foto -Leta

Dace Bluķe: Radošo profesiju pārstāvju dialogs ar Kultūras ministriju ir uzlabojies 0

Pēdējā gada laikā radošo profesiju pārstāvju dialogs ar Kultūras ministriju ir uzlabojies un šai ziņā ir sperts liels solis uz priekšu, “Rietumu Radio” atzina Latvijas Radošo savienību padomes (LRSP) valdes priekšsēdētāja Dace Bluķe, kuru šajā amatā ievēlēja marta vidū.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Kā atzina Bluķe, pērn pēc skandalozajām Kultūras ministrijas un Latvijas Rakstnieku savienības pārstāvju sarunām situācija ir bijusi kritiska, taču pēdējā gada laikā tā būtiski uzlabojusies. “Ir radīti mehānismi, kā radošo profesiju pārstāvji var informēt ministriju un kultūras ministri personīgi par savas nozares aktuālajiem jautājumiem.”

Bluķe piebilst, ka vēlētos, lai savstarpējais dialogs būtu vēl intensīvāks un rezultatīvāks. Pastāvīgas saiknes uzturēšanu starp ministriju un 11 radošajām savienībām, ko apvieno LRSP, Bluķe min kā vienu no galvenajiem LRSP uzdevumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

LRSP veicamo darbu sarakstā ir arī radošos profesiju pārstāvju sociālās nevienlīdzības problēmu risināšana. Šādu problēmu esamību, kā pastāstīja Bluķe, apliecinot LRSP sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju veiktais pētījums par radošo personu situāciju Latvijā – ienākumu līmeni, nodokļu nomaksu u.c.

“Pētījums parāda vairākas problēmas, kas jārisina. Radošo darbu pamatā apmaksā ar honorāriem, radošajām stipendijām, un prasība maksāt sociālo nodokli šādos gadījumos nav obligāta. Līdz ar to radošo profesiju pārstāvji bieži vien ir sociāli neaizsargāti – saslimstot vai pienākot pensijas vecumam, viņi, salīdzinot ar citu profesiju pārstāvjiem, nav sociāli vienlīdzīgā situācijā,” spriež Bluķe. LRSP arī sekošot līdzi tam, kā valsts pilda solījumus par Valsts kultūrkapitāla fonda finansējuma palielināšanu.

Vērtējot kopējo valsts attieksmi pret kultūru, Bluķe atzina, ka to lielā mērā nosaka valsts finansiālās iespējas, un norādīja, ka nepietiekams finansējums ir ne tikai kultūras, bet arī daudzām citām nozarēm.

Kā aktīvākās radošās savienības Bluķe minēja Latvijas Teātra darbinieku savienību, Latvijas Komponistu savienību, aktīvi esot arī arhitekti un dizaineri. Lielākoties aktīvo biedrus skaits radošajās savienībās neesot liels. Kā piemēru Bluķe minēja Komponistu savienību, kurā no 123 biedriem aktīvi esot vien kādi 25 līdz 30 biedri. Finansiālas problēmas esot gandrīz visām radošajām organizācijām, un daļai no tām, kā atzina LRSP vadītāja, draud bankrots.

Kā ziņots, 15. martā Latvijas Radošo savienību padomes (LRSP) pilnsapulcē par jauno valdes priekšsēdētāju ievēlēta muzikoloģe Dace Bluķe, aģentūru LETA informēja Latvijas Radošo savienību padomes ģenerālsekretārs Haralds Matulis.

Bluķe sola turpināt iepriekšējās vadītājas Ievas Strukas iesākto, proti, turpināt aktīvu darbību Latvijas kultūrpolitikas veidošanā Kultūras alianses ietvaros, uzturēt dialogu ar Kultūras ministriju un pārstāvēt radošo profesionāļu intereses.

Reklāma
Reklāma

Viens no svarīgākajiem darbiem būs pabeigt jauno kultūrpolitikas stratēģiju “Radošā Latvija”, nodrošinot kultūras nozarei un jo īpaši kultūras nevalstisko organizāciju pienācīgu piekļuvi Eiropas Savienības fondu finansējumam 2014.-2020.gada plānošanas periodā. Šī gada sākumā ir noslēdzies pētījums “Radošo personu situācija Latvijā 2012. gadā” un 2013. gadā kopā ar Kultūras ministriju ir jāturpina darbs, ieviešot konkrētus atbalsta mehānismus radošajiem profesionāļiem, uzskata Bluķe.

Bluķe atzīmēja, ka nemainīgi svarīgs dienas kārtības jautājums vēl arvien ir Valsts kultūrkapitāla fonda finansējuma pieaugums kultūras jaunrades procesam, ko LRSP turpina aktualizēt kopš 2009. gada.

Bluķe pilda arī Latvijas Komponistu savienības valdes priekšsēdētājas pienākumus.

Latvijas Radošo savienību padome ir lielākā kultūras nevalstiskā organizācija Latvijā, apvienojot vienpadsmit radošās savienības un kopskaitā vairāk nekā 3000 individuālo biedru. LRSP mērķis ir veicināt kultūras pieejamību Latvijā, veidojot kulturālu dzīves vidi un sociāli ilgtspējīgu Latvijas sabiedrību.

LRSP darbības virzieni ir radošo profesionāļu profesionālo, sociālo un ekonomisko tiesību aizstāvība. LRSP sadarbojas ar nozīmīgākajām kultūras nozares organizācijām, Kultūras ministriju, piedalās kultūrpolitikas veidošanā un veic informācijas koordinēšanu kultūras nozarē.