LETA

CVK pārbaudei pirmo reizi iesniegti paraksti par Eiropas pilsoņu iniciatīvu (papildināts) 0

Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) pārbaudei iesniegti pirmie Latvijas pilsoņu parakstītie paziņojumi par atbalstu Eiropas pilsoņu iniciatīvai “Ūdens un sanitārija ir cilvēka tiesības! Ūdens ir sabiedrisks labums, nevis prece!”, informēja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

Reklāma
Reklāma

 

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Pēc iniciatīvas organizatoru sniegtajām ziņām, CVK iesniegti 450 atbalsta paziņojumi, no kuriem 241 aizpildīts internetā, bet 209 – papīra formātā. Faktiskais iniciatīvas parakstītāju skaits CVK jānosaka divu mēnešu laikā, pēc tam nosūtot organizatoriem attiecīgu sertifikātu, kas apliecina derīgo paziņojumu skaitu.

Iniciatīvas autori aicina Eiropas Komisiju (EK) ierosināt tiesību aktus, kas īsteno cilvēktiesības uz ūdeni un sanitāriju un veicina ūdens un sanitārijas nodrošināšanu kā svarīgu sabiedrisko pakalpojumu, kas pieejams visiem, liecina informācija EK tīmekļa vietnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iniciatīvas mērķi paredz, ka Eiropas Savienības (ES) likumdošanā jāizvirza prasība valdībām ar likumu paredzēt un nodrošināt visus pilsoņus ar pietiekami daudz un tīru dzeramo ūdeni un sanitāriju. Iniciatīvas autori prasa, lai ES iestādēm un dalībvalstīm būtu pienākums nodrošināt, ka visi iedzīvotāji bauda tiesības uz ūdeni un sanitāriju. Tāpat tiek prasīts paredzēt, ka ūdens apgādes un ūdens resursu apsaimniekošanas noteikumi neattiecas uz “iekšējā tirgus noteikumiem” un ka uz ūdens pakalpojumiem neattiecas liberalizācija. Tāpat tiek rosināts paplašināt pasākumus, lai panāktu vispārēju piekļuvi ūdenim un sanitārijai.

Šo iniciatīvu atbalsta un parakstu vākšanu organizē Eiropas Sabiedrisko pakalpojumu arodbiedrību federācija (EPSU), savukārt Latvijā iniciatīvas pārstāvji ir Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu un transporta darbinieku arodbiedrība.

Eiropas pilsoņu iniciatīva ir jauns instruments, ar kuru ES pilsoņi var aicināt EK izstrādāt tiesību aktus par jautājumiem, kas ir ES kompetencē un attiecībā uz kuriem ES drīkst izdot likumus. Šī iespēja Eiropas pilsoņiem ir kopš pagājušā gada 1.aprīļa, kad stājās spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes regula par pilsoņu iniciatīvu.

Šobrīd EK tīmekļa vietnē parakstu vākšanai ir reģistrētas 17 iniciatīvas par tādiem jautājumiem kā izglītība, brīvprātīgais darbs, cilvēka embrija dzīvības aizsardzība, klimata un enerģētikas politika u.c.

Izteikt atbalstu Eiropas pilsoņu iniciatīvai drīkst ikviens ES pilsonis, kurš sasniedzis pietiekamu vecumu, lai piedalītos Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Visās ES dalībvalstīs vēlēšanu vecuma cenzs ir 18 gadi, izņemot Austriju, kur tas ir 16 gadi. ES pilsoņi atbalstu iniciatīvai var paust papīra formātā vai elektroniski internetā, aizpildot noteikta parauga veidlapu.

Tiesības organizēt parakstu vākšanu Eiropas pilsoņu iniciatīvas atbalstam ir pilsoņu komitejai, kas sastāv no vismaz septiņiem ES pilsoņiem, kuri dzīvo vismaz septiņās dažādās dalībvalstīs. Arī paraksti jāvāc vismaz septiņās dalībvalstīs, kurās katrā nepieciešams savākt regulā par pilsoņu iniciatīvu noteikto minimālo parakstu skaitu. Piemēram, ja viena no šīm septiņām valstīm būtu Latvija, tad iniciatīvas atbalstam būtu nepieciešams savākt 6750 Latvijas pilsoņu parakstu.

Reklāma
Reklāma

Tajā pašā laikā katru no reģistrētajām iniciatīvām drīkst parakstīt jebkuras dalībvalsts pilsoņi, un, lai iniciatīvu varētu iesniegt EK, tās atbalstam kopā jāsavāc vismaz miljons ES pilsoņu parakstu.