×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
14. jūnijs, 2014
Drukāt

Civilsieva neko nemanto pēc dzīvesbiedra nāves (3)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Nesen nomira mans civilvīrs, ar kuru kopā nodzīvojām pēdējos viņa dzīves gadus. Viņam piederēja dzīvoklis, ko viņš privatizēja par sertifikātiem, bet nebija ierakstījis zemesgrāmatā. Kā šo dzīvokli tagad var noformēt uz mana vārda? Civilvīra vecāki piekrīt tam, ka šis dzīvoklis pāriet manā īpašumā. Viņam bija arī oficiāli reģistrēta laulība, bet, to nešķirot, viņi ar sievu atsevišķi dzīvoja vairāk nekā 20 gadu. Vēl ir palikuši citi radinieki. Zinām, ka pēc īpašnieka nāves jāgaida pusgads un tikai tad var pieteikties uz mantojumu. Šis termiņš iet uz beigām, bet bijusī sieva nepiesakās. Kā mums izdevīgāk rīkoties? 
INESE RĪGĀ

Manto sieva, bērni un vecāki


Diemžēl žurnāla lasītāja ir jāsarūgtina – ja draugs nav atstājis testamentu, jums nav nekādu tiesību mantot viņa dzīvokli! No vēstules var saprast, ka aizgājējam savu bērnu nav, taču, iespējams, ir brāļi un māsas (vēstulē teikts – citi radinieki).

Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka paskaidroja, ka atbilstīgi Civillikumam manto laulātais un pirmās šķiras mantinieki – bērni. Ja bērnu nav, manto laulātais un otrās šķiras mantinieki – vecāki, brāļi un māsas. Tam, ka laulātie ilgus gadus dzīvojuši šķirti, no likuma viedokļa nav nozīmes. Civillikumā nav tāda jēdziena kā civilsieva vai civilvīrs, tāpēc tiesības mantot ir oficiālajai sievai, kurai ir laulības apliecība.

Ja laulība būtu šķirta, bet jauna laulība nebūtu noslēgta, visu mantotu vecāki, brāļi un māsas. Toties, ja jūs ar savu draugu būtu reģistrējusi laulību, jūs tagad būtu mantinieku skaitā. Mēs daudzkārt lasītājiem esam atgādinājuši, cik svarīgi ir sakārtot dokumentus atbilstīgi lietu patiesajai kārtībai. Diemžēl ļoti daudzi pāri gadiem ilgi turpina dzīvot nereģistrētā kopdzīvē, uzskatot, ka dokumentu kārtošana ir tukša formalitāte – līdz brīdim, kad viens no laulātajiem aiziet viņsaulē…

Uz mantojumu var pieteikties tūdaļ pēc mantojuma atstājēja nāves. To var darīt gada, nevis pusgada laikā. Ja sieva nepieteiksies uz mantojumu, dzīvokli varēs mantot jūsu drauga vecāki, brāļi un māsas. Iespējams mantot arī privatizētu dzīvokli, kas nav ierakstīts zemesgrāmatā. Pēc tam, kad vīra radi būs mantojuši dzīvokli un ierakstījuši to zemesgrāmatā, viņi, ja vēlēsies, varēs to uzdāvināt jums. Jau tūdaļ jūsu drauga vecāki var doties pie notāra un pieteikties uz dēla mantojumu. Lai dokumentu kārtošanu padarītu vienkāršāku, uz mantojumu var pieteikties viena persona, piemēram, tēvs vai māte.

Liels nodoklis dāvinājuma saņēmējam


Sandra Jakušenoka iesaka mantiniekiem jau tagad ar notāru konsultēties par turpmāko rīcību, apsverot finansiāli izdevīgāko variantu. Piesakoties uz mantojumu, jānorāda dzīvokļa vērtība. Var norādīt gan kadastrālo vērtību (tā ir zemāka, tāpēc valsts nodeva būs mazāka), gan tirgus vērtību (tā izdevīga tad, ja dzīvokli domā pārdot par tirgus cenu, jo nodoklis no kapitāla pieauguma, kas jāmaksā pārdevējam, būs mazāks vai nebūs jāmaksā vispār).

