×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. novembris, 2012
Drukāt

Cūku mēris jau Latgales kūtīs


Foto - LETAFoto - LETA

Piedrujas pagasta divās un Svariņu pagasta vienā saimniecībā atklāj klasisko cūku mēri.
 “Nesaukšu, kurās saimniecībās slimību atklāja. Tās ir saimniecības, kur audzē trīs četrus rukšus. Vienā saimniecībā dzīvo cilvēks, kura darba pienākumos ir ik dienu doties pie cilvēkiem uz mājām,”

 

vakar pa tālruni no cūku mēra skartā Piedrujas pagasta stāstīja šā pagasta pārvaldniece Ērika Gabrusāne.

Piedrujas pagastā klasiskais cūku mēris (KCM) atklāts divām cūkām un Svariņu pagasta piemājas saimniecībā – vienai cūkai. “Mēs citādi nevaram – divas trīs cūkas audzē katrā saimniecībā, citādi ar iztikšanu ir grūti. Cilvēki patlaban ir ļoti satraukti – pieļauj, ka esot provokācija, jo saslimšana vēl atklāta kaimiņu novadā. Ļaudis teic, ka nelaidīs dakterus savā saimniecībā, ja nesaņems garantiju, ka dzīvnieki nesaslims,” stāsta Ē. Gabrusāne. Piedrujas pagasts Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) inspektoriem piešķīris traktoru.

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis sola, ka šodien visās trīs saimniecībās nokaus un sadedzinās visus ganāmpulkus, kuros pavisam ir 17 cūkas. Cūkgaļu, kā arī dzīvnieku barību un atkritumus, kas varētu būt piesārņoti ar slimības ierosinātāju, pārstrādās kā augsta riska materiālu. Pēc cūku sadedzināšanas veiks novietnes telpu, transporta līdzekļu un ekipējumu dezinfekciju.

M. Balodis teic, ka inficētajās teritorijās kopš aizvadītās nedēļas darbojas 40 PVD darbinieki un Veterinārās medicīnas fakultātes studenti.

Viņi cenšas noskaidrot slimības izcelsmi un ir veikuši 1400 pārbaudes, kuru rezultātā no 700 ņemtajiem paraugiem trijos analīzes izrādījās pozitīvas. “Mājas cūku monitorings notiek visā valstī, bet inficētajā teritorijā pārbaudām visas nošautās meža cūkas,” teic M. Balodis.

PVD ģenerāldirektors skaidro, ka trīs saimniecībām apkārtnē noteiks trīs kilometru lielu aizsardzības zonu, bet apkārt tai – vēl 10 km lielu uzraudzības zonu. Karantīnas zona ir noteikta aptuveni 40 kilometru apkārtnē no infekcijas perēkļa. Trīs kilometru rādiusā no infekcijas perēkļa ir aizliegta visu dzīvnieku pārvietošana, dzīvniekus ar PVD atļauju var pārvietot, ja tie atrodas 
3 – 10 km attālumā no infekcijas perēkļa. Dagdas un Krāslavas novadam, kur atklāta saslimšana ar KCM, ir robeža ar Baltkrieviju.

M. Balodis uzsver, ka kompensāciju par nokautajām cūkām saimniekiem maksās Lauku atbalsta dienests, tomēr lielākā daļa cūku nav reģistrētas un tātad naudas kompensāciju no valsts nesaņems. “Īpaši svarīgi ir reģistrēt visas cūkas neatkarīgi no dzīvnieku daudzuma ganāmpulkā arī tāpēc, lai dienesta inspektori zinātu dzīvnieku atrašanās vietu un viņiem nevajadzētu apmeklēt visas mājas,” piebilst PVD ģenerāldirektors.

Ja 30 dienu laikā pēc visu dezinfekcijas pasākumu veikšanas inficētajās fermās nebūs jaunu saslimšanas gadījumu, tad uzliktos ierobežojumus atcels. Pēc 40 dienām saimnieki varēs sākt jauna ganāmpulka veidošanu. Par vakcīnu izmantošanu vēl PVD lems.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+