×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
25. novembris, 2013
Drukāt

Cukurgraudiņš kabatā. Hipoglikēmijas bīstamie simptomi (3)

© SunnyS - Fotolia.com© SunnyS - Fotolia.com

Raw Brown And White Sugar

Labi nav ne tad, ja glikozes jeb cukura līmenis asinīs ir paaugstināts, ne tad, ja ir zemāks par normu un rodas hipoglikēmija.

Biežākie hipoglikēmijas simptomi ir izsalkums, nervozitāte, trīce, svīšana, reibonis, miegainība vai apjukums. Ja tos savlaicīgi nenovērš, hipoglikēmija var izraisīt bezsamaņu.

Šie simptomi var šķist nenozīmīgi, taču endokrinoloģe Ināra Kalniņa brīdina, ka ikviena hipoglikēmijas lēkme nozīmē glikozes deficītu arī smadzeņu šūnās. Savukārt šis stāvoklis rada smadzeņu hipoksiju jeb skābekļa badu, smagākos gadījumos – pat komu. Smaga hipoglikēmija var izraisīt nāvi vai smadzeņu garozas neatgriezeniskus bojājumus. Iespējamās sekas arī nosaka, kālab diabēta pacientiem ir svarīgi apzināties riska faktorus, kas izraisa hipoglikēmiju.

Pazeminātu cukura līmeni asinīs neatkarīgi no cukura diabēta tipa nosaka diabēta ārstēšanas veids, medikamenti, ko pacients lieto. Ja tie ir insulīns un sulfonilurīnvielas preparāti, risks ir lielāks. Pacientiem, kuri terapijā izmanto tabletes, risks ir relatīvi mazāks. Taču ir arī jauni medikamenti, piemēram, DPP4 inhibitori, un pagaidām nav pierādījumu, ka tie rada jebkādu risku.

Endokrinoloģe uzsver, cik liela uzmanība jāpievērš pareizai zāļu lietošanai, pielāgojot to savam dienas režīmam: – Svarīgi ir plānot, kad ēdīs, un vai dienas laikā būs fiziska slodze. Ja kādu dienu nav iespējams paredzēt režīmu, tad jāseko līdzi cukura līmenim.

Ja rodas neizskaidrojami simptomi, un nav pārliecības, ka tos izraisa hipoglikēmija, vajadzētu rast iespēju izmērīt cukuru. Abu tipu cukura diabēta pacienti var lietot glikometrus, jo tie ir ļoti ērti pat ņemšanai līdzi. Tomēr, ja glikometra nav, drošības labad jāapēd vai jāiedzer kaut kas salds, lai paaugstinātu cukura līmeni asinīs.

– Mērījumi ir individuāli, un dažādas veselības organizācijas un ārstu biedrības sauc dažādus skaitļus. Tomēr Latvijā esam vienojušies, ka hipoglikēmijas lēkmes ir tad, ja cukura līmenis ir ap vai zem 4, un ja pacients jūtas slikti, svīst, trīc rokas, parādās nemiers un sirdsklauves. Ja cukura līmenis ir 3 – 4, tad pietiek tikai paēst, lai tas normalizētos. Ja līmenis ir mazāks par 2 – 3, tā jau ir dziļa hipoglikēmija, kuras laikā var būt novērojama agresivitāte, lūpu tirpšana, nespēja koncentrēties, apjukums, galvassāpes, izplūdusi redze un miegainība, kas var pāriet bezsamaņā. Tad nepieciešams liels daudzums ātras iedarbības cukura, lietojot glikozes tabletes, konfektes vai dzerot saldu sulu, – skaidro I. Kalniņa.

Arī cukura diabēta pacientu tuviniekiem jāatpazīst simptomi un jāzina, kad pacientam nepieciešams papildu cukurs un kā bezsamaņas gadījumā lietot Hypo Kit komplektu, ko visi cukura diabēta pacienti var saņemt bez maksas.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. kur var saņemt Hypo Kit komplektu?

Draugiem Facebook Twitter Google+