīcijas ražošanas iespējas sadarbībā ar Latvijas komersantiem, un šis darbs pašlaik tiek veikts, bet progress ir atkarīgs no Latvijas uzņēmumu atsaucības un gatavības ieguldīt arī savus resursus. Munīcijas potenciālajiem ražotājiem Latvijā jāpārliecinās par spēju veikt nepieciešamos ieguldījumus, savukārt tehnoloģiju “BAE Systems” jāgūst pārliecība par vietējo partneru spēju ievērot pasaules līmenim atbilstošus ražošanas organizācijas un drošības standartus. “Vēlamies, lai munīcija tiktu ražota Latvijā, jo šādā veidā veicinām vietējo militārās industrijas uzņēmumu attīstību, kā arī no piegāžu drošības ir labāk, ja munīcija ir pieejama tuvumā un nav jāgaida no ārzemēm. Sevišķi svarīgi tas ir tad, ja potenciālais agresors konflikta gadījumā mēģina liegt sabiedroto pieeju Baltijas valstīm,” skaidroja K. Galkins. Viņš piebilda, ka varot uzsist uz pleca Latvijas uzņēmumiem, kas darbojas aizsardzība industrijā, jo gribētāji uz piegādi esot bijuši vairāki un var redzēt, ka šī nozare attīstoties. Ministrijas pārstāvis gan neatklāja, cik daudz lādiņu paredzēts iepirkt un cik liela ir potenciālā iegādes līguma summa, par kuru vēl nepieciešama vienošanās, pamatojot to ar šāda iepirkuma darījuma konfidencialitāti.

Raksturojot biznesa īpatnības drošības un aizsardzības uzņēmumu jomā, E. Egle uzsvēra, ka šos uzņēmumus var saukt par maratonistiem. “Projekti šiem uzņēmumiem ir apjomīgi, to realizācija prasa vairāk laika nekā citās jomās. Tas nav nekāds čiki-briki, jo ir liels skaits procedūru, tostarp nepieciešams iziet stingru militāro sertifikāciju,” skaidroja E. Egle.

Galerijas nosaukums

 

LA.lv