×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
22. maijs, 2014
Drukāt

Civiltiesiskus strīdus varēs risināt ārpus tiesas – ar mediatora starpniecību (2)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Lai veicinātu civiltiesisku strīdu risināšanu ārpus tiesas un nostiprinātu mediāciju kā alternatīvu veidu domstarpību risināšanā, Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma Mediācijas likumu, kas noteiks mediācijas tiesisko regulējumu, informē Saeimas Preses dienestā.

Mediācija likumā definēta kā strukturēts brīvprātīgas sadarbības process, kurā puses cenšas panākt savstarpēji pieņemamu vienošanos savu domstarpību atrisināšanai ar mediatora starpniecību.

Likums nosaka vienotus mediācijas pamatprincipus un pamatnoteikumus, skaidro jēdzienus, kas attiecas uz mediāciju, un nosaka prasības tiesas atvasinātai mediācijai.

Jaunais regulējums paredz, ka mediāciju varēs veikt ārpus tiesas procesa, un tas veicinās brīvu konkurenci starp mediatoriem un noteiks mediācijas pakalpojuma kvalitātes standartu. Savukārt tiesas atvasinātu mediāciju veiks mediators pēc tiesas ierosinājuma.

Lai tiesnesis pusēm ieteiktu izmantot mediāciju, viņam ir jābūt pārliecinātam, ka minētais pakalpojums būs kvalitatīvs un virzīts uz domstarpību atrisināšanu, tādēļ paredzēts ieviest vienotus mediatoru apmācību standartus un mediatoru sertificēšanu.

BNS vēsta, ka par sertificētu mediatoru varēs būt persona ar nevainojamu reputāciju, kas sasniegusi 25 gadu vecumu, tai ir augstākā izglītība, prot valsts valodu augstākajā līmenī, izgājusi mediatora apmācības kursu un ieguvusi mediatora sertifikātu.

Mediatorus sertificēs Sertificētu mediatoru padome, un tā lems arī par sertifikāta darbības izbeigšanu vai apturēšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vienīgais loģiskais risinājums šajā “tiesiskajā valstī” šādā pašreizējā un, vēl jo vairāk, perspektīvajā situācijā (pie tam – ne tikai klasiskajā “juridiski / tiesiski procesuālajā” sfērā, bet arī jebkurās citās problēmsituācijās) ir “elementārs kā lāpsta”: nevis iesaistīties un mocīties nesamērīgi dārgā, visai apšaubāmi tiesiskā (visbiežāk – tradicionāli klaji prettiesiskā, pat apzināti demonstratīvi pretlikumīgā) un neprognozējami “ilgtspējīgā” tiesvedībā šīs valsts “ķēķa tiesu” SISTĒMĀ, bet gan – izvēlēties nesalīdzināmi ekonomiskāko, ātrāko, vienkāršāko, kā arī objektīvāko un taml. kvalificētāko MEDIĀCIJAS procesu.

    Ir tak’ sacīts: “Izvēlies ko vēlies!” un, galvenais – “DOMĀ līdzi!!!” 😉

  2. Varbūt varētu MEDIATORU par starpnieku saukt? Tomēr Latvijā dzīvojam!

Draugiem Facebook Twitter Google+