Foto – Timurs Subhankulovs

Lielveikalos saimnieko spāņu un poļu cūkas, vietējie paši ver veikalus 14

“O, kakla karbonāde par 3,89 eiro! Jāņem!” nospriež pircēja un lielāko daļu savas naudas samaksā poļu gaļas ražotājam.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Latvijas cūkgaļas pieejamība lielveikalos ir ierobežota, jo ražotāji nespēj pildīt tirgotāju drastiskās prasības. Latvijas Cūku audzētāju asociācijas (LCAA) valdes priekšsēdētāja Dzintra Lejniece ir satraukta par notiekošo: “Esmu runājusi ar “Rimi” – viņu prasības par centralizētu piegādi cūku fermas nespēj pildīt, to var izdarīt tikai pārstrādes uzņēmumi.

Prasības paģēr, ka neatkarīgi no atrašanās vietas – vai tā būtu Ventspils vai Daugavpils – cūkgaļa jāpiegādā uz Rīgu. Kāpēc Kurzemes ražotājam, kurš būtu gatavs piegādāt savu preci Ventspils “Rimi”, tā būtu jāved uz Rīgu, lai pēc tam to vestu atpakaļ?” neizpratnē ir Lejniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāda kārtība jau esot labu laiku, un to neviens negrasoties mainīt. Turklāt tirgotāji jau ilgstoši apgalvo, ka pašmāju ražotāji nespēj piegādāt nepieciešamos apjomus, bet mēs to varam izdarīt, jo katrā reģionā ir ražotāji, kas to var izdarīt, apgalvo Lejniece. Asociācija pētījumā noskaidrojusi, ka absolūtais vairākums Latvijas iedzīvotāju svaigu, termiski neapstrādātu cūkgaļu iegādājas reizi nedēļā un 58% to dara lielveikalos.

Tas nozīmē, ka svarīgs nozares uzdevums ir strādāt pie nosacījumiem veiksmīgai sadarbībai ar veikalu tīkliem. Jāņem arī vērā, ka Latvijā tiek saražoti tikai 63% no patēriņam nepieciešamā cūkgaļas apjoma.

Ienāk spāņi

Šobrīd lielveikalos arvien vairāk ienāk spāņu cūkgaļa, tāpat joprojām daudz ir poļu preces. Tiesa, CSP dati gan pagaidām neliecina par krasu cūkgaļas importa pieaugumu no Spānijas – šogad deviņos mēnešos ievestas 155 t, bet pērn kopumā 277 t. No Polijas ievestie apjomi gan ir krietni lielāki – attiecīgi 6909 t un 9076 t. Ražotāji nesaprot, kā spāņu cūkgaļa var būt lētāka nekā vietējā, jo atvest uz Latviju tūkstošiem kilometru un pārdot par cenu, par kādu iepērk no zemnieka, pēc “Eurostat” ziņotās cenas, esot neiespējami, jo jāpierēķina arī kautuves izmaksas un transports. Tas radot jautājumus, kuri pagaidām palikuši bez atbildes.

Lielāko tīklu pārstāvji gan apgalvo, ka vietējā cūkgaļa veikalos ir, taču tās īpatsvaru neatklāj. “Rimi Latvia” kategoriju departamenta direktors Milans Blūms teic, ka “Rimi” veikalu sortimentā ir pieejama gan Latvijas izcelsmes, gan citu Eiropas valstu cūkgaļa – izvēle par pirkumu paliek patērētāja ziņā. Viņš novērojis, ka pircējiem šajā svaigās pārtikas kategorijā cenas faktors ir būtisks un akcijas joprojām ir svarīgas. Blūms nenoliedz, ka labākās cenas apjomu un kvalitātes attiecībā biežāk pārāki ir Eiropas piegādātāji.

Reklāma
Reklāma

“Maxima Latvija” komercdirektors Viktors Troicins skaidro, ka pašlaik gandrīz 80% no visas cūkgaļas “Maxima Latvija” veikalos ir vietējās izcelsmes. Uzņēmums sadarbojas ar tādiem vietējiem piegādātājiem kā “Kurzemes gaļsaimnieks”, z/s “Kumelītes” un “Lāses”. Savukārt importētās cūkgaļas apjoms “Maxima Latvija” veikalos šogad ir būtiski samazinājies. Gaļa tāpat kā piena produkti un maizes izstrādājumi esot tie vietējie produkti, uz kuriem tiek likts akcents, lai veicinātu to pārdošanas apjomus.

