×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
31. marts, 2017
Drukāt

Cūkai ielikta robota sirds. Nākamie rindā – cilvēki

Līdsas universitātes ilustrācijaLīdsas universitātes ilustrācija

Jau šobrīd dažāda robotizācija novērojama gan automašīnās, gan cilvēku darba vietās. Roboti ir cilvēku asistenti un arī cilvēkresursa aizstājēji lielās ražotnēs. Taču, iespējams, nozīmīgākais potenciāls robotizācijai ir tieši medicīnā. Ideja pavisam vienkārša – labākais veids, kā palīdzēt sirdij, ir par tādu kļūt. Ko jūs teiktu, ja kādu dienu jūsu sirdi būtu pārņēmis robots?

Sirdi apņem čaula

Hārvarda universitātes un Bostonas bērnu slimnīcas zinātnieku grupa izstrādājusi īpašu robotveida “čaulu”, kas izstrādāta tā, lai, apņemot sirdi, nodrošinātu orgāna darbību mirklī, kad dažādu iemeslu dēļ tiek traucēta sirdsdarbība. Pašlaik gan tehnoloģija vēl tiek tikai izmēģināta ar dzīvniekiem, precīzāk, cūkām, jo to iekšējo orgānu uzbūve ir līdzīga cilvēka orgānu sistēmām. Taču, redzot mūsdienu tehnoloģiju attīstību, ir tikai laika jautājums, kad robotsirdis palīdzēs arī cilvēkiem, kas ir zinātnieku galvenais mērķis – no sirds mazspējas cieš 41 miljons pasaules iedzīvotāju. Hārvarda universitāte jau iesniegusi dokumentus risinājuma patentēšanai.

Robota čaulas “muskuļi”, kuri saraujas un izplešas līdzīgi kā sirds sitienu ietekmē, veidoti no silikona. “Čaula” pie sirds piestiprināta, izmantojot īpašu piesūkšanās ierīci un šuves, bet īpašs gels novērš berzes rašanos starp sirdi un robotierīci. Savukārt saraušanos un izplešanos nodrošina ar gaisu darbināmi īpaši pneimatiskie pievadi, kas novietoti apkārt robota “čaulai” – tie darbojas līdzīgi kā kompresori. Laboratorijā zinātnieki cūkai, kuras sirdi bija apņēmusi silikona “čaula”, izraisīja sirdsdarbības traucējumus, pēcāk novērojot, kā robotsirds atjauno normālu sirdsdarbību.

Viena no pētījuma autorēm, bijusī Hārvardas absolvente un tagadējā Īrijas Galvejas Nacionālās universitātes pētniece Elena Roša sacīja, ka tika izmantots elektrokardiostimulators, ar kura palīdzību tika diktēts sirdspukstu temps. Viņa norāda, ka “čaula” ap sirdi palielināja asins plūsmu caur aortu par 50%. Viņa arī norādīja, ka robota čaulu var pielāgot katram pacientam. Piemēram, ja pacienta sirds kreisā puse ir vājāka par labo, robotsirdi var pielāgot tā, lai spēcīgāk darbinātu tieši sirds vājāko posmu. Tāpat varot kontrolēt arī “čaulas” darbību ilgākā laika posmā, piemēram, samazinot apgriezienus, ja pacienta sirdsdarbība uzlabojusies.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+