Mobilā versija
+5.0°C
Daina, Dainis, Dainida
Pirmdiena, 23. oktobris, 2017
26. jūnijs, 2017
Drukāt

Franks Gordons: Jāņi – dārgums un etniskas identitātes apliecinājums (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Daudzas tautas pamatoti varētu apskaust latviešus, kuriem ir Līgo, ir Jāņi, ir unikāli etniski vasaras saulgriežu svētki, kur cildina dabu, darba tikumu, saticību, auglību, mīlu (papardes zieds), kur ne jau šņabi, bet alutiņu – Jāņu miestiņu – un sieru liek goda vietā uz klāta galda, kur puiši lēkā pāri ugunskuram, meiču skatienu pavadīti.

Par to jādomā tieši tagad, kad Vakareiropā – no Parīzes līdz Briselei, no Londonas līdz Berlīnei – islāma vārdā uzspridzinās džihādisti, raujot sev līdzi nāvē pēc iespējas vairāk “neticīgo” un “krustnešu”, kad tai pašā islāma pasaulē sunnīti slepkavo šiītus un šiīti sunnītus kā “atkritējus” no “vienīgi pareizās” mācības vai kādas Korāna sūras interpretācijas, kad “kalifāta” kaujinieki, cenzdamies nokļūt paradīzē, dodas nāvē un nolemj nāvei tos, kurus, viņuprāt, gaida elle. Kāda paradīze, kāda elle, velns parauj? Šie viduslaicīgie murgi plosa ne tikai Eiropu, bet arī islāma lieltelpu, kā to redzam Sīrija, Irākā, Jemenā, Pakistānā…

Jo skumjāk kļūst ap sirdi, kad vērotājam atklājas, ka blakus šai nāvei, šim ārprāta naidam, tiem pašiem austrumniekiem ir brīnišķīgi, gaiši labestības, sirsnības, viesmīlības svētki – “Nowruz” – 21. martā, kad sākas astronomiskais pavasaris un daudzām tautām jaunais gads. Bez naida un lāstiem, bez elles un paradīzes, ģimenes vai draugu lokā, ciemos nākot cits pie cita, ziedu skauti, baudot gardumus. Šo, piedodiet, lūdzu, īsti pagānisko svētku izcelsme tāpat kā Līgo meklējama ļoti senā pagātnē, vismaz pirms kādiem 3000 gadiem, bronzas laikmetā…

“Nowruz” līksmi svin Irānā, kur meklējami šo svētku pirmavoti, Afganistānā, Azerbaidžānā, kristīgajā (!) Gruzijā, Centrālāzijas pēcpadomju jaunvalstīs, Irākas un Sīrijas kurdu novados, Turcijā un Albānijā.

Piecpadsmit minūšu attālumā no manām mājām Telavivas dienvidos, divu ielu krustojumā ir liels puķu veikals. Īpašnieks – mans tautietis. Apkārtnē mīt ne mazums Jafas arābu – gan islāmticīgie, gan kristieši. Veikala īpašnieks izkar plāksni ar kārtējo svētku nosaukumu – 8. marts, Valentīndiena, Mātes diena – un 21. martā ik gadu lieliem arābu burtiem “Nowruz”. Un pircēju netrūkst, kaut gan tie skaitās “pagānu” svētki.

Jo tajos plaukst daba un prieks tāpat kā Jāņos, kas latviešiem visā pasaulē – no Vietalvas līdz Vankūverai un no Balviem līdz Birmingemai – 
ir dārgums un etniskas identitātes apliecinājums.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Paldies Gordona kungam! Atbildēt

  Kā parasti labs un draudzīgs jums latviešiem vēstījums!

 2. biežāk vajadzētu F.Gordona rakstus

 3. Vienmēr ar atzinību lasu Jūsu rakstus.
  Paldies Jums, ilgu mūžu un stipru veselību, Frenk!

 4. Jāņi – iemesls pielieties līdz ūkai(povod napitsa).
  Daudziem.

  • Tas nemazākā mērā nemazina Jāņu nozīmi. Vienkārši ir cilvēki, kuri jebkurus svētkus uztver tikai un vieniģi kā iemeslu piedzerties. Arī Piektdiena daudziem ir povod napitsja.

 5. Paldie Frenkam par labajiem vārdiem!

Monika Zīle: Vērtīgs ceļa spieķis (1)Vai tiešām pienācis laiks saprast, ka nav tādas profesijas, kas garantē palikšanu izvēlētajā nodarbē līdz pensijai?
Uldis Šmits: Bet igauņi...Labāk pieaicināt pāris tūkstošus lietpratēju prioritārā nozarē nekā padarīt visu ekonomiku atkarīgu no viesstrādniekiem
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Bagātie un nabagie

Latvijas miljonāru saraksta veidotāji vakar nosauca valsts 100 turīgāko cilvēku vārdus. Miljonāru saraksta galvgalī ir divi “ABLV Bank” bankas īpašnieki, kuru bagātība tiek lēsta par 315 miljoniem un 312 miljoniem eiro.

Eiropas Savienības statistikas birojs “Eurostat” šonedēļ publiskoja datus par nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvaru ES valstīs 2016. gadā. Atbilstoši šiem datiem Latvijā nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauti 28,5% no visiem iedzīvotājiem jeb 550 000 cilvēki.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+