×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
19. janvāris, 2015
Drukāt

Kad vajadzētu noteikt D vitamīna līmeni asinīs? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

“Kādos gadījumos vajadzētu noteikt D vitamīna līmeni asinīs?” AIJA K. LĒDURGĀ

Vēl nesen tika uzsvērts, ka D vitamīns ir svarīgs galvenokārt maziem bērniem kaulu stiprināšanai un gados vecākiem cilvēkiem osteoporozes profilaksei, taču pēdējo gadu laikā noskaidrots, ka tas nepieciešams arī imunitātes nodrošināšanai, sirds un asinsvadu, kā arī endokrīnās sistēmas veselībai, tāpēc tā līmeni asinīs ieteicams noteikt ikvienam vismaz reizi gadā.

D vitamīns veidojas ādā saules ultravioleto staru ietekmē. Lai uzkrātu nepieciešamo daudzumu, saulē (teorētiski bez apģērba) ik dienu jāuzturas pusstundu, kas Latvijas klimatiskajos apstākļos nav iespējams. Arī ar uzturu ne vienmēr izdodas nodrošināt pietiekamu līmeni. Pētījumā, ko aptuveni pirms gada veica Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas un Rīgas Stradiņa universitātes ārsti, no 4809 dalībniekiem 82% atklāja D vitamīna deficītu.

Medicīnas sabiedrības “ARS” iekšķīgo slimību speciāliste Sandra Černišova savā praksē pārliecinājusies, ka nereti tā pietrūkst arī cilvēkiem, kuri brūni nosauļojušies, bet lietojuši pretapdeguma krēmu. Lai nodrošinātos ar D vitamīnu, pareizāk būtu to uzklāt pusstundu pēc ierašanās pludmalē.

Nereti vitamīna trūkst veciem cilvēkiem, jo gadu gaitā pasliktinās tā sintēze organismā. Riska grupā ir tukli cilvēki, jo vitamīns uzkrājas taukos, bet slikti no tiem atbrīvojas. Tā pietiekamība jākontrolē arī ādas slimniekiem, kuriem nav vēlams uzturēties saulē, kā arī hroniskiem aknu un nieru slimniekiem.

Īpaši D vitamīns nepieciešams grūtniecēm un māmiņām, kuras baro mazuli ar krūti. Ļoti svarīgs tas ir bērniem, kuri bieži slimo un kuriem ir locītavu un kaulu problēmas. Kā stāsta Sandra Černišova, nereti mammas pat neiedomājas, ka vitamīna varētu trūkt arī pašām, nevis tikai mazulim.

Tāpat par D vitamīna līmeni asinīs jāpārliecinās, ja atklāta osteoporoze, ir pastiprināta svīšana, nogurums, bieža saaukstēšanās, muskuļu un saišu vājums, kad gadās paklupt pat līdzenā vietā.

Pirmajā reizē šo rādītāju vislabāk noteikt rudenī, lai pārliecinātos, vai vasaras mēnešos izdevies uzņemt pietiekami daudz šā vitamīna. Ja skaitlis ir mazāks, jālieto vitamīna preparāts un jāveic atkārtota pārbaude pēc 2–3 mēnešiem. Ja rudenī rādītājs bijis ļoti zems, to derētu noteikt arī vasaras sākumā, jo reizēm D vitamīnu nelielā devā nepieciešams lietot arī gada saulainajā laikā.

Uzziņa

Mililitrā asiņu jābūt vismaz 40 nanogramiem D vitamīna.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lai paceltu D vitamīnu līdz 40 nanogramiem, tas jālieto regulāri ilgāku laiku. Bez tam ir svarīgi dzert preparātu, kas reāli iedarbojas, nevis kaut kādu butaforiju. No sākuma lietoju D vitamīna tabletes, ko saņēmu kā dāvanu no iherb, bet tās neko nedeva. Tad sāku dzert D-pearls kapsuliņas. Pirmās analīzes rezultātā bija redzams tikai neliels uzlabojums līmenī, pēc kādiem 4 mēnešiem līmenis manāmi pakāpās un ar laiku turpināja pieaugt. Ka man teica farmaceite, nevar izdzert vienu iepakojumu un uzreiz cerēt uz augstu rezultātu – tas viss notiek pakāpeniski, jo organisms visu laiku arī izlieto D vitamīnu dzīšanas procesiem, šūnu atjaunošanai, utt. Galvenais pluss ir tas, ka es vairs neslimoju ar saaukstēšanos tik bieži kā agrāk. Pēc manas pieredzes D vitamīns stiprina imunitāti pat labāk nekā C vitamīns.

Draugiem Facebook Twitter Google+