Laukos
Lauku sēta

Kāda spēkbarība jādod zirgam? Atbild eksperts 0

Foto – Shutterstock

Jautājums. Ko dot zirgiem spēkbarībā, saimniekojot bioloģiski? GITA KOCĒNU NOVADĀ

– Zirgiem nevar izēdināt jebkādu barību. Ja saimniecība ir formēta kā bioloģiskā, tad dzīvnieki jābaro ar tādiem graudiem, kas izaudzēti bioloģiskā zemnieku saimniecībā. Var izmantot arī speciāli sagatavotu barību, kas iegādāta pie izplatītājiem. Īpaši svarīgi tas ir zemniekiem, kas reģistrējušies Lauku atbalsta dienesta Klientu reģistrā, jo bioloģiskās saimniecības var saņemt lielākus platību maksājumus nekā parastās. Ja saimnieks ir zaļā dzīvesveida piekritējs, arī tad viņam zirgi jābaro ar spēkbarību, kuras ražošanā nav izmantoti pesticīdi un minerālmēsli, – skaidro ciltsdarba speciāliste Dzintra Puriņa.

Pamatā zirgiem dod auzas. Rudzus, kviešus, miežus nemēdz dot. Izmantojot auzas, nevajag pārspīlēt (pietiek ar dažiem kilogramiem dienā). Tās jālieto, ja dzīvnieku pastiprināti nodarbina un tam vajag vairāk enerģijas. Ikdienā, vasaras periodā, audzējot nošķirtu kumeļu vai jaunzirgu (1–3 gadu vecumā) un turot to kvalitatīvās ganībās ar daudzveidīgu zāles sastāvu, ar spēkbarību nav jāpiebaro.

Latvijā lielākoties audzē Latvijas šķirnes zirgus. Šai šķirnei ir divi tipi. Latgalē, lauku viensētās, zemes apstrādāšanai un transportam izmanto braucamā tipa zirgus, jo tie ir nosvērtāki, mierīgāki, masīvāki, mazāk tendēti uz sportu. Vēl Zilo ezeru zemē iecienīti ir Krievijas, Orlovas un Latgales rikšotāji. Pierīgā jau vairs zirgu darbā neieraudzīt. Mūsdienu laikmetā jaunie cilvēki vairāk orientēti uz jāšanas sportu vai draivingu (pajūga braukšanu). Viņi sacensībām izmanto Latvijas šķirnes sporta zirgu, kā arī siltasiņu zirgu šķirni, kas ir radnieciska Latvijas šķirnei. Sporta dzīvnieki ir diezgan liela auguma, strauji augoši un jutīgi, tāpēc tie jānodrošina ar sabalansētu barību un speciālām minerālpiedevām, kas stiprina locītavas, muskulatūru.

Minerālbarības piedevas noteikti jādod arī tad, ja saimniecībā tur braucamā tipa zirgus, t.i., jaunus, augošus dzīvniekus.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
22 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AT
Andris Tiļļa
Kultūra
No debesu augstumiem uz zemes: 12 apustuļu skulptūras Doma dārzā
3 stundas
LE
LETA
Uncategorized
JKP varētu atbalstīt Gobzemu premjera amatam
50 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Daugavpils novadā no grāvja izceļ noslīkušu cilvēku
42 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Vai nākotnē maksāsim ar kripto-eiro? Konferencē diskutēs par virtuālo naudu
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Baltijas valstu galvaspilsētās būtiski sarukusi benzīna cena
1 stunda