×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
25. augusts, 2016
Drukāt

Civilizācijas drupas un jaunā cilvēce koru operas pirmizrādē (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijas radio koris

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī notiks pasaules pirmizrādes unikālam mākslas kopprojektam – kora operai “NeoArctic”, kas tapusi, sadarbojoties Latvijā jau pazīstamajai dāņu režisores Kristenas Dēlholmas vadītajai apvienībai “Hotel Pro Forma” un Latvijas Radio korim diriģenta Kaspara Putniņa vadībā. Koru operas mūzikas autori ir Lielbritānijas elektroniskās mūzikas skaņradis Endijs Stots un jaunais latviešu komponists Kristaps Auznieks. Skatītāji varēs novērtēt trīs izrādes no 26. līdz 28. augustam.

Kora opera “NeoArctic” ir jau trešais režisores Kirstenas Dēlholmas, apvienības “Hotel Pro Forma” un Latvijas Radio kora kopdarbs. Iepriekš kopā veidota gleznopera “Operācija: Orfejs” (2007) un multimediālā opera “Kara daba” (2011) – abas uzvestas Rīgā, Latvijas Nacionālajā operā. “Trešais darbs ir loģisks mūsu ceļa turpinājums,” teic Latvijas Radio kora diriģents Kaspars Putniņš, atzīmējot, ka arī jaunajam darbam, tāpat kā iepriekšējiem, raksturīgs vispārināts, abstrakts skatījums.

Kora operu “NeoArctic” tās veidotāji raksturo kā rosinošu, poētisku un saviļņojošu muzikālu performanci par “antropocēnu” – jaunu ģeoloģisko laikmetu, kam raksturīga iepriekš nepieredzēta cilvēka ietekme uz Zemes ekosistēmām. Cilvēki ir kļuvuši par “dabas spēku”, kas izraisa straujas, iepriekš nemaz neparedzētas izmaiņas uz to apdzīvotās Zemes.

“Operas – performances uzmanības centrā ir mūsdienu industriālās civilizācijas drupas un veikumi. Drupas un iznīcība, jaunas dzīvības formas un jaunas ainavas. Simbiozas attiecības mūsdienu sarežģītības pasaulē. Darīšanas un atdarīšanas uzplūdi, kas paver jaunas iespējas. Distopiskais un utopiskais, kuri saplūst vienā; ir jārod jauns izbrīns par šīs zemes brīnumiem. Operas galvenā tēma ir procesu, struktūru un formas savstarpējā saspēle,” ar jaundarbu iepazīstina tā veidotāji.

“Darbs ir par šīs pasaules trauslumu. Mēs esam pirmās paaudzes visas cilvēces pastāvēšanas vēsturē, kuras to apzinās,” skaidro diriģents Kaspars Putniņš, piebilstot, “šis ir skatījums caur globālās sasilšanas un ekoloģijas problēmu prizmu, bet reizē – arī stāsts par mums pašiem.”

Kora operu “NeoArctic” veido 12 ainas, paverot skatam skaņu un attēlu ainavu 12 performatīvās dziesmās. Turpinot duča numeroloģiju, uz skatuves ir redzami un dzirdami 12 Latvijas Radio kora dziedātāji – viņi izdzied, izčukst, izkliedz un izrunā vārdus, veidojot ritmiskas, atkārtojošas, dunošas ainavas. Operas dziesmas skan angļu valodā (titri lasāmi latviešu un krievu valodā).

Ritmiska mūzika saplūst ar eksperimentālu elektronisko mūziku – britu komponists Endijs Stots ir pazīstams elektroniskās mūzikas lauciņā, savukārt latviešu komponists, šobrīd Jeila universitātes doktorants Kristaps Auznieks. Abu veidotās melodijas te parādās, te pazūd.

Skatuve ir ietīta baltā audumā – audeklā, uz kura atspoguļosies gaismas un krāsas, video un projekcijas (Ādams Raids Ankarfelts). Nemitīgi mainīga ainava. Tērpi un rekvizīti ir materializēta kompozīcijas daļa. Gaisma – gaismu mākslinieks ir Jespers Kongshaugs – piepilda telpu ar taustāmu atmosfēru un liegām krāsu ēnām, savukārt salocītais audums veido asas ēnas. Režisore K. Dēlholma teic: “Mana izglītība ir saistīta ar vizuālo mākslu, bet man patīk strādāt kopā ar dziedātājiem, mūziku un veidot izrādes, kur visi elementi ir vienlīdz nozīmīgi.”

 

Varbūt noder!!

Izrādes: 26., 27., 28. VIII 19.00 M. Čehova Rīgas Krievu teātrī

Biļetes: “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 7 – 20

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Oi, ģenerālmēģinājumā opera šodien likās viduvēja. 12 dziedātājiem īsti nebija kur vokāli izpausties, underground sintezētās skaņas nepārsteidza nemaz, par video tāpat – reklāmā salikti labākie kadri no izrādes. Skatuves kustības bālas. Pēdējās četras dziesmas nedaudz uzrunāja. Pirmās astoņas…

Draugiem Facebook Twitter Google+