×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.9°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
14. augusts, 2017
Drukāt

CSDD: Latvijā nereģistrētus auto sludinājumos tirgot jāaizliedz (8)

Foto - Timurs Subhankulovs. Ilustratīvs attēlsFoto - Timurs Subhankulovs. Ilustratīvs attēls

Lai efektīvāk cīnītos ar nodokļu apiešanas shēmu jeb tā dēvētajiem “pievienotās vērtības nodokļa (PVN) karuseļiem” auto tirdzniecībā, ir nepieciešams panākt, lai ar dažādu sludinājumu starpniecību nevarētu tirgot Latvijā nereģistrētus transportlīdzekļus, aģentūrai LETA sacīja Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvis Jānis Aizpors.

Galvenā problēma, kas saistīta ar nodokļu nenomaksāšanu, nav saistīta ar auto reģistrēšanu, bet ar shēmu veidošanu pirms auto tiek reģistrēts Latvijā, kā arī ar to, ka tiek pārkāpti auto tirdzniecības noteikumi. Tāpēc būtu nepieciešams panākt, lai ar sludinājumu starpniecību nevarētu tirgot Latvijā nereģistrētus transportlīdzekļus.

“Neviens tirdzniecības portālos neiedomājas tirgot narkotikas. Līdzīgi vajadzētu rīkoties arī attiecībā uz nereģistrētu transportlīdzekļu tirdzniecību. Iespējams, ka nepieciešamas jauns regulējums tirdzniecībai interneta portālos. Šobrīd iegādāties transportlīdzekļus caur sludinājumu portāliem drīkst, taču aicinām iedzīvotājus būt vērīgiem un iegādāties tikai Latvijā reģistrētus auto,” atzīmēja Aizpors.

Viņš atgādināja, ka CSDD sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un Finanšu ministriju (FM) 2016.gadā izstrādāja normatīvo aktu grozījumus transportlīdzekļu reģistrācijas jomā, kas stājās spēkā šā gada janvārī.

“Jāsaka, ka situācija nodokļu apiešanas shēmu veidošanā, salīdzinot ar situāciju pirms gada, ir būtiski uzlabojusies. Arī VID ir apliecinājis, ka izdarītās izmaiņas ir devušas labu rezultātu ēnu ekonomikas apkarošanā, un 2017.gadā jaunas “PVN karuseļu” shēmas nav veidojušās,” norādīja CSDD pārstāvis.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka situāciju vēl ir iespējams uzlabot, paredzot stingrāku atbildību par pārkāpumiem automašīnu tirdzniecības jomā.

“Grozījumos tika iekļauta arī norma, kas paredz, ka no ārvalstīm ievesta transportlīdzekļa tirdzniecība ir atļauta tikai noteiktā kārtībā reģistrētos autoveikalos un tikai pēc transportlīdzekļa reģistrācijas Latvijā. Diemžēl šī norma nereti tiek pārkāpta, lielākoties izmantojot interneta sludinājumu portālus. Kā ir atzinis arī VID, tad šobrīd lielākā problēma ir mirklis līdz informācija par transportlīdzekli tiek ievadīta valsts reģistrā. Tādēļ kā viens no ēnu apkarošanas sistēmas vēl tālākiem uzlabojumiem varētu būt stingrāka atbildība par pārkāpumiem automobiļu tirdzniecības jomā, proti, nereģistrētu auto tirdzniecību,” uzsvēra Aizpors.

VID Sabiedrisko attiecību daļā aģentūrai LETA norādīja, ka 2017.gadā spēkā stājušies grozījumi Ceļu satiksmes likumā attiecībā uz liegumu uzlikšanu. Tajos noteikts – ja juridiskā persona savā īpašumā vai turējumā reģistrē transportlīdzekli, kura izlaiduma gads ir kārtējais gads vai pieci iepriekšējie gadi un kura kategorija ir M1 (tajā skaitā M1G) vai N1 (tajā skaitā N1G), un kurš iegādāts citā Eiropas Savienības dalībvalstī un tiek pirmoreiz reģistrēts Latvijā vai kurš gada laikā pēc tā pirmās reģistrācijas Latvijā atkārtoti iegādāts citā Eiropas Savienības dalībvalstī un tiek atkārtoti reģistrēts Latvijā, CSDD vienlaikus ar transportlīdzekļa reģistrāciju reģistrē atsavināšanas aizliegumu uz 15 dienām. CSDD informāciju par reģistrēto transportlīdzekli elektroniski nodod VID, kas veic nodokļu administrēšanas pasākumus.

Vienlaikus ar grozījumiem likumā noteiktas arī stingrākas prasības auto tirdzniecības uzņēmumiem jeb ā sauktajiem “autoplačiem”, tādējādi šobrīd centieni krāpties auto tirdzniecības jomā vērojami tieši auto tirdzniecībā internetā, kur netiek atklāta pietiekama informācija, lai to pilnvērtīgi varētu izmantot nodokļu administrēšanā. VID šobrīd vērtē, vai ir nepieciešami vēl kādi grozījumi normatīvajos aktos.

Pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule sacīja, ka nenomaksāto nodokļu apmērs automašīnu tirdzniecībā sludinājumu portālā “ss.lv” varētu būt līdz 50 miljoniem eiro.

Tāpat vēstīts, ka pēc VID pieprasījuma “ss.lv” domēna vārds augusta sākumā tika atslēgts, taču portāls nomainīja domēna vārdu pret “ss.com”, turpinot nodrošinot pakalpojumus. VID nolēmis apturēt portāla “ss.lv” darbību saistībā ar tā atteikšanos sniegt informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem. VID apturējis arī ar “ss.lv” īpašniekiem saistītā uzņēmuma “Internet” saimniecisko darbību.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Viss jau atkarīgs no paša CSDD – nereģistrējiet !
  Grib uzvelt savus pienākumus svešiem, lai pašiem gadījumā netiktu dauzīti logi.

 2. “Brīvo tirgu” aizliegt?! Nu, kā saka – karogu CSDD rokās, lai iet pirmajās cīnītāju rindās!

 3. Nav ko godīgi maksāt tos nodokļus, jo valsts nenāk pretī godīgiem cilvēkiem!

 4. autoplačos drīkstēs tirgot, kamer sludinājuma dēliem aizliedz? kautkā nav manitas tās kontrolas autoplačos, neredz tos tūkstošus konfisceto auto kur nevar konstetet pārdeveja personibu……
  valsts iestādes tagad sacenšas stulbuma izrādišanā?

 5. Beidzot kādam pielēca?

 6. Jāpārtrauc, tā PVN atmaksāšana un visas shēmas valstī ar PVN beigsies.

  • tur valsts tiek ar shēmām galā, ievieš kaut reverso pvn un gatavs. pvn lai atgūtu ir jabut nopietnam apgrozijumam kāds prasits lai butu pvn maksatājs, neviens privāts šādu shēmu neapgroza, to apgroza autoplačos (ari visi stāsti /nofilnetie/ierakstitie liecinieku stāstitie ir tikai par autoplačiem )
   bet vid nez kāpec acīmredzamo izliekas neredzam

 7. Nu bet tad cīnieties ar tiem dažiem PVN shēmotājiem…. bet kakova hrena pēc jūs pieprasiet pilnu datubāzi no ss ar personu datiem? tur tak ir tūkstošiem kas tirgo LV reģistrētus auto pilnīgi oficiāli.

Draugiem Facebook Twitter Google+