Kultūra
Teātris un kino

Daba ienāk pilsētā – jaunā teātra festivāls “Homo Novus”0

Publicitātes foto

No 6. līdz 12. septembrim notiks ikgadējais starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”, kas šogad norisinoties divos spēles laukumos Pārdaugavā – jaunajās “Dirty Deal teatro” telpās un Eduarda Smiļģa Teātra muzejā. Šoreiz “Homo Novus” piedāvās septiņus jaundarbus un pulcēs māksliniekus no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas, Itālijas, Beļģijas, Austrālijas, Islandes un Somijas. Galvenā tēma – cilvēka un dabas attiecības.

 

Festivālu atklās pirms diviem gadiem alternatīvās mūzikas festivālā “Sansusī” izskanējušās Annas Ķirses, Andra Kalnozola un Andra Eglīša izrādes “Koku opera” pilsētas versija – “Koku opera. Pilsēta”, kuras tapšanā šoreiz piedalās arī arhitekts Austris Mailītis. Mākslinieki aicina palūkoties uz kokiem no cita skatpunkta un iztēloties, ko koki teiktu, ja tiem būtu balss. Koku operas diriģents – Artūrs Gailis; sitaminstrumentālisti: Aleksandrs Jalaņeckis, Guntars Freibergs, Elvijs Endelis un dziedātāji: Agate Burkina, Zigmārs Grasis un Jūlija Vasiļjeva.

Tikmēr komplekso cilvēka un dabas attiecību tēmu klimata pārmaiņu kontekstā skatīs vēl viens muzikāls jaundarbs – režisora Viestura Meikšāna un jaunā britu komponista Olivera Līsa izrāde “Nezināmais nezināmais”. Šī tēma ir pamatā arī režisores Kristas Burānes un britu teātra mākslinieka Endija Fīlda kopdarbam “Noktirne”, kas aicinās doties pilsētā krēslas stundā, raugoties pasaulē dzīvnieka acīm, un flāmu mākslinieces Mirjamas van Imshūtas klausāmajā izrādē “Ko saka daba”, kur skatītāji kļūst par lieciniekiem dabas skaņu interpretācijai sešu virtuozu mūziķu izpildījumā.

Jau ierasti festivāls veicinās teātra un citu mākslu sadarbību trīs jaundarbos. Atklājušas kopīgu interesi par dažādām lietu labošanas un uzlabošanas praksēm, pirmo reizi jaunu izrādi kopā veidos leļļu teātra režisore Māra Gaņģe un vizuālā māksliniece Kate Krolle. Savukārt itāļu mākslinieks Džanmarija Tozati radīs mūsu pilsētas un sabiedrības portretējumu teatrālā lielformāta instalācijā “Mana sirds ir tukša kā spogulis”, bet brits Džons Lovs ar skaņas starpniecību pievērsīs uzmanību aizmirstām un nomaļām struktūrām pilsētas ainavā.

Festivāla laikmetīgās dejas sadaļā gaidāms arī trīs jaunu, neatkarīgu horeogrāfu – latvietes Elīnas Lutces, islandietes Rosas Omarsdotiras un somietes Miras Kauto – solo izrāžu vakars, kura uzmanības centrā ir telpas sievišķā kvalitāte.

Pirmo reizi festivālā viesosies mākslinieki no Austrālijas – jaunais horeogrāfs Džeimss Bačelors ar izrādi “Visums”, kas tapusi zinātniskas ekspedīcijas laikā subantarktikā, apceļojot vulkāniskās salas.

Ieskatu svaigākajā, kas tapis dramaturģijas jomā Baltijā, sniegs sadarbībā ar Lietuvas nacionālo teātri rīkotie dramaturgu Matīsa Gricmaņa un Vlada Suncova tekstu lasījumi, kā arī igauņu Ēro Epnera, Marta Kangro un Juhana Ulfsaka izrāde “Darbnīca”, kas atgriežas Rīgā pēc skatītāju lūguma.

Viesizrāžu programmā šogad iekļauti arī divi spēcīgi un dziļi personiski solo darbi – beļģa Benija Klāsena izrāde “Esi sveicināta, bezjēdzība” un daļēji autobiogrāfiskā itāļu mākslinieces Silvijas Kalderoni performance ar DJ seta elementiem “MDLSX”. Pēdējā ir festivāla aicinājums sakāpinātajā viedokļu apmaiņā par dzimti un dzimumu dot balsi cilvēkam, kurš nogājis garu un grūtu ceļu, līdz nonācis pie savas identitātes.

 

“Homo Novus” programma

6., 7., 10., 11., 12. IX 17.00 – 20.00, 8., 9. IX 15.00 – 20.00 “Boļševička” – Mana sirds ir tukša kā spogulis (bez maksas)

6., 7. IX 18.00 E. Smiļģa Teātra muzejs, “Pārtapšanas telpas”

6., 7. IX 22.00, LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte, “Koku opera” (bez maksas)

7., 8., 9. IX 20.00 Rīgas Centrālās bibliotēkas Daugavas filiālbibliotēka, “Noktirne”

7., 8. IX 20.00 “Dirty Deal teatro”, “Esi sveicināta, bezjēdzība”

8. IX 15.00 – 20.00 dažādas vietas Pārdaugavā, 8. IX 22.00 E. Smiļģa muzejs, “Terrain Vague” (bez maksas)

8. IX 20.00 Dzelzceļa muzejs, “Visums”

8., 9. IX 20.00, RISEBA Arhitektūras un mediju centrs H20, “MDLSX” (Motus)

9. IX 17.00, 10., 11. IX 18.00 Preses nams, “Liekā sekunde”

9., 10. IX 20.00 RISEBA Arhitektūras un mediju centrs H20, “Darbnīca”

10. IX 18.00 RISEBA Arhitektūras un mediju centrs H20, “Kas bija pirmais: irbe vai skapis” (bez maksas)

10. IX 19.00 RISEBA Arhitektūras un mediju centrs H20, “Mīlasstāsts ar jūras trolli” (bez maksas)

10., 11., 12. IX 19.00 koncertzālē “Tu jau zini Kur”, “Nezināmais nezināmais”

11., 12. IX 19.00 “Dirty Deal teatro”, “Ko saka daba”

 

Biļetes: “Biļešu paradīze”, www.bilesuparadize.lv, Latvijas Jaunā teātra institūts.

Vairāk: www.homonovus.lv

LA.lv