×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. maijs, 2013
Drukāt

CVK noraida parakstu vākšanu par latu kā nacionālo naudas vienību

LETALETA

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien nolēma nereģistrēt parakstu vākšanai Satversmes grozījumu projektu, kas paredz konstitūcijas 4.pantā noteikt latu kā Latvijas nacionālo naudas vienību.

 

Septiņi no CVK locekļiem balsoja par nereģistrēšanu, bet divi balsoja pret. Kā argumenti tika norādītas gan iespējamās pretrunas ar Latvijas starptautiskajām saistībām, gan tas, ka nebūtu nepieciešams valsts naudas vienībai piešķirt tik augstu konstitucionālu statusu.

CVK loceklis Ritvars Eglājs, atsaucoties uz akadēmiskām atziņām tiesību zinātnē, norādīja, ka komisijai nevajadzētu vērtēt grozījumu projekta lietderību. Viņš balsoja pret lēmumu nereģistrēt projektu.

Savukārt CVK locekle Sniedze Sproģe (attēlā) norādīja, ka, lasot juristu atzinumus par iesniegtajiem grozījumu projektiem, neskaidrība paliek arvien lielāka, un atbalstīja lēmumu nereģistrēt grozījumu projektu parakstu vākšanai.

Biedrības “Par latu, pret eiro” pārstāvis Jānis Sils žurnālistiem norādīja, ka šo CVK lēmumu pārsūdzēs tiesā.

Šo un divus citus likumprojektus iesniedza biedrība “Par latu, pret eiro”, aģentūru LETA iepriekš informēja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

CVK šodien lēma par divām pārējām biedrības iniciatīvām.

Šā gada 9.aprīlī biedrība “Par latu, pret eiro” iesniedza CVK grozījumus Satversmes 4. un 68.pantā, kā arī grozījumus likumā “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu”, kuri paredz noteikt, ka Latvijas nacionālā naudas vienība ir lats un tiesības rosināt tautas nobalsošanu par Latvijas dalību Eiropas Savienībā vai izmaiņām nosacījumos par Latvijas dalību Eiropas Savienībā ir ne tikai Saeimai, bet arī ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju.

Atbilstoši spēkā esošajai kārtībai CVK 45 dienu laikā (šajā gadījumā līdz 24.maijam) jāizlemj reģistrēt iesniegtos likumprojektus parakstu vākšanai, noteikt termiņu konstatēto trūkumu novēršanai vai atteikt likumprojektu reģistrāciju, ja tie pēc formas vai satura nav pilnībā izstrādāti vai ja iniciatīvas grupa neatbilst likumā noteiktajām prasībām.

Atzinumus par biedrības “Par latu, pret eiro” iesniegtajiem likumprojektiem CVK ir saņēmusi no Saeimas Juridiskā biroja, Tieslietu ministrijas un Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Starptautisko un Eiropas tiesību zinātņu katedras.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+