Foto – Shutterstock

Cūkas cepetis ar fifīgu garoziņu. Dakteres Naudiņas recepte 2

“Mana vecmāmiņa teica – katrai maltītei jāliek klāt gabaliņš sirds, tad izdosies garšīgi. Laikam no viņas esmu mantojusi ēdiena izjūtu,” saka ārste Maruta Solvita Naudiņa. Dakteres piedāvātajām receptēm ir novembra svētku pieskaņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Nav nejaušība, ka ēdienos iekļauts medus. Daktere Naudiņa ir ne tikai neiroloģe, bet arī apiterapeite – ārstēšanā izmanto biškopības produktus. Laukos viņa aprūpē savas bišu saimes. Medus zināšanas lieti noder arī virtuvē.

“Pievienoju medu mērcei vai uzziežu cepetim, lai veidojas brūna fifīga garoziņa. Taču der zināt – ja medu iebāž cepeškrāsnī, no veselīguma nekas pāri nepaliek. Vairs tikai saldums un smarža, ne ārstniecisks labums,” uzsver Maruta Solvita Naudiņa. Medu drīkst karsēt ne vairāk kā 40 grādos. Tādēļ medus kūka vai citi cepti medus kārumi, kas tiek reklamēti kā ļoti veselīgi, apiterapeitei izraisa smīnu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visi slavē Marutas gatavoto cūkas cepeti. Visgardākais iznāk no pašu laukos auguša ruksīša – pavisam cita kvalitāte.

“Nevajag pārspīlēt, ka cūkgaļa ir slikta veselībai. Mūsu barotā cūka nav pārlieku trekna. Turklāt, kā saka profesors Danilāns, – ar pārtiku ir jāuzņem arī olbaltumvielas un taukvielas. Ogļhidrātu būs gana, ja ēdīsim dārzeņus un augļus, turklāt tie uzsūksies lēnā garā.

Man patīk ēdiens ar bagātīgu garšu, daudz garšvielām. Savās lauku mājās audzēju baziliku, estragonu, majorānu, timiānu un dažādas mētras. Patīk kinza un kurkuma, visdažādākie pipari, diezgan daudz lietoju muskatriekstu un ķimenes, pie gaļas ēdieniem lieku arī krustnagliņas. Tomēr ar garšvielām vajag gudri spēlēties. Ja izdodas labs komplekts, var pat nepielikt sāli, kā man reizēm gadījies.”

Svētku cepetis


Sastāvdaļas:
• cūkas miesas gabals
• ķiploki
• ķimenes
• dažādi pipari
• baziliks
• timiāns
• sīpoli
• sāls
• medus

PAGATAVOŠANA

“Ņemu cūkas cisku, bet cepšanai der jebkāds mīkstuma gabals. Visapkārt gabalam ieduru ar nazi un iespraužu mazas ķiploka daiviņas. Pēc tam ierīvēju, iemasēju gaļu ar garšvielām – nedaudz sāls, dažāda veida pipari, ķimenes, baziliks, timiāns (to nedrīkst pārdozēt!). Plikšķinu un glāstu, paviļāju, lai tiek visām gaļas gabala pusēm. Tad apsedzu un nolieku līdz rītam, lai garšas kārtīgi savienojas, bet ne ledusskapī, pārlieks aukstums nebūs labs.

Cepeti lieku uz plāts, kurā ieliets nedaudz ūdens. Iegriežu sīpolus. Lieku karstā cepeškrāsnī, cepu, kamēr gatavs.

Reklāma
Reklāma

Ja vēlas, īsi pirms beigām cepeti var apsmērēt ar medu – veidosies brūna garoziņa.”

Pavāres piebilde

“Cepetis nav vienkāršs ēdiens. To grūti izcept, lai iznāktu sulīgs un gards. Prasa lielu darbu un rūpību, gaļa ik pa laikam jālaista.

Kopā ar gaļu liku cepties rudens dārzeņus – pastinaku, seleriju, ābolu, ķirbi. Kad viss bija gatavs, pārklāju ar mērcīti. To gatavoju no vībotnēm. Katliņā leju glāzi ūdens, tajā lēni pavāru kaltētas vībotnes, beigās piepilinu melno balzamu. Nokāšu, iemaisu medu un sablendētas dzērvenes. Šāda mērce papildina un savieno kopā labās garšas.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.