Latvijā
Politika

CVK lems par sešu deputāta kandidātu svītrošanu4


Tatjana Ždanoka
Tatjana Ždanoka
Foto: Zane Bitere/LETA

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien paredzējusi lemt par sešu deputāta amata kandidātu svītrošanu no 13.Saeaimas vēlēšanu sarakstiem, jo par šiem kandidātiem saņemta informācija, ka viņi varētu neatbilst likuma nosacījumiem, lai balotētos, aģentūru LETA informēja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

CVK sēde notiks plkst.11 Rīgā, Smilšu ielā 4.

CVK ir saņēmusi visu 13.Saeimas vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu pārbaužu rezultātus no Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centra un Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC).

IeM Informācijas centra informācija liecina, ka Saeimas vēlēšanu likumā noteiktie kandidēšanas ierobežojumi varētu būt attiecināmi uz astoņiem 13.Saeimas deputātu kandidātiem, un šodien CVK paredzējusi lemt par sešu kandidātu svītrošanu.
No saņemtās informācijas izriet, ka uz pieciem deputātu kandidātiem attiecināms ierobežojums, kas liedz vēlēšanās kandidēt personām, kuras sodītas par tīšu noziedzīgu nodarījumu, izņemot personas, kuras ir reabilitētas vai kurām sodāmība dzēsta vai noņemta, bet uz trim kandidātiem attiecināms ierobežojums kandidēt vēlēšanās, ja persona Krimināllikumā paredzētā nodarījuma izdarīšanas laikā atradusies nepieskaitāmības stāvoklī, ierobežotas pieskaitāmības stāvoklī vai arī pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas saslimusi ar psihiskiem traucējumiem, kas tai atņēmusi iespēju saprast savu rīcību vai to vadīt, un kurai sakarā ar to piemērots medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis vai arī lieta izbeigta bez šāda piespiedu līdzekļa piemērošanas.

TSDC arī sniedzis Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) informāciju, ka četri 13.Saeimas deputātu kandidāti – Romualds Maculevičs (NSL), Artūrs Malta (“Par alternatīvu”), Juris Strušels (“LSDSP/KDS/GKL”) un Arvīds Ulme (ZZS) – iespējams, bijuši Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģenti. Šiem kandidātiem balotēties vēlēšanās nav liegts, taču informācija par iespējamo sadarbības faktu ar VDK jānorāda ziņās par kandidātu.
Malta, Strušels un Ulme aģentūrai LETA gan noliedza, ka bijuši VDK aģenti, savukārt ar Maculeviču ceturtdienas vakarā sazināties neizdevās.

Par Latvijas Krievu savienības deputātu kandidātes Tatjanas Ždanokas svītrošanu no deputātu kandidātu saraksta, par kuru CVK rīcībā ir tiesas spriedums, ka kandidāte darbojusies Latvijas Komunistiskajā partijā pēc 1991.gada 13. janvāra, CVK plāno lemt nākamnedēļ, kad būs iepazinusies ar Drošības policijai un Satversmes aizsardzības birojam pieprasīto papildu informāciju.

CVK ir pabeigusi arī visu 13.Saeimas deputātu kandidātu pārbaudes Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Iedzīvotāju reģistrā, kur neatbilstības Saeimas vēlēšanu likuma prasībām nav konstatētas, – visi kandidāti ir Latvijas pilsoņi, kuri vēlēšanu dienā būs vecāki par 21 gadu.

CVK sēde būs atklāta plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem.

13.Saeimas vēlēšanas notiks oktobra pirmajā sestdienā.

LA.lv