×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. februāris, 2014
Drukāt

CVK nesaka, kuri deputāti atbalstīja divvalodību (11)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Politologs Gatis Puriņš (attēlā) jau vairāk nekā divus gadus turpina cīnīties par to, lai sabiedrība varētu uzzināt to Saeimas un pašvaldību deputātu vārdus, kuri parakstījās zem idejas par vienīgās valsts valodas statusa atņemšanu latviešu valodai.

2012. gada janvārī viņš lūdza Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK) atklāt šo informāciju, bet saņēma atteikumu. Tam sekoja tiesu darbi un nupat jau šī lieta aizgājusi līdz Eiropas Cilvēktiesību tiesai (ECT).

– Kāda bija CVK argumentācija atteikumam atklāt divvalodības referendumu pieprasījušo deputātu vārdus?


– Mūsu sarakste bija gara un iemesli tika piemeklēti visdažādākie, sākot ar to, ka likums neuzliek to darīt līdz pat tam, ka nedrīkst atklāt personu politisko pārliecību. Kā viens, tā otrs apgalvojums neiztur nekādu kritiku.

Vēlētājiem ir tiesības uzzināt ievēlēto politiķu likumdošanas iniciatīvas, jo tādējādi viņi labāk spēs pieņemt lēmumu, vai balsot par šiem cilvēkiem nākamajās vēlēšanās. Pārsūdzēju šo CVK lēmumu administratīvajā rajona tiesā, bet tad CVK izdomāja jaunus argumentus – ka viņiem šādas informācijas vairs nemaz nav, jo elektroniskās datubāzes esot iznīcinātas. Tiesas nosprieda, ka CVK lēmums bijis pareizs. Taču neviena no tiesām nav nosaukusi nevienu normu, kas apliecinātu, ka es nedrīkstu šo informāciju iegūt. Vienīgais iemesls – tādas informācijas nav un neviena iestāde nevēlas sevi apgrūtināt, lai to radītu. Tā kā nacionālā līmenī visas tiesu instances bija izsmeltas, tad pagājšnedēļ vērsos ECT.

Ja ECT pieņems prasību un ja es šo tiesu uzvarēšu, tad valstij būs jānovērš mans cilvēktiesību pārkāpums un jāsniedz pieprasītā informācija. Ja nepieciešams – tā jārada no jauna, atkārtoti caurskatot parakstu lapas un veidojot jaunu datu bāzi. Ja tieslietu ministre uzskata, ka šai informācijai jābūt pieejamai, tad esmu ar mieru to saņemt uzreiz un atsaukt savu prasību ECT.

– Kas jūs motivēja sākt šo lietu un turpināt cīnīties tiesā?


– Pirmkārt, mani vadīja profesionāla interese par šiem procesiem. Es esmu politologs un lasu lekcijas universitātē, esmu pētījis referendumu problemātiku. Šis bija pateicīgs brīdis, lai šādu informāciju pieprasītu. Otrkārt, mani vadīja pilsonisks pienākums. Latvijas valsts pastāvēšanas jēga ir latviešu nācijas uzturēšana un valoda ir ārkārtīgi būtisks nacionālās identitātes elements. Tādēļ ar šo referendumu lielā mērā tika apšaubīti Latvijas Republikas pamati un šajā procesā piedalījās arī Saeimas deputāti. Dažiem vismaz pietika drosmes atklāti atzīt, ka viņi to darījuši, bet pieļauju, ka liela daļa nav zināma. Un vēlētājiem pirms vēlēšanām būtu tiesības uzzināt, ka konkrētais kandidāts piedalījies valsts pamatu graušanā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Malacis tā turpināt. un vēlu veiksmi jo mums ir tiesības zināt

 2. Jaa, tautaij ir tiesibas zinat savus nodevejus ….. Ir tiesibas zinat …. ja.

 3. Kādu varu ir uzurpējis Cimdars. Cimdars nelikumīgi apturēja referndumu PAR LATU, redzams ka viņš aiztur informēt tautu pat prettautisku rīcību. Šeit var teit tikai vienu– Cimdars darbojas MAFIJAS VADĪDTS.

 4. vārdu sakot, ja CVK darbojas pret vēlētāju interesēm, tad tā jāmaina. Un ja valdība to nedara, tad lai izlemj ECT.

 5. Ir likums teikt – jāsaka. Nav likuma – tad griežieties pie Saeimas, jo likumus pieņem tur… Kur problēma?

 6. Domāju, ka tādu CVK jālaiž ganos. Jā tos rezultātus nav iespējams kontrolēt, tad tur var visādi brīnumi izpeldēt. Varbūt ne pārāk publiski, bet politoloģiem nu noteikti jābūt tādai iespējai. Nebrīnīšos, ja FSB tāda iespēja neierobežota.

 7. Gata Purina informaciju izmantosu Atbildēt

  savos komentaros, seit ir piemers ka Cimdars nevelas atklat to kaitnieku vardus kas balsojusi par divvalodibu. tapat Cimdars ir vienmer mili gaidits Vesnakova kantori uzest kadu skiviti ar ikriem, ja tiesnesis pec Rigas velesanam piedalas uzvarejusas puses balle tad logiski rodas jautajums vai tiesnesis nav ietekmets.

 8. Nesen ,,Latvijas fakti,, visus parsteidza ar brinumainu zinu ka pec 54 cilveku naves kura vainojams Usakovs un nekartibas Rigas dome Usakovam esot pieaugusi popularitate. Labs jautajums vai tada pasa veida Usakovs ari neuzvar velesanas? Ja jau var tik nekaunigi melot ka 54 cilveku nave atbildigai personai ir pieaugusi popularitate vai tada pasa veida nevar viltot ari velesanu rezultatus?

 9. Ja jau Cimdars pilnam mutem eda Maskavas kaviaru Vesnakova kaviara ballite tad nav nekads brinums ka Cimdars netklja nodeveju vardus, bet lieta ir nopietnaka es vislaik domaju kapec Zdanoka nevar savakt pat 5% krievu balsis bet Usakovam it ka 100% Vai seit pie vainas nav Maskavas kaviara cienitajs Cimdars? kurs ir nedaudz ,,uzfrisinajis,, velesanu rezultatus par labu Usakovam?

 10. Novēlu Gatim Puriņam šajā cīņā uzvarēt.

  • un mums visiem vēlētājiem, ka arī Tieslietu ministrei B.Brokai (NA), ir Gatim jāpalīdz un šī nožēlojamā cīņa ar okupācijas paliekām jāuzvar!

Draugiem Facebook Twitter Google+