Foto – 123rf.com

Kā pareizi sagatavoties glikozes slodzes testam 1

“Pēc 45 gadu vecuma ikvienam glikozes līmeni vajadzētu noteikt reizi vienā divos gados. Īpaši uzmanīgiem jābūt cilvēkiem ar lieko svaru, kuriem kāds no vecākiem jau slimojis ar cukura diabētu,” uzsver endokrinoloģe Indra Štelmane. Paaugstināts cukura jeb glikozes līmenis asinīs nerada nepatīkamas sajūtas, tādēļ tas ļoti ilgu laiku var palikt nepamanīts. Taču jau nelielas novirzes no normas gadu gaitā var radīt nopietnas veselības problēmas un ievērojami saīsināt mūžu.

Reklāma
Reklāma

Precīzi tikai laboratorijā


Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Normālam glikozes līmenim tukšā dūšā no rīta, kad kopš pēdējās maltītes pagājušas vismaz astoņas stundas, jebkuram cilvēkam neatkarīgi no vecuma vai dzimuma jābūt mazākam par 6,1 mmol/l. Jebkurā citā diennakts laikā, arī pēc sātīgas maltītes, tas nedrīkst pārsniegt 7,8 mmol/l. Mājas apstākļos ar glikometru veikts mērījums neskaitās. Spriest par to, vai cilvēks neslimo ar cukura diabētu, var tikai tad, ja glikozes līmenis asinīs noteikts laboratorijā, turklāt to apliecina divas analīzes.

“Viens mērījums var būt kļūdains, piemēram, arī stress var izraisīt glikozes līmeņa paaugstināšanos,” saka endokrinoloģe. Taču arī divi mērījumi, kas veikti no rīta tukšā dūšā, vēl negarantē to, ka nav sācies cukura diabēts. Bieži vien 2. tipa diabēta pacientiem slimības sākumā cukura līmenis asinīs mēdz būt paaugstināts tikai pēc maltītes, tādēļ cilvēkiem pēc 45 gadu vecuma ļoti svarīgi to izmērīt ne tikai no rītiem, bet arī citā laikā. Ja divu mērījumu rezultāti atšķiras, jāveic trešais mērījums jeb glikozes slodzes jeb ogļhidrātu tolerances tests.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai veiktu šo testu, laboratorijā jāierodas tukšā dūšā, rēķinoties ar to, ka tā izpilde ilgst divas stundas. Vispirms pacientam tiek paņemta asinsanalīze, bet pēc tam piecu minūšu laikā jāizdzer glāze ūdens, kurā izšķīdināti 75 g glikozes pulvera. Pēc divām stundām, kas mierīgā atmo-sfērā – bez ēšanas un fiziskām aktivitātēm – jāpavada laboratorijas telpās, tiek veikta vēl viena asinsanalīze. Lai gan dažreiz ģimenes ārsti izraksta recepti un liek pacientiem glikozes pulveri nopirkt pašiem, parasti to nodrošina laboratorija un tā ietilpst testa cenā, ko pacientiem ar ģimenes ārsta nosūtījumu apmaksā valsts. Endokrinoloģe mierina, ka tāds salduma daudzums nevar kaitēt veselībai. Taču, lai padarītu šo procedūru patīkamāku, var paņemt līdzi citronu.

“Nav jāsatraucas, ja glikozes līmenis asinīs pēc divām stundām paaugstinājies līdz 7,8 mmol/l. Tas ir tikai normāli!” saka endokrinoloģe. Glikozes līmenis asinīs, kas divas stundas pēc glikozes šķīduma izdzeršanas pārsniedz 11,1 mmol/l, apstiprina cukura diabēta diagnozi, bet mērījums robežās no 7,8 līdz 11,1 mmol/l liecina par ogļhidrātu tolerances jeb cukura vielmaiņas traucējumiem, kas, gadiem ritot, var pāraugt slimībā.

Attālināt 
cukura diabētu


Cilvēkiem, kuriem atklāti cukura vielmaiņas traucējumi, glikozes slodzes tests turpmāk jāveic regulāri – reizi gadā. Tā mērķis ir pārliecināties, kā to ietekmējušas dzīvesveida izmaiņas – liekā svara samazināšana, veselīgāks uzturs un kustības, vai traucējumi nav progresējuši un sācies cukura diabēts.

Jārīkojas ne tikai tad, kad atklāts cukura diabēts. Vēl svarīgāk darīt visu, lai cukura vielmaiņas traucējumi nepieaugtu un nepārvērstos slimībā. Pētījumi liecina, ka tā notiek apmēram 5 – 10% gadījumu. Indra Štelmane stāsta, ka daudzās Eiropas valstīs pacienti ar cukura vielmaiņas traucējumiem, kuriem ir liekais svars un citi diabēta riska faktori, tiek ne tikai izglītoti par veselīgu dzīvesveidu un iesaistīti fiziskās aktivitātēs, bet arī var saņemt valsts apmaksātus recepšu medikamentus, kas veicina insulīna darbību. “Protams, turpinot ēst kūkas un treknu gaļu, arī šīs zāles nelīdzēs. Bet, ja pats cilvēks kaut ko dara savas veselības labā, šo medikamentu lietošana uz vairākiem desmitiem gadu var attālināt brīdi, kad sākas cukura diabēts,” skaidro endokrinoloģe. Arī Latvijā šie medikamenti ir pieejami, lai gan valsts tos nekompensē. Tie jālieto pastāvīgi un mēnesī izmaksā 3 – 7 eiro.

Reklāma
Reklāma

Fakti


Kā pareizi sagatavoties glikozes slodzes testam:


vismaz trīs dienas pirms glikozes tolerances testa jāpārtrauc lietot medikamentus, kas var ietekmēt glikozes līmeni asinīs, vai ārsts par to jāinformē, jo zāles var ietekmēt izmeklēšanas rezultātu;

vismaz trīs dienas pirms testa jāievēro parastie ēšanas ieradumi – nav jābadojas vai jāļaujas pārmērībām, un vismaz 12 stundas pirms testa nav vēlamas intensīvas fiziskās aktivitātes;

laboratorijā jāierodas tukšā dūšā, tas nozīmē, ka pēdējā maltīte jāietur 12 stundas iepriekš.