×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
4. septembris, 2015
Drukāt

Dailes teātrim 95 gadu jubilejas sezona

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Aktieris un režisors Intars Rešetins (no kreisās), aktrise un režisore Rēzija Kalniņa un režisors Viesturs Meikšāns Dailes teātra 95. sezonas atklāšanā.

Vakar ar savu 2015./2016. gada sezonu publiku iepazīstināja Dailes teātris. Teātra direktors Andris Vītols palepojās, ka aizvadītajā sezonā zāļu piepildījums bijis 95 procenti. Bet galvenais, protams, ir kvalitāte.

Lai pieaicinātu izcilākos režisorus, iestudētu labu oriģināldramaturģiju, lai uz skatuves skanētu oriģinālmūzika, nepieciešams atbil­stošs finansējums. Tādēļ direktors neslēpa prieku, ka teātrim ir jauns lieldraugs “Olainfarm”. Teātra mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers lepojās, ka pirmoreiz Latvijas teātra vēsturē ceturtā daļa no kāda teātra aktieriem nominēti “Spēlmaņu nakts” balvai – tik augstu žūrija novērtējusi 10 no 40 Dailes teātra štata aktieriem. “Nav ilūziju, ka teātris izmainīs pasauli, tā var domāt tikai ideālisti,” sacīja Dž. Dž. Džilindžers, “taču teātris var padarīt mūsu dzīvi interesantāku. Un tieši šim mērķim pakārtots arī jaunās sezonas repertuārs. Gribu palepoties, ka aizvadītajā sezonā Daili apmeklējuši 192 tūkstoši skatītāju.”

Lielajā zālē pirmā pirmizrāde notiks 18. septembrī – priekškaru vērs N. Dūra “Frankenšteins” Lauras Grozas-Ķiberes režijā. Režisorei ir tikai 30 gadu, un, kā teica Dž. Dž. Džilindžers, tas esot “piedauzīgs vecums, lai atrastos latviešu teātra režijas olimpā”. Taču, par spīti saviem jaunajiem gadiem, Laura Groza-Ķibere pārsteidzot ar iestudējumu dzīves gudrību un formu krāšņumu.

Atklājis jaunās režisores vecumu, teātra mākslinieciskais vadītājs neslēpa arī savējo – Dž. Dž. Džilindžeram aprit piecdesmit. Savā apaļās jubilejas gadā viņš ķēries pie izrādes nenosakāmā žanrā “Amerika jeb bez vēsts pazudušais” pēc F. Kafkas darbu motīviem. Nu jau tradicionāli sevi piesaka radošā komanda: Kārlis Lācis, Jānis Elsbergs un Evita Mamaja, kas radījuši oriģinālmūziklu “Žanna d’Arka”.

Jaunums skatītājiem būs ilggadējā Nacionālās operas direktora Andreja Žagara atgriešanās Dailes teātrī režisora statusā. “Ceru, ka Andreja Žagara erudītās zināšanas par režijas pasauli dos lielisku rezultātu viņa režisora debijai dramatiskajā teātrī ar Čehova “Trīs māsu” iestudējumu Lielajā zālē,” sacīja Dž. Dž. Džilindžers. A. Žagaram uzticēts arī viens Mazās zāles iestudējums – N. Bijona “Ziloņa dziesma”.

Viens no pieredzējušākajiem režisoriem Mihails Gruzdovs ķēries pie savas iecienītās krievu klasikas, šoreiz izvēle kritusi uz A. Kup­rina “Granātu aproci”, kuru režisors pats arī dramatizējis un tulkojis, galveno lomu uzticot Artūram Skrastiņam.

Nu jau kā diplomēts režisors šajā statusā būs iepazīstams aktieris Intars Rešetins, Mazajā zālē iestudējot F. Zellera lugu “Ja tevis vairs nebūtu”. Pirmoreiz Dailē viesosies režisors Pēteris Krilovs, kurš Mazajā zālē iestudēs A. Kristofa darbu “Lielā burtnīca”, kuram pats veidojis dramatizējumu. Ar šo sezonu Dailes teātrī aktrises statusā atgriezusies Rēzija Kalniņa. Jau 11. septembrī Kamerzālē pirmizrādes priekškaru vērs Ē. Emenuela Šmita “Oskars un rozā dāma”, Rēzijas Kalniņas monoizrāde. Dramatizējuma un tulkojuma autors – Viesturs Meikšāns. Atšķirībā no pārsvarā ierastā viena cilvēka stāsta monoizrādē Rēzija Kalniņa atveidos desmit personāžus, un uz skatuves būšot īsti pilnasinīga pasaule.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+