×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
23. jūlijs, 2013
Drukāt

Citviet Eiropas Savienības karogu dedzināt aizliegts


Foto-LETAFoto-LETA

Mani šokēja Eiropas Savienības (ES) karoga sadedzināšanas fakts pie Brīvības pieminekļa. Interesanti, vai arī citās ES valstīs tās karogu atļauts dedzināt un mīdīt kājām? Vai ES par to nekādas regulas, ko mums vajadzētu ievērot, nav izstrādātas?
 Edgars Vimba


 

Valstis lemj pašas

Bez Latvijas iepriekš plašu rezonansi izraisīja ES karoga dedzināšanas gadījumi šā gada janvārī Ungārijā labējās kustības “Jobbik” protestu laikā. Kopējs regulējums ES līmenī par tās karoga dedzināšanu vai cita veida apgānīšanu nepastāv. Tomēr dalībvalstis šādos gadījumos piemēro savu vietējo likumdošanu. Piemēram, Beļģijas likumi neparedz atbildību par jebkādu karogu apgānīšanu, turpretī Austrijā par valsts karoga dedzināšanu vai izķēmošanu pienākas līdz sešu mēnešu ilgs cietumsods. Sodu Austrijā var saņemt arī cilvēki, kas dedzina to valstu karogus, ar ko šai valstij ir diplomātiskās attiecības, vai arī to starptautisko organizāciju karogus, kurās Austrija ietilpst. Līdzīga likumdošana pastāv Portugālē, kurā kriminālkodekss aizliedz apgānīt ārzemju simbolus – gan citu valstu, gan starptautisko organizāciju, kuru sastāvā ietilpst Portugāle, simbolus un karogus. Portugālē maksimālais sods par šādām darbībām ir paredzēts līdz gadam cietumā vai līdz 120 dienām apcietinājumā. Jaunās ES dalībvalsts Horvātijas likumi par nelegālu uzskata jebkura karoga izķēmošanu, dedzināšanu vai necienīgu attieksmi. Pārkāpējus šajā Balkānu valstī var sodīt ar cietumsodu līdz trim gadiem.

 

Savējo drīkst dedzināt Dānijā

Vācijā ir aizliegts izķēmot vai dedzināt publiski ārzemju valstu karogus. Līdzīgi Dānijā par svešas valsts karoga dedzināšanu iestājas kriminālatbildība, taču tas neattiecas uz Dānijas karoga dedzināšanu. Dānijas parlamenta skaidrojums šādam regulējumam ir tāds, ka svešas valsts karoga dedzināšana tiek saprasta kā ārpolitisks jautājums un to var uztvert kā vēršanos pret šo valsti.

Latvijā pretēji – Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikta tikai atbildība par Latvijas karoga zaimošanu. Attiecībā uz ārvalstu karogiem atbildība ir tikai par karogu nepacelšanu normatīvajos aktos noteiktajās vietās. Nedz Anglijas, nedz Velsas, nedz Skotijas likumdošanā nav jēdziena “karoga apgānīšana”. Stingrāka likumdošana nekā pārējā Apvienotajā Karalistē ir Ziemeļ-
īrijā, kur reizēm tiek dedzināti Īrijas vai Apvienotās Karalistes karogi. Tomēr arī Anglijā bijuši gadījumi, kad cilvēki arestēti par valsts karoga dedzināšanu kā miera traucētāji. Pēc musulmaņu nemieriem 2006. gadā vairāki Apvienotās Karalistes parlamenta apakšpalātas deputāti rosinājuši noteikt kriminālatbildību par karalistes karoga dedzināšanu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+