×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
26. aprīlis, 2016
Drukāt

“Daesh” uzskatā musulmaņus glābs Kristus. Singapūras eksperts analizē Islāma valsts ideoloģiju (4)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Singapūras Sinnatambi Radžartnama Starptautisko pētījumu skolas terorisma un aizsardzības eksperts, asociētais profesors Ahmeds Salahs Hašims intervijā “LA” norāda, ka teroristiskā organizācija “Islāma valsts” (ISIS/“Daesh”) balstās uz pretrunīgu ideoloģiju – no vienas puses valsts veidošana, bet no otras – islāma apokalipse.

“ISIS ir dīvains fenomens, jo tā ideoloģijā saplūst divas pretējas lietas – valsts veidošana un apokalipse. Šajā ziņā ISIS ir līdzīga kristiešu fundamentālistu sektām, kuras arī apgalvo, ka pastardienā izdzīvos tikai viņu piekritēji. ISIS ideoloģijā gandrīz ikviens, kurš neatzīst viņus, nevar tikt glābts,” skaidro eksperts.

Viņš norāda, ka ISIS funkcionē kā kalifāts, kurš no sagrābto teritoriju iedzīvotājiem iekasē nodokļus, kā arī pelna, nelegāli tirgojot naftu, lai sevi finansētu.

Otrā ideoloģijas pusē ir islāma armagedeona filosofija. “Ja lasīsiet ISIS propagandas žurnālu “Dabiq”, tad atklāsiet, ka pastardienā kritīs Roma un musulmaņi, kuri ISIS izpratnē nav patiesi islāmticīgie. Interesantākais jautājums ir, kura persona glābs “patiesos” musulmaņus? ISIS izpratnē tas ir Jēzus Kristus,” stāsta eksperts.

Tomēr šis uzskats nav balstīts uz Korānu, bet, visticamāk, ir ISIS ideologu izdomāts. “Islāmā viņš nav minēts kā Dieva dēls. Svētā Trīsvienība kristietībā tika attīstīta vēl ilgi pēc Jēzus nāves. Musulmaņi viņu uztver kā pravieti, kurš piedzimis Jaunavai Marijai. Korānā nav rakstīts, ka pēdējās dienās nāks Jēzus Kristus,” piebilst A. S. Hašims.

Viņš skaidro, ka islāma armagedona filosofijā šiītiem nāks slepenais imāms, kurš nesīs tiesu, bet sunnīti saka, ka būs daudz viltus mesiju. Salāfistu džihādisti saka, ka Jēzus Kristus atgriezīsies Dabīkā, lai glābtu īstos musulmaņus. Jāpiebilst, ka Dabīka ir militāri maznozīmīga pilsēta Sīrijā, par kuru ISIS sūri cīnījusies.

ISIS sastāvā sev “patvērumu atraduši” gan islāma fundamentālisti, gan bijušās Sadāma Huseina Partijas “Baath” aktīvisti – abas grupas vienu otru uzskatot par “noderīgajiem idiotiem”.

“Sadāma Huseina partijas bijušajiem biedriem ir milzīga pieredze organizatoriskajā darbā – šie cilvēki savulaik ir guvuši zinības bijušajā Dienvidslāvijā un bijušās Vācijas Demokrātiskās Republikas slepenpolicijā “Stasi”. No “Baath” aktīvistiem, kas palīdz ISIS, daļa ir tādu musulmaņu, kas no jauna pievērsušies islāmam, bet otra daļa ir tā saucamie instrumentālisti, kuri darbošanos ISIS redz kā savu ceļu atpakaļ pie varas uz Bagdādi,” skaidro eksperts.

Viņš atgādina, ka ļeņinistu jēdziens “noderīgie idioti” ISIS kontekstā darbojoties kā divvirzienu ceļš – islāmisti domā, ka bijušie Huseina cilvēki ir “noderīgie idioti” viņu darbības dēļ, bet Huseina partijas aktīvisti, visticamāk, ir augstprātīgi un uzskata islāmistus par primitīvu “skrandu proletariātu”, no kuriem vēlāk varēs tikt vaļā. Vēl viena cilvēkresursu komponente ISIS sastāvā ir ārzemju karotāji – no Eiropas teroristiskajā organizācijā darbojoties 5000 – 6000 šādu cilvēku, bet lielākais skaists esot no Ziemeļāfrikas, visvairāk no Tunisijas – 4000.

Eksperts norāda, ka ISIS prasmīgi propagandas nolūkos izmanto jaunākās tehnoloģijas. “ISIS ir trīs mediji. Katrs no tiem ir vērsts uz savu grupu. Piemēram, viens darbojas uz Tuvo Austrumu valstu auditoriju, bet cits ir vērsts uz Eiropu – gan pamatiedzīvotājiem, gan imigrantiem. Ja viņi mērķē uz Franciju, tad savu auditoriju uzrunā franču valodā, viņi uzrunā arī angliski, vāciski un krieviski attiecīgo mērķauditoriju un tagad gatavojas atvērt kanālus spāņu un itāļu valodā. Galvenais vēstījums ir: “Jūsu dzīve ir mēsls. Nāciet uz mūsu utopiju,” skaidro A.S. Hašims.

Plaši tiek izmantota montāža, zogot un pārveidojot grafiskos materiālus. Vēlāk cilvēki saprotot, ka ISIS ir pavisam kas cits, nekā bija iedomājušies, bet tikt prom no teritorijas ir ļoti grūti.

“ISIS propaganda Gebelsam liek izskatīties kā amatierim. Mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ļauj pastiprināt propagandas vēstījumus. Sociālajā tīklā “YouTube” iespējams noskatīties ISIS propagandas filmu “Kara liesmas”, kura rāda ISIS kaujas uzvaras. Filma domāta jauniem cilvēkiem, kuri meklē piedzīvojumus un ir motivēti cīņai,” argumentē eksperts.

Visu interviju ar A.S. Hašimu lasiet 26. aprīļa “Latvijas Avīzē” un E-Izdevumā

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Ne jau Kristus šos slepkavas glābs, bet agrākās kristiešu valstis, kuras tagad ir pārņēmis fanātiskais Humānisms.

  2. Singapūras ekspertam piedāvāju savā kafejnīcā traukus mazgāt, i jēga būs kāda, i tauta būs apmierināta

  3. Kalašņikovs ir viņu patvāris,bet nazis kalpo kā dakšiņa un karote,bez tiem neviens nevar izdzīvot.

Draugiem Facebook Twitter Google+