×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. augusts, 2014
Drukāt

Civilvīrs aiziet, bērns paliek. Kas šķiroties pienākas? (5)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Pēc 10 gadu kopdzīves mans civilvīrs pēkšņi paziņoja, ka aiziet pie citas sievietes. Mums ir kopīgs nepilngadīgs bērns. Savulaik Īrijā sapelnījām naudu, ar ko uzsākām biznesu Latvijā. Ieguldījām daudz darba, līdzekļu un tagad jau divus gadus strādājam ar peļņu. Dzīvojām vīratēva mājā, kas ir atjaunota un pārbūvēta arī ar manu līdzdalību. Vīram īpašumā ir vēl viena māja un vairāki transportlīdzekļi. Manā īpašumā oficiāli ir tikai veca automašīna, kuras uzturēšana prasa lielus līdzekļus, un divistabu dzīvoklītis, kurā dzīvo īrnieks. Kas šķiroties pienākas man un bērnam? 
AGNESE JŪRMALĀ

Jau vairākkārt esam atgādinājuši, ka likums neparedz kopmantas sadali, ja laulība nav oficiāli reģistrēta. Tas attiecas arī uz šo gadījumu. Tāpat šajā situācijā diemžēl nevar izmantot Civillikuma 81. pantā paredzēto prasījumu bijušajam laulātajam nodrošināt iepriekšējo labklājības līmeni vai uzturu. Šis pants turklāt paredz, ka šāds pienākums izbeidzas pēc tam, kad pēc laulības šķiršanas vai atzīšanas par neesošu pagājis tikpat ilgs laiks, kā ilgusi šķirtā laulība vai kopdzīve laulībā.

Gadījumos, kad bijušo laulāto kopīgs bērns šajā laikā nav sasniedzis pilngadību un ir tā bijušā laulātā aizgādībā, kuram ir tiesības prasīt līdzekļus, šis pienākums turpinās, līdz bērns sasniedz pilngadību. Pienākums nodrošināt iepriekšējo labklājības līmeni vai uzturu bijušajam laulātajam vairs nav spēkā, ja bijušais laulātais:

• devies jaunā laulībā;

• viņa ienākumi nodrošina iepriekšējo labklājības līmeni vai uzturu;

• izvairās iegūt līdzekļus uzturam ar savu darbu;

• ir citi apstākļi, kas liecina, ka zudusi nepieciešamība saņemt līdzekļus no bijušā laulātā.

Taču, ņemot vērā, ka jums ir kopīga atvase (tas izlasāms bērna dzimšanas apliecībā), varat pieprasīt no civilvīra uzturlīdzekļus bērna uzturam. Civillikuma 179. pants nosaka, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums attiecas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Pienākums gādāt par bērna uzturēšanu neizbeidzas, ja bērns nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem.

Tas nozīmē, ka jūs varat iesniegt prasību tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu (tā ir maza apmēra prasība, un jums jāaizpilda speciāla veidlapa). Kā pierādījumus prasībai tiesā jāiesniedz bērna dzimšanas apliecība, izziņas par jūsu un kopīgā bērna deklarēto dzīvesvietu, izziņa par materiālo stāvokli – par darba samaksas apmēru un citiem ienākumiem, ja tādi ir. Šādu izziņu varat saņemt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā pēc savas deklarētās dzīvesvietas. Tāpat būs nepieciešamas izziņas par īpašumiem (kustama un nekustama manta), kas reģistrēti uz jūsu vārda. Šādas izziņas izsniedz zemesgrāmatu nodaļas un Ceļu satiksmes drošības direkcija.

Prasības pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu var iesniegt tiesā gan pēc atbildētāja dzīvesvietas, gan arī pēc savas dzīvesvietas.

Prasībai jāpievieno aprēķins un pierādījumi (čeki, maksājuma uzdevumi, rēķini u.c.) par ikmēneša izdevumiem bērna uzturēšanai, piemēram, norādot, ka pārtikai mēnesī tērējat 100 eiro, veselības aprūpei – 40 eiro utt. Turklāt jālūdz tiesu izprasīt no atbildētāja (šajā gadījumā civilvīra) ziņas par viņa ienākumiem un īpašumiem, ja nav iespējas pašai tādas izziņas saņemt.

Pēc tam tiesa lems par uzturlīdzekļu apmēru. Ministru kabineta noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam paredz vecāka pienākumu (neatkarīgi no materiālā stāvokļa) katru mēnesi nodrošināt šādus minimālos uzturlīdzekļus:

• katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecumam – 25% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas (tātad patlaban 80 eiro);

• katram bērnam no septiņu līdz 18 gadu vecumam – 30% apmērā no minimālās mēneša darba algas (patlaban 96 eiro).

Taču tiesā jūs varat lūgt piedzīt no bērna tēva jebkuru summu. Rezultāts būs atkarīgs no jūsu un civilvīra ienākumiem, kā arī no bērna vajadzībām.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Kārtējais pierādījums, ka laulībai IR nozīme. Ja grib vienkārši tāpat dzīvot, tad vienkārši tāpar arī ir jāšķiras. Tur jau tā lieta, ka šķiras ne tikai oficiālā laulībā dzīvojoši,kam pēc šķiršanās ir nodrošināta likumīga mantas sadale.Šķiras arī tie, kam bijis labi arī bez papīriem.Un tad jau ar;i bez papīriem jāizšķiras.

 2. Tikai līgums

 3. Vispirms būs JĀPIERĀDA, ka bērns ir no ši “drauga” ar DNS analīžu palīdzību. Tas gadījumā, ja viņš negribēs maksāt alimentus.
  Nu, kur ir tie komentētāji, kas visu laiku deklarē, ka PAPĪRIEM un zīmogam pasē nav nozīmes, jo mēs jau mīlam viens otru…

 4. pienākas beidzot uzņemties atbildību par savu un bērna nākotni! Bezatbildībai arī kādreiz jābeidzas!

 5. Juridiski nekas nepienākas, kā tikai alimenti bērnam. Protams pec tam mantos. Civilsieva nav nekas, ka tikai bērna māte un draudzene. Man kādreiz macīja, ja veido kopēju mantu un īpašumus, pirmkārt ir jāsakarto attiecības oficiāli, tas ir jāprecas. arī , ja vīrs nomirtu , civilsieva neko nemanto, manto bērns, talāk vecaki, vai bralis māsa.
  sakartojiet savas attiecības pirms ko kopīgu uzsakat, jo visss, kas iegadāts pirms laulībām arī pieder tam uz kura vārda ir māja , mašina. Pēc tam publiski sūdzaties.
  Kamēr nav kopīgu īpasumu varat dzīvot kā gribat.

Draugiem Facebook Twitter Google+