Vietējie uzņēmēji gan nav pārliecināti par to, ka, piemēram, “Maxima” tīklā lielākā daļa ir vietējā cūkgaļa. Lejniece zina teikt – mazajos šī tīkla veikalos ir pieejama “Kurzemes gaļsaimnieka” produkcija, bet lielajos tīkla veikalos reizēm pat nedēļām nav pieejama Latvijā ražotā cūkgaļa. “Kurš to var pārbaudīt? Turklāt nedrīkst aizmirst, ka šobrīd darbojas vienots ES tirgus un mēs gribam vienādus spēles noteikumus. Aizbrauciet uz Lietuvu un pamēģiniet tur veikalos atrast spāņu gaļu – tās tur nav. Viņi savu tirgu aizsargā,” zina teikt Lejniece. Viņa gan slavē vietējā kapitāla “Top!” un “Elvi” veikalus, kas sadarbojas ar vietējiem ražotājiem un iepērk cūkgaļu visos reģionos.

Veikalu tīkla “Top!” mārketinga vadītāja Ilze Priedīte neslēpj, ka vietējās svaigās cūkgaļas īpatsvars veikalu tīklā “Top!” ir 95 – 98%, jo svaigo cūkgaļu uzņēmums cenšas maksimāli iepirkt no vietējiem uzņēmumiem. Pēdējo gadu laikā vietējās cūkgaļas īpatsvars veikalos ir palielinājies. Runājot par atsevišķām pilsētām, Priedīte stāsta, ka Ventspils “Top!” veikalos svaigas cūkgaļas importa nav vispār un gaļa tiek iegādāta tikai no vietējiem ražotājiem vai piegādātājiem. Veikalos Vidzemē, Latgalē un Rīgā pircējiem maksimāli tiek nodrošināta tikai vietējā cūkgaļa. Jau četrus gadus ir ļoti laba sadarbība ar Rūjienas puses cūku audzētājiem SIA “Kunturi”, kuru gaļa tiek tirgota 17 veikalos. Savukārt veikalos Vidzemē ir sadarbība ar z/s “Sietiņi” un “Kumelītes”. Šobrīd “Top!” meklē vietējos cūkaudzētājus Jēkabpilī, Alūksnē, Balvos, Līvānos un citās Latvijas pilsētās. Vairākums uzņēmumu pilnībā izvairās no poļu un spāņu produkcijas, neskatoties uz to, ka tā ir lētāka, piebilda Priedīte.

Augsts PVN

Kāpēc tomēr vietējie lieltirgotāji labprātāk izvēlas importa preci? LCAA vadītāja domā, ka izšķirošais faktors ir PVN, kas Spānijā, Polijā ir 5%, kamēr Latvijā 21%. To apliecina fakts, ka nav problēmu konkurēt ar pārējo Baltijas valstu cūkgaļu, kur PVN likme ir tāda pati kā Latvijā. Tieši tāpēc tik svarīga ir PVN likmes pazemināšana, kas sakārtotu tirgu un pašmāju ražotājiem ļautu sekmīgāk konkurēt.

LCAA aicina pircējus izvēlēties vietējo cūkgaļu, un to var darīt, apskatoties asociācijas mājaslapā www.lcaa.lv, kur atzīmēti gan ražotāji, gan veikali. 
Rokas klēpī salikuši nesēž arī paši cūkgaļas ražotāji, kas, lai palielinātu noietu, atver arvien jaunus veikaliņus. Tā “Kunturi” atvēruši vēl vienu veikalu Rīgā, “Druvas Unguri” – Saldū, “Latgales bekons” – Daugavpilī, “Kalniņkalni” – Liepājā.

“Kunturu” ražošanas vadītāja Santa Preimane atklāj, ka jauns veikals atvērts Pārdaugavā, Slokas ielā, tāpat tiek domāts par jaunām tirdzniecības vietām. “Viennozīmīgi – tas ļauj palielināt noietu,” viņa piebilst.