Latvijā
Politika

Čudars pret Gerhardu 1:0 – ST ierosinājusi lietu par ministra rīkojumu 16

Foto LETA/La.lv kolāža

Salaspils novada dome guvusi pirmo panākumu konfliktā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) – Satversmes tiesa (ST) šodien ierosinājusi lietu par ministra Kaspara Gerharda (NA) rīkojumu.

Domstarpību pamatā ir deputātu sadalījums komitejās. Šā gada jūnijā Salaspils novada dome pieņēma lēmumu par to, kādās komitejās pašvaldībā ievēlētie deputāti strādās. Opozīcijas pārstāvji šo sadalījumu uzskatīja par neproporcionālu un neatbilstošu Pašvaldību likumam, tādēļ vērsās pie Gerharda. Ministrs, izskatot iesniegumu, secinājis, ka proporcionalitātes princips patiešām nav ievērots, apturējis pašvaldības lēmumu un izdevis rīkojumu mainīt deputātu sadalījumu komitejās. Taču Salaspils dome atteikusies pārskatīt savu lēmumu un oktobra nogalē iesniegusi pieteikumu Satversmes tiesā, apstrīdot Gerharda rīkojumu.

Savā pieteikumā ST Salaspils dome norādījusi, ka, viņuprāt, Gerharda rīkojums pārkāpj Satversmes 1. un 58. pantu, kuros noteikts, ka Latvija ir neatkarīga un demokrātiska republika, kā arī, ka Ministru kabinetam ir padotas valsts pārvaldes iestādes. Salaspilieši arī sūdzas, ka līdzīga situācija izveidojusies Saulkrastu novadā, kur pie varas ir Garharda partijas biedri no NA, bet uz šiem pārkāpumiem ministrs pieverot acis.

Ministra rīkojuma apstrīdēšana tiesā gan to neatceļ, tādēļ komitejas Salaspils domē jau vairākus mēnešus nevar darboties. Tas būtiski apgrūtina pašvaldības darbu, jo visi lēmumi jāizskata domes līmenī. Salaspils dome esot saņēmusi brīdinājumu no VARAM par to, ka pašvaldība, kura divus mēnešus pēc pirmās sanākšanas nav ievēlējusi pastāvīgas komitejas, var tikt atlaista. “Būtībā VARAM ar prettiesisku rīkojumu paralizē mūsu darbu un pēc tam draud ar atlaišanu,” situāciju komentēja Salaspils mērs Raimonds Čudars (“Vienotība”). Viņš vērsies arī Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu veikt pārbaudi, vai Gerharda darbībās nav konstatējamas noziedzīga nodarījuma pazīmes – valsts amatpersonas pilnvaru pārsniegšana, kas var radīt būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai.

VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis uzsvēra, ka ST ierosinājusi lietu tikai pēc diviem punktiem – Latvijas Republikas Satversmes 1. pantam un likuma “Par pašvaldībām” 49. pantam: “Esam pārliecināti, ka ministra rīkojums atbilst abiem šiem punktiem, par ko noteiktajā termiņā arī informēsim Satversmes tiesu. Esam pārliecināti, ka spriedums būs mums labvēlīgs un beidzot pieliks punktu spekulācijām par to, vai ministrs drīkst vai nedrīkst šādi rīkoties.”

ST ir aicinājusi ministru līdz 2018. gada 24. janvārim iesniegt savu atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir 2018. gada 24. aprīlis. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

LA.lv