×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. jūlijs, 2015
Drukāt

Dabas parkā “Abavas senleja” atrasta neparasta sūnu suga

Foto: DAPFoto: DAP

Zaļā buksbaumija.

Abavas senlejas dabas parkā atrasta retas sūnu sugas zaļās buksbaumijas (Buxbaumia viridis Mougeot & Nestler, 1823) atradne, kas šobrīd ir tikai piektā zināmā mūsu valsts teritorijā, vēsta Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Dabas vērtība konstatēta jūlijā starp Rendu un Sabili, veicot dabas parka “Abavas senleja” meža biotopu kartēšanu, skaidro DAP speciāliste Inese Pabērza.

Retuma atradējai – ekspertei Annai Mežakai ir patiess gandarījums par šādu atradumu un cerība turpmākajos izpētes darbos konstatēt ko līdzīgu.

Kopumā Latvijā ir konstatētas nedaudz mazāk nekā 600 sūnu sugu. Retākās no tām bieži vien ir labi indikatori bioloģiski vērtīgu vietu klātbūtnei, jo šo reto sugu dzīves prasības ir ļoti specifiskas, piemēram, zaļā buksbaumija parasti aug uz trūdošas koksnes, tai ir savdabīgs izskats – vācelīte eliptiska, 5-8 mm gara, nenobriedusi zaļa, bet nobriedusi kļūst brūngana, sarkanbrūnā kātiņā. Sporu vācelīte veidojas rudenī un nogatavojas nākamā gada pavasarī, kad tā kļūst brūna un sporas izplatās vasaras sākumā.

Īpatnējās sporu vācelītes formas dēļ buksbaumijas ģints sugas tautas valodā mēdz dēvēt par “blakti uz kātiņa”.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +11.4
Alūksne +9.6
Daugavpils +9.7
Saldus +10.2
Liepāja +12.2
Jelgava +11.1
Ventspils +12.9
Limbaži +10
Madona +10.0
Rēzekne +8.8
Draugiem Facebook Twitter Google+