Foto – LETA

Civildienestu gaidot izmaiņas
 0

Uz iznākumu un uz klientu, nevis uz procesu orientēts darbs. Šādas pārmaiņas valsts pārvaldē sola ieviest jaunā Cilvēkresursu koncepcija, ko vakar apstiprināja Ministru kabinets (MK). 


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

“Piemēram, ja jums nepieciešams saņemt kādu dokumentu no valsts iestādes, tad, aizejot uz to, jums tika paziņots, ka to saņemsiet, agrākais, mēneša laikā, jo tas ir jāpārbauda pie priekšnieka vai tamlīdzīgi. Taču mēs vēlamies panākt, lai darbinieki nevis skaidrotu procedūras, bet kopā ar klientu aktīvi meklētu iespējas, kā ātrāk saņemt šo dokumentu vai nokārtotu citu vajadzību,” skaidroja Valsts kancelejas direktores vietniece Eva Upīte.

Reformas ietvaros plānots samazināt ierēdņu skaitu līdz vadītāju un vadītāju vietnieku līmenim. Piemēram, ministrijās tādā gadījumā par ierēdņiem tiktu uzskatīti valsts sekretārs un viņa vietnieki. Pārējie kļūtu vienkārši par valsts pārvaldē nodarbinātajiem, zaudējot dažādas civildienesta ierēdņu privilēģijas. “Pamatdoma nav kādu atlaist, bet gan sakārtot procesus,” paskaidroja E. Upīte.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašlaik valsts pārvaldē pastāv vairākas nodarbināto grupas, kuru darba vai dienesta attiecību tiesisko regulējumu nosaka dažādi normatīvie akti, radot birokrātisku, sarežģīti administrējamu un nepārskatāmu nodarbinātības sistēmu.

Ir vispārējā valsts civildienesta ierēdņi, specializētā civildienesta ierēdņi, amatpersonas ar specializētajām dienesta pakāpēm un darbinieki. Uz katru šo grupu attiecas atsevišķi likumi, atšķirīga lietvedība un kontroles mehānismi. Tādēļ koncepcijā paredzēts ieviest valsts dienestu, kas nodrošinātu vienotu tiesisko pamatu nodarbinātības attiecībām valsts pārvaldē un veicinātu idejas “valsts pārvalde kā vienots darba devējs” ieviešanu.

Koncepcijā paredzēts pilnveidot amatu klasifikācijas sistēmu un noskaidrot tos amatus, kuros valsts pārvaldē atalgojums visdramatiskāk atpaliek no līdzīgu pienākumu veikšanas privātajā sektorā. Tāpat paredzēts izlīdzināt algu atšķirību par līdzīgu pienākumu veikšanu dažādās valsts un pašvaldību iestādēs. Tieši šis jautājums bija raisījis plašus iebildumus gan no ministrijām, gan no Latvijas Pašvaldību savienības. Tādēļ pagaidām šis jautājums ir daļēji atlikts, uzticot algu izlīdzināšanas jautājumu Finanšu ministrijai, kas ar savu piedāvājumu iepazīstināšot aprīlī.

Citi labumi, piemēram, prēmijas, tikšot saistītas ar reāli paveikto darba apjomu. Koncepcijā arī paredzēts piesaistīt valsts pārvaldei respektablas ārvalstu augstskolas beigušus jauniešus, paredzot attiecīgu stipendiju projektu ar ES līdzfinansējumu.

Sabiedrībā esot izveidojies negatīvs valsts pārvaldes tēls. Lai to spodrinātu, tikšot veidots valsts pārvaldē nodarbināto ētikas kodekss, rīkotas informatīvās kampaņas par valsts tiešo pārvaldi kā potenciālo darba devēju un atvērto durvju dienas valsts iestādēs.

Reklāma
Reklāma