Arī neliels dzīvoklis Rīgā ir liela vērtība. Piemēram, vienistabas dzīvoklim Ķengaraga tālajā galā kadastrālā vērtība ir 10 000 eiro. Ja dzīvokli saņemsiet dāvinājumā, jums, reģistrējot to zemesgrāmatā, būs jāmaksā valsts nodeva. Tā kā neesat dāvinātāja radiniece, valsts nodeva būs 3% no īpašuma kadastrālās vērtības, šajā piemērā – 300 eiro. Kopš 2010. gada 1. janvāra dāvinājuma saņēmējam jāmaksā arī ienākuma nodoklis – 24% no dāvinājuma vērtības virs 1425 eiro jeb virs 1000 latu. Šajā gadījumā ienākuma nodoklis būs 2058 eiro: 0,24 x (10 000 – 1425). Jāpiebilst, ka nodoklis nav jāmaksā, ja dāvinājums noticis starp laulātajiem un tuviem radiniekiem līdz trešajai pakāpei.

Vai ir vērts šos divus tūkstošus eiro atdot valstij? No nodokļu maksāšanas nevar izvairīties, tādēļ varbūt labāk ar vīra vecākiem noslēgt pirkuma līgumu un dzīvokli no viņiem par 2000 eiro nopirkt, lai pietiekami lielā naudas summa tiktu tuviem cilvēkiem? Šajā gadījumā, kad pirkuma summa ir mazāka par īpašuma iegūšanas vērtību, kas norādīta mantošanas apliecībā, vīra vecākiem nebūs jāmaksā 15% ienākuma nodoklis no kapitāla pieauguma. Valsts nodeva, ierakstot nopirkto dzīvokli zemesgrāmatā uz jaunā īpašnieka vārda, ir 2% no darījumā vērtības. Pašvaldībai nav pirmpirkuma tiesību uz dzīvokļiem, tādēļ tos droši var pirkt un pārdot arī par zemām cenām.

Taču pašlaik šī rēķināšana ir gluž teorētiska. Bieži vien, mantojot vērtīgu īpašumu, cilvēki vēlāk apdomājas, saprot tā īsto vērtību un atsakās no sava solījuma to kādam atdāvināt par pliku paldies, bet gan nolemj pārdot par reālu tirgus cenu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Civilsieva ir tā pati sieva ar kuru civillikumā kārtībā ir noslēgta ofoiciāla laulība.
    Vai tiešām beidzot tie kuri publicē šos rakstus spēs iemācīties tik elemnetāras lietas.

  2. Atkal tas stulbais pskp krievu izdomājums – civilsieva. kas tas tāds ir? Sieva vai vīrs vai nu ir vai nav, nav iespējams kaut kas pa vidu – it kā sieva, bet ne sieva, it kā vīrs, bet ne vīrs. Kas ir civil-? Nav tāda termina! Vai jau dzīvot kopā kādu laiku bez juridiskām saistībām, bet tad vajag arī rēķināties ar sekām. Ja jau kāds ir tik stulbs, tad lai pats arī atbild. Pēc spēļu zāles aplaupīšanas arī tiesājās bojā gājušā policista māte ar viņa girlfrend par kompensāciju. Kāpēc tas bija vajadzīgs? Kāpēc? Bija ļoti patīkami pēc dēla un boyfrend zaudēšanas staigāt pa tiesām? Laikam jau bija. Būtu normāli, ja attiecības būtu juridiski noformētas, tas būtu daudz pārdzīvojumu aiztaupījis. Bet vajag taču tēlot “gudros”! Nu tad maksājiet paši par to pēc tam ar saviem nerviem un pārdzīvojumiem.

  3. Vēl ari gulta ,skapis utt.nebūs Jūsu un kad dzīvokli mantos likumīgā sieva ,Jums būs arī jāmeklē cita dzīves vieta ,vienīgi ko varat to gadu nemaksāt komunālos maksājumus ,lai tas slogs tad gulstas uz likumīgo mantinieku. Te gan ir risks ka tad likumīgais mantinieks Jūs iesūdzēs un prasīs no Jums vēl arī īres maksu par to gadu. Mana paziņa ari tā dzīvoja un pameitu izaudzināja ,kad civilvīrs nomira ,pameita palūdza pamāti savākt savas drēbes čemodānā un atstāt dzīvokli. Ta arī notika ar koferīti rokās bija jāmeklē īres vieta.

Draugiem Facebook Twitter Google+