×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. oktobris, 2016
Drukāt

Cūkas nelido! Āfrikas cūku mēra lēciens uz Dundagu (6)

Foto: Linda Dombrovska un Mārcis UlmanisFoto: Linda Dombrovska un Mārcis Ulmanis

“Sāk izskatīties pēc sabotāžas! Cūkas nelido,” tā Facebook vidē kāds lasītājs ir noreaģējis uz jaunatklātajiem Āfrikas cūku mēra gadījumiem Dundagas pagastā. Pārtikas un veterinārais dienests ziņoja, ka no laboratorijas saņēmis izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina Āfrikas cūku mēri divām Dundagas pagasta mežā atrastām mežacūkām.

Jā, cūkas nelido, bet ir tik daudz faktoru, kas veicina vīrusa izplatību, ka šāds notikumu pavērsiens bija tikai laika jautājums. Latvijā jau vairāk kā divus gadus mednieki un ne tikai ikdienā saskaras ar Āfrikas cūku mēra radītajām problēmām. Daudzi vēl joprojām uzskata, ka tā ir atbildīgo iestāžu radīta problēma ar vēlmi iegūt līdzekļus no Eiropas. Izskanējis arī viedoklis, ka lauksaimnieki izbarojot mežacūkām saindētus graudus, lai atrisinātu postījumu problēmas.

Ir jāsaprot, ka Āfrikas cūku mēris ir reāla problēma un reāls drauds, nevis kāda izdomāta liga. Vīrusa izplatības rezultātā mums visiem būs jāsaskaras ar daudz citām problēmām, jo no dabas sistēmas izņemot vienu posmu – mežacūku – tiek sagrauta visa sistēma. Jau tagad tiek ziņots, ka Āfrikas cūku mēra seku dēļ pieaudzis vilku uzbrukumu skaits mājlopiem, jo mežacūka vienmēr ir bijusi būtiska vilka ēdienkartes sastāvdaļa. Tāpat, samazinoties tik brīvi pieejamam medījumam kā mežacūka, ir pieaudzis nelikumīgu šaušanas gadījumu skaits. Rezultātā cieš aļņi un brieži.

Kā ziņo PVD, iepriekš Kurzemes pusē Āfrikas cūku mēris tika konstatēts mežacūkām Slampes pagastā, Tukuma novadā. Dundagas pagastā konstatētie gadījumi tikai liecina par to, ka mēris ir aizgājis tālāk nekā oficiāli lēsts. Kā arī iespējams, baidoties no iespējamiem medību aizliegumiem, līdz šim netika ziņots par mirušām mežacūkām teritorijās starp Slampi un Dundagu. Rezultātā PVD noteicis jaunu Āfrikas cūku mēra inficēto teritoriju, kas ietver Dundagas un Ances pagastus. Jāsaprot gan tas, ka ignorējot problēmu, tā nepazudīs, bet gan pletīsies plašumā.

No inficētās teritorijas aizliegts izvest mājas un mežacūkas, mežacūku gaļu, subproduktus (aknas, nieres u.c.), maltu gaļu, svaigas gaļas izstrādājumus un produktus, kas satur mežacūku gaļu. Cūku turēšanas novietnēs jāievēro bioloģiskās drošības pasākumi, nekavējoties jāziņo par cūku saslimšanas gadījumiem. PVD aicina medniekus stingri ievērot medību higiēnu un nekavējoties informēt pašvaldību vai Pārtikas un veterināro dienestu par beigtām mežacūkām.

Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts 875 meža cūkām 67 Latvijas novados un trijās pilsētās. Jāuzsver, ka šī problēma neattiecas tikai uz medniekiem. Tā skars mājas cūku audzētājus, ekonomisko situāciju Latvijā kopumā, plēsēju, kā arī pārnadžu populācijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Desas gan gardas,tas meris ir izdomats triks lai lauksaimniekus bankrotaa iedzitu,kad bus saeimas meeris?

  2. Varnas un kraukli tad lido , un barojas mezos ar maitam.Pec tam vinam organisms attiras ,tad cita rajona citas cukas ar to sasmerejas ,un aplis nosledzas.

  3. nu un kā būs ar to bezjēgā iztērēto naudu apkarojot šo sērgu.kāda jēga bij piem, kad Ludzas novadā pvd, poliči un pašvaldība ņēmās kā traki, gada laikā sērga pārgāja visai valstij

    • tulit cirka izrāde atkārtosies dundagas pusē. es jau e pastā saņēmu ziņu ka novietnei noteikts cūku transportešanas aizliegums, kaut cūkas nekad mūžā neesmu turejis:) tuvākā laikā pvd noteikti apciemos, lai apskatitos vai neturu…. cirks par nodokļu naudu bez jebkāda reāla labuma

  4. es kā dundadznieks tikai priecājos Atbildēt

    mežacūkas jau pavisam vairs nav ciešamas, pagalmu uzrok līdz pašam slieksnim.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.8
Alūksne +16.6
Daugavpils +16.8
Saldus +14
Liepāja +15.2
Jelgava +16
Ventspils +11.8
Limbaži +15
Madona +16
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+