Mūzika

Dabas koncertzāle šogad izskanēs divos pasākumos 16

foto – publicitātes

Pēc ilgāka laika zinātnes, mūzikas un mākslas projekts Dabas koncertzāle atkal atgriezīsies Ziemeļvidzemē, kur meklējami tā pirmsākumi. Šogad biedrība «Dabas koncertzāle» un Dabas aizsardzības pārvalde piedāvā divus pasākumus – pirmais no tiem notiks 27. jūlijā netālu no mūsu valsts himnas radītāja Baumaņu Kārļa dzimtās puses – Viļķenes pagastā, arheoloģiskajā piemineklī Unguriņkalnā. Savukārt, otrs pasākums notiks 3. augustā, Ikšķiles novada Ogres zilajos kalnos.

Par šī gada temata un galvenā varoņa krustēvu un krustmāti var saukt Aivaru Bigaču un Valdu Gaili no Ogres pašvaldības. Šī gada temata 3 raksturojošās krāsas ir balta, zilganzaļa un brūna.

Tradicionāli Dabas koncertzāles pasākumu ievadīs zinātniskā daļa. Tajā no plkst.19:00 darbosies vairāk nekā 15 laboratorijas un darbnīcas. Vērojot, klausoties un līdzdarbojoties aptuveni divus desmitus tūkstošu gadu sena veidojuma dzīves stāstā, varēs tuvāk iepazīt 2013. gada tematu un galveno varoni. Šo stāstu zinātniskais saturs šogad ir Latvijas Valsts Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesora Vitālija Zelča un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieku pārraudzībā.

Ap plkst. 22:00 laboratorijās un darbnīcās izzināto varēs vēlreiz izjust gaismu, attēlu un skaņu priekšnesumā. Šai daļai vizuālo ietērpu – skatuvisko risinājumu, video projekcijas un izgaismojumu – jau ierasti veidos Roberts Rubīns, Viktors Keino un Oskars Timbars. Muzikālo priekšnesumu izspēlēs Ingus Ulmanis, Aigars Voitišķis, Kaspars Tobis, Andris Sējāns, Valdis un Rūta Muktupāveli un Anrijs Grinbergs.

Pasākums, kā allaž ir bezmaksas un tas iespējams, pateicoties Latvijas vides aizsardzības fondam, A/S Latvijas Gāze, Dabas aizsardzības pārvaldei, Ogres, Ikšķiles, Limbažu un Viļķenes pašvaldībai.

Lai arī Dabas koncertzāles abi pasākumi notiks pašā vasaras pilnbriedā, vakari var būt pavēsi. Tāpēc omulībai pēc saules rieta lieti var noderēt piemērots apģērbs un pašu līdzi paņemtais cienasts, tēja, kafija u.c. Pasākumu laikā nenotiks ēdienu un dzērienu tirgošana. Noderēs arī savi paklājamie vai sēžamie un kabatas lukturītis atpakaļ ceļa izgaismošanai. Joprojām aktuāli ir dažādi pretinsektu līdzekļi.

Aicinām rīkoties dabai draudzīgi, līdzpaņemto sviestmaižu papīrus un izdzerto sulu pakas vai pudeles pēc pasākuma pašiem nest līdzi.

Atgādinām, ka Dabas koncertzāle ir projekts, kas apvieno sevī zinātni, dramaturģiju, mūziku un mākslu, ar mērķi palielināt sabiedrības interesi par dabas aizsardzības jautājumiem un videi draudzīgu atpūtu dabā. Projekta idejas autori ir mūziķis Ingus Ulmanis, vides zinātņu maģistre Silvija Nora Kalniņš un ornitologs Otars Opermanis. Katru gadu Dabas koncertzāles bezmaksas pasākumi notiek citā vietā un «namatēva » un mūzikas iedvesmotāja godā ir savs varonis, kas ir kādas Latvijas augu, kukaiņu, putnu vai dzīvnieku sugas pārstāvis vai ģeoloģisks objekts.

Dabas koncertzāle aizsākās Ziemeļvidzemē, kur tā 2006. gadā sākās ar mazliet vairāk par 500 cilvēku «ģimenisku» sarīkojumu Valtenberģu muižas parkā Mazsalacā par godu kukainim – lapkoku praulgrauzim. Pēc tam katru gadu vasaras mēnešos tika rīkoti divi pasākumi dažādās Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta (ZBR) vietās Ramatā, Valkā, Salacgrīvā, Valmierā un Strenčos. 2009. gada varonis rakstu ķērpis izvilināja Dabas koncertzāles organizatorus ārpus ZBR robežām un nu jau trīs gadus pasākumi notikuši arī cituviet – Daugmalē, Raunā, Aizkrauklē, Nīcā, Mērsragā un Demenē.

LA.